Grudzień 2015

Wszystkie koncerty 2015

styczeń

14 stycznia – Royal Blood, Palladium, Warszawa
15, 16, 17, 18 stycznia – To Rococo Rot, Wrocław / Kraków / Warszawa / Gdańsk
15-18 stycznia – V Dni Muzyki Nowej, Gdańsk (Alessandro Bosetti, To Rococo Rot)
20, 21 stycznia – Zoot Woman, Hybrydy, Warszawa / Pod Minogą, Poznań
20, 22, 23, 24 stycznia – Sabaton, Poznań / Kraków / Warszawa / Wrocław
30 stycznia – Gerard Way, Palladium, Warszawa

luty

1 lutego – Lordi, Progresja, Warszawa
3 lutego – Nisennenmondai, Kulturalna, Warszawa
5 lutego – Incite, Pod Minogą, Poznań
6 lutego – Andy Burrows, Hydrozagadka, Warszawa
6 lutego – Falling In Reverse, Proxima, Warszawa
7 lutego – Jessie Ware, Torwar, Warszawa
7 lutego – Kieslowski, Panorama, Katowice
8 lutego – Chelsea Grin, Veil of Maya, Proxima, Warszawa
9, 10 lutego – Konono No. 1, Pardon To Tu, Warszawa
13 lutego – Ed Sheeran, Torwar, Warszawa
14 lutego – Ennio Morricone, Kraków Arena, Kraków
14 lutego – Deerhoof, Dzik, Warszawa
14, 15 lutego – The Afghan Whigs, Fabryka, Kraków / Basen, Warszawa
15, 16 lutego – Chicago Underground Duo, Pardon To Tu, Warszawa
18 lutego – The Subways, Proxima, Warszawa
18, 19 lutego – Mark Lanegan, Progresja, Warszawa / Fabryka, Kraków
19, 20, 21, 22 lutego – Fink, Kraków / Łódź / Gdańsk / Poznań
21 lutego – Queen, Kraków Arena, Kraków
21 lutego – The Skys, Łódzki Dom Kultury, Łódź
22, 23 lutego – Brötzmann / Swell / Nilssen-Love, Pardon To Tu, Warszawa
24 lutego – Katy Perry, Charli XCX, Kraków Arena,
25 lutego – Macy Gray, Stodoła, Warszawa
26-28 lutego – 7. Cocart Music Festival, Toruń (Franz Hautzinger, Rashad Becker)
27 lutego – Electronic Beats, Warszawa (Metronomy)

marzec

6 marca – Rustie, Miłość, Warszawa
7 marca – Adriatique, Function, Pin-Up Studio, Warszawa (Konferencja Audioriver)
7, 8 marca – Stalley, MegaClub, Katowice / B90, Gdańsk
10 marca – Plymouth, Pardon To Tu, Warszawa
10 marca – Rogelio Sosa, Mike Majkowski, Firlej, Wrocław
11 marca – The Nels Cline Singers, Pardon To Tu, Warszawa
11, 12 marca – Black Label Society, B90, Gdańsk / Studio, Kraków
12-20 marca – Jazz Jantar, Żak, Gdańsk (Vijay Iyer Trio, Piotr Orzechowski)
14 marca – Max Graef, Delfonic, Chmury, Warszawa
14, 15 marca – Overkill, Sanctuary, Mega Club, Katowice / B90, Gdańsk
16 marca – Devin Townsend, Progresja, Warszawa
17 marca – Nate Wooley & Paul Lytton, Pardon To Tu, Warszawa
21 marca – Night of the Proms, Atlas Arena, Łódź (Katie Melua, Kim Wilde, Mark King)
21, 22 marca – Jungle, Basen, Warszawa / Fabryka, Kraków
22 marca – Nothing But Thieves, Hydrozagadka, Warszawa
22, 23 marca – The Notwist, Aloa Input, Proxima, Warszawa / Fabryka, Kraków
24 marca – Huntsville, Dwa Osiem, Warszawa
24 marca – Luc Ex Assemblée, Pardon To Tu, Warszawa
25 marca – Black Veil Brides, Progresja, Warszawa
25, 26, 27 marca – WhoMadeWho, Mega Club, Katowice / Stary Klasztor, Wrocław / Basen, W-wa
25, 26 marca – Enablers, Re, Kraków / Dwa Osiem, Warszawa
26 marca – Rodrigo Amado Motion Trio & Peter Evans, Pardon To Tu, Warszawa
26 marca – Halestorm, Proxima, Warszawa
26, 27, 28, 29 marca – Archive, Kraków / Warszawa / Gdańsk / Poznań
29 marca – Ballister, Pardon To Tu, Warszawa
31 marca – Flatbush Zombies & The Underachievers, Palladium, Warszawa

kwiecień

5-7 kwietnia – RBMA Weekender, Warszawa (Buraka Som Sistema, Evian Christ, Dorian Concept)
6 kwietnia – , Basen, Warszawa
7 kwietnia – Steven Wilson, ICE Kraków Congress Center, Kraków
8 kwietnia – 30 Seconds To Mars, Ergo Arena, Gdańsk/Sopot
9 kwietnia – Anathema, Wytwórnia, Łódź
10-11 kwietnia – Trans/Wizje, Warszawa (Oren Ambarchi, Rashad Becker, Księżyc)
10-12 kwietnia – Dni Muzyki Nowej, Gdańsk (Hildur Gudnadóttir, Ex-Easter Island Head)
11 kwietnia – While She Sleeps, Cancer Bats, Proxima, Warszawa
11 kwietnia – Telefon Tel Aviv, Basen, Warszawa
11, 12 kwietnia – Ex-Easter Island Head, Żak, Gdańsk / Pardon To Tu, Warszawa
14 kwietnia – Against Me!, Proxima, Warszawa
14 kwietnia – The Necks, Teatr Powszechny, Warszawa
16 kwietnia – Ibrahim Maalouf, Stodoła, Warszawa
16-18 kwietnia – RBMA Weekender, Warszawa (Steve Nash, Buraka Som Sistema, Stalley)
17 kwietnia – Robbie Williams, Kraków Arena
17, 18, 19, 20 kw. – Joshua Abrams Natural Information Society, Gdynia, Wrocław x 2, Warszawa
18 kwietnia – Helena Hauff, Errorsmith, Philip Sherburne, Hotel Forum, Kraków (Wake Up Call!)
18 kwietnia – Ibrahim Maalouf, CK Zamek, Poznań
19, 20 kwietnia – Nneka, B-90, Gdańsk / Progresja, Warszawa
19-26 kwietnia – Lublin Jazz Festival (Mike Stern, The Apples, David Helbock)
20 kwietnia – Bonga, St. im. W. Lutosławskiego, Warszawa (Afrykamera)
20 kwietnia – Black To Comm, Le Révélateur Konrad Janvas, Dwa Osiem, Warszawa
21 kwietnia – Obey The Brave, Hydrozagadka, Warszawa
21, 22 kwietnia – Owen Pallett, Pardon To Tu, Warszawa
21-27 kwietnia – Imany, Wrocław / Poznań / Lublin / Katowice / Kraków / Warszawa
23-25 kwietnia – Spring Break, Poznań (Years & Years)
23-27 kwietnia – Cinematic Orchestra, Manu Delago, W-wa / Gdańsk / Kraków / Wrocław / Poznań
24 kwietnia – Dog Eat Dog, Proxima, Warszawa
24-26 kwietnia – Siesta, Gdańsk (Paolo Flores, Neuza, Charlotte Dipanda, Mariza)
25, 26 kwietnia – Charlie Winston, Fabryka, Kraków / Proxima, Warszawa
25, 26 kwietnia – Mark Sanders, OPT, Wrocław (Solo Festiwal)

maj 

1-3 maja – Asymmetry, Wrocław (Esben And The Witch, King Dude, Dead Western, Fenster)
2 maja – Seawave, Ergo Arena, Gdańsk (Parov Stelar Band)
3 maja – Lynyrd Skynyrd, Torwar, Warszawa
4 maja – Screaming Females, Re, Kraków (Green Zoo Festival)
6 maja – Portico, Miłość Kredytowa 9, Warszawa (Before Tauron Nowa Muzyka)
8 maja –  Tony Di Napoli, Królikarnia, Warszawa
9 maja – Buke and Gase, Betel, Kraków (Green Zoo Festival)
13-17 maja – Kody, Lublin (Bang on a Can, Cardew Collective)
13-17 maja – Nowa Tradycja, Warszawa (Kassé Mady Diabaté, Maria Mazzotta & Redi Hasa)
15-16 maja – Monotype Fest, CSW, Warszawa (Luke Abbot, Dasha Rush, Jason Lescalleet)
15, 16, 17 maja – Charles Gayle Trio, Łódź / Warszawa / Kraków
16 maja – Red Box, Ray Wilson, Manufaktura, Łódź
18, 19 maja – Ken Vandermark & Fred Lonberg-Holm, Dragon, Poznań / Pardon To Tu, W-wa
19 maja – The Real McKenzies, Pod Minogą, Poznań
20 maja – Paul N. Roth & Ian Douglas-Moore, Firlej, Wrocław
21, 22, 23, 24 maja – Sóley, Óbó, Warszawa / Katowice / Poznań / Wrocław
22 maja – Doug Tuttle, Re, Kraków (Green Zoo Festival)
22, 23 maja – At the Gates, Progresja, Warszawa / Studio, Kraków
23, 24 maja – Olaf Rupp, OPT, Wrocław (Solo Festiwal)
25 maja – Man Without Country, Pod Minogą, Poznań
26 maj – Blind Guardian, Progresja, Warszawa
26 maja – 3 czerwca – Selah Sue, 7 miast
28 maja – Lucio Capece, Rishin Singh, Firlej, Wrocław
30 maja – Beatsteaks, Proxima, Warszawa

czerwiec

1 czerwca – Russell / Beresford / Edwards / Solberg, Pardon To Tu, Warszawa
2 czerwca – Testament, B90, Gdańsk
3 czerwca – President Bongo, B90, Gdańsk
4, 5, 6, 7 czerwca – theUse, Poznań / Toruń / Aleksandrów Kujawski / Włocławek
5-6 czerwca – LDZ Music Festival, Łódź (Kristen, The Phantom, Paweł Szamburski)
7 czerwca – Rock In Summer, Hala Wisły, Kraków (Limp Bizkit)
7 czerwca – Die Dicken Finger, Pardon To Tu, Warszawa
7-28 czerwca – Basso, Warszawa (Ivan Monighetti, Irena i Vojtěch Havlovi)
8, 9 czerwca – Buke and Gase, Kulturalna, Warszawa / Betel, Kraków
9 czerwca- La Dispute, Hydrozagadka, Warszawa
9 czerwca – Impact Festival, Łódź (Slipknot, Gojira, Godsmack, Lion Shepherd)
9, 10, 11 czerwca – Airbourne, Alibi, Wrocław / Proxima, Warszawa / B90, Gdańsk
10 czerwca – Slow Magic, Miłość, Warszawa
10 czerwca – Saint Vitus, Hydrozagadka, Warszawa
10, 11 czerwca – Alexander von Schlippenbach Trio, Pardon To Tu, Warszawa
11-14 czerwca – Ethno Port, Poznań (Noura Mint Seymali, Bassekou Kouyate, Catrin Finch)
12 czerwca – Fiordmoss, Plac Wolności, Poznań (Malta Festival)
11-13 czerwca – Match & Fuse, Warszawa (Fire!, Kinsky, Acre, The Jist, Alfie Ryner)
12-14 czerwca – Orange Warsaw, Warszawa (Noel Gallagher, Mark Ronson, Muse)
13 czerwca – Coreyah, Park Agrykola, Warszawa (Korea Festival)
16 czerwca – Rock In Summer, Progresja, W-wa (Body Count & Ice-T, Suicidal Tendencies)
16-20 czerwca – Life Festival, Oświęcim (Manu Chao, Chris De Burgh)
17 czerwca – The Gaslight Anthem, Proxima, Warszawa
18, 19 czerwca – Jozef van Wissem, Pardon To Tu, Warszawa / Festiwal 4 Kultur, Łódź
19-21 czerwca – Art of Improvisation, Wrocław (John Butcher Trio, Trapist, Help Me To Crash)
20 czerwca – The Charlatans, Podzamcze, Warszawa (Wianki)
20, 21 czerwca – Carsick Cars, Chmury, Warszawa / Wrocławskie Neony, Wrocław
22 czerwca – Roxette, Torwar, Warszawa
22, 23 czerwca – Nothing But Thieves, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa
22, 23 czerwca – King Ayisoba, Plac Zabaw, Warszawa / Re, Kraków
23 czerwca – Cakes Da Killa, Plac Wolności, Poznań (Malta Festival)
22, 23 czerwca – Flying Lotus, Teatr Studio, Warszawa
25 czerwca – The Sweet Serenades, Plac Wolności, Poznań (Malta Festival)
26-28 czerwca – Halfway Festival, Białystok (Sharon Van Etten, The Antlers, Vök, Maggie Björklund)
27 czerwca – Judas Priest, Atlas Arena, Łódź
27 czerwca – Michael Nyman Band, Poznań (Malta Festival)
28 czerwca – Lodovica Comello, Arena Ursynów, Warszawa
27, 28, 29 czerwca – Zs, Dwie Zmiany, Sopot / Plac Zabaw, Warszawa / Re, Kraków

lipiec 

1-4 lipca – Open’er, Gdynia (D’Angelo, Drake, Alt-J, St. Vincent, Swans, Thurston Moore)
2 lipca – Debbie Googe, Thurston Moore, James Sedwards, Pardon To Tu, Warszawa
3-4 lipca – Festiwal Legend Rocka, Dolina Charlotty (ZZ Top, Carlos Santana)
5, 6 lipca – Marc Ribot’s Ceramic Dog, Pardon To Tu, Warszawa
7 lipca – Side A (Vandermark/Wiik/Taylor), Pardon To Tu, Warszawa
8-12 lipca – Inne Brzmienia, Lublin (Einstürzende Neubauten, Tony Allen)
9-11 lipca – Suwałki Blues Festival (Coco Montoya, James „Blood” Ulmer)
9-12 lipca – Warsaw Summer Jazz Days (Ambrose Akinmusire, Vijay Iyer, Brad Mehldau)
10-17 lipca – Brave Festival, Wrocław (Balla Kouyaté, Sona Jobarteh, Vieux Farka Touré)
11 lipca – Christian McBride Trio, Rynek Starego Miasta, Warszawa (Jazz na Starówce)
11-31 lipca – Ladies’ Jazz Festival, Gdynia (Dianne Reeves, Christine Tobin, Brenda Boykin)
12, 13 lipca – The Black Dahlia Murder, Hydrozagadka, Warszawa / Liverpool, Wrocław
13 lipca – Holydrug Couple, Chmury, Warszawa
16-19 lipca – Castle Party, Bolków (Paradise Lost)
17-19 lipca – Jarocin Festiwal (Peter Hook, Nowe Sytuacje, Voo Voo)
18 lipca – Charnett Moffett’s Nettwork, Rynek Starego Miasta, Warszawa (Jazz na Starówce)
19, 20 lipca – Camel, MTP2, Poznań / Ice Congress Hall, Kraków
21 lipca – Robert Plant, Dolina Charlotty (Festiwal Legend Rocka)
21 lipca – Michael Chapman & Mike Cooper, Pardon To Tu, Warszawa
22 lipca – Herbie Hancock, Zamek, Szczecin (Szczecin Music Fest)
22-26 lipca – Globaltica, Gdynia (Shira U’tfila, Ustad Dharambir Singh, Rabih Abou-Khalil)
23 lipca – 2 sierpnia – Nowe Horyzonty, Wrocław (Pere Ubu, Yasmine Hamdan)
24-26 lipca – Audioriver, Płock (Róisín Murphy, Underworld, John Talabot, Bonobo)
24-26 lipca – Sunrise Festival, Kołobrzeg (Steve Aoki, R3hab, Nervo, Fedde le Grand)
25 lipca – AC/DC, Stadion Narodowy, Warszawa
25 lipca – Shai Maestro Trio, Rynek Starego Miasta, Warszawa (Jazz na Starówce)
26 lipca – Nigel Kennedy, Amfiteatr im. Czesława Niemena, Olsztyn
30 lipca – 1 sierpnia – Przystanek Woodstock, Kostrzyn  (Within Temptation, Black Label Society)

sierpień

5 sierpnia – William Parker, Pardon To Tu, Warszawa
6-9 sierpnia – Ostróda Reggae Festival (Richie Campbell, Capleton, Black Roots)
7-8 sierpnia – Szczecin Music Live (Las Balkanieras, Dub Pistols, DJ Balkan Valkan)
7-9 sierpnia – Off Festival, Katowice (Patti Smith, Run the Jewels, Sunn O))), Ride, Sun Kil Moon)
8 sierpnia – Lenny Kravitz, Ergo Arena, Gdańsk
8 sierpnia – Fabrizio Bosso Quartet, Rynek Starego Miasta, Warszawa (Jazz na Starówce)
13 sierpnia – Passenger, Palladium, Warszawa
13-14 sierpnia – Little Festival, Gdańsk (Caspar Brötzmann Massaker, Bohren und der Club of Gore)
14 sierpnia – Jesse Hacket, Patio Kredytowa 9, Warszawa
14, 15 sierpnia – The Smith Street Band, Hydrozagadka, Warszawa / Pod Minogą, Poznań
14-23 sierpnia – Solidarity of Arts, Gdańsk (Patti Austin, Kurt Elling)
15 sierpnia – What So Not, Patio Kredytowa 9, Warszawa
15 sierpnia – Dickbauer Collective, Rynek Starego Miasta, Warszawa (Jazz na Starówce)
15-29 sierpnia – Chopin i jego Europa, Warszawa (Nelson Freire, Akiko Ebi, Tobias Koch)
16 sierpnia – Awolnation, Proxima, Warszawa
17 sierpnia – The Menzingers, Hydrozagadka, Warszawa
17 sierpnia – Mark Lanegan, CK Zamek, Poznań
20-23 sierpnia – Tauron Nowa Muzyka, Katowice (Tyler the Creator, Autechre, Jamie Woon)
20-23 sierpnia – Live Festival, Kraków (Kendrik Lamar, Foals, Rudimental, TV On The Radio)
20-23 sierpnia – Cieszanów Rock Festiwal (The Animals & Friends)
22 sierpnia – Terje Rypdal & Palle Mikkelborg, Stare Miasto, Warszawa (Jazz na Starówce)
25 sierpnia – Linkin Park, Stadion miejski, Rybnik
26, 27 sierpnia – Matisyahu, B90, Gdańsk / Eter, Wrocław
27-29 sierpnia – Pannonica Festival, Barcice (Lemon Bucket Orkestra, Barka BrassBand)
29 sierpnia – Ino-Rock Festival, Inowrocław (Tim Bowness, Fish)
29 sierpnia – Omar Sosa – AfroCubano Quartet, Stare Miasto, Warszawa (Jazz na Starówce)

wrzesień

2 września – The Script, Torwar, Warszawa
3-5 września – Soundrive, Gdańsk (Glass Animals, Temples, Drenge, Vaults)
4 września – Jessie Ware, Plac Defilad, Warszawa
4-5 września – Up To Date Festival, Białystok (Nightwave, Ulwhednar, Reckonwrong)
4-6 września – Festiwal Kwadrofonik, Warszawa (Kwadrofonik, Ensemble Garage, Asamisimasa)
6-19 września – Wratislavia Cantans, Wrocław (Zubin Mehta, Trevor Pinnock, Marcel Pérès)
13, 14, 15 września – Machine Head, B90, Gdańsk / Progresja, Warszawa / Fabryka, Kraków
13-19 września – Sacrum Profanum, Kraków (Bryce Dessner, Jóhann Jóhannsson, Sō Percussion)
15 września – DJ Premier & Live Band, Proxima, Warszawa
18-26 września – Warszawska Jesień, Warszawa (Merzbow, Toeplitz, Talea Ensemble)
21-27 września – Skrzyżowanie Kultur, W-wa (Noura Mint Seymali, Kayhan Kalhor, Şivan Perwer)
22-27 września – Ars Independent, Katowice (Tami Tamaki)
24 września – Max Loderbauer & Jacek Sienkiewicz, Centrum Kultury, Lublin
24, 25, 26, 27 września – James Arthur, Poznań / Gdańsk / Warszawa / Wrocław
25-27 września – Targi Kielce Jazz Festival (Gregoire Maret Quartet, Milo Kurtis)
25-27 września – Szalone Dni Muzyki, Warszawa
28-29 września – Canada vs Poland, DZiK, Warszawa (Vogue Dots, The Lytics, Danny Olliver)
27, 28, 29 września – Enter Shikari, Parlament, Gdańsk / Proxima, Warszawa / Alibi, Wrocław
29 września – Eros Ramazzotti, Kraków Arena
29 września – Effa Supertramp, Chmury, Warszawa
30 września – R5, Palladium, Warszawa

październik

1 października – Andreya Triana, Proxima, Warszawa
1-4 października – Avant Art Festival, Wrocław (Dean Blunt, Perc, Flowdan, M.E.S.H.)
2, 3, 5, 6 października – GusGus, Warszawa / Poznań / Katowice / Wrocław
2-7 października – Gitara+, Wrocław (Niña Pastori, Laura Young, CARisMA, Julia Malischnig)
7, 8 października – Apocalyptica, Torwar, Warszawa / Hala Wisły, Kraków
9 października – Avi Avital, Polin, Warszawa (Made in Polin)
10 października – Avishai Cohen & Piotr Orzechowski, Polin, Warszawa (Made in Polin)
10 października – Concha Buika, NFM, Wrocław
11 października – Miyavi, Stodoła, Warszawa
11 października – Nazareth, Progresja, Warszawa
11-18 października – Unsound, Kraków (Tim Hecker, Matana Roberts, Holly Herndon, Rob Mazurek)
12 października – Ambrose Akinmusire Quartet, Pardon To Tu, Warszawa
12, 13 października – Asking Alexandria, Fabryka, Kraków / Progresja, Warszawa
13 października – Nickelback, Atlas Arena, Łódź
13-19 października – Era Jazzu, Poznań (Stacey Kent, Carmen Souza, John Abercrombie, Vinx)
18 października – Joe Satriani, Torwar, Warszawa
18 października – Oregon, Blue Note, Poznań
18 października – Tim Hecker, Centrum Kultury, Lublin
20 października – Diana Krall, Torwar, Warszawa
20, 21 października – Snarky Puppy, Eskulap, Poznań / Palladium, Warszawa
22 października – Sólstafir, Mono, The Ocean, Proxima, Warszawa
22 października – Paradise Lost, B90, Gdańsk
22-24 października – Nostalgia Festival, Poznań (Chamber Choir Collegium Musicale)
22-25 października – Warsaw Music Week (Apparat)
23, 24 października – Soundedit, Łódź (OMD, Bob Geldof)
24 października – Simply Red, Torwar, Warszawa
25 października – Children of Bodom, B90, Gdańsk
25 października – Deep Purple, Atlas Arena, Łódź
25 października – Apparat, Eter, Wrocław
25, 26 października – Marianne Faithfull, Gdańsk / Teatr Rozrywki, Chorzów
25, 26, 27, 29, 30, 31 paźdz. – Chris Botti, Szczecin / Poznań / Wrocław / Lublin / Kraków / W-wa
26 października – Nine Treasures, Chmury, Warszawa
29 października – Son Lux, Olga Bell, Kulturalna, Warszawa
29, 30 października – Rita Braga, Chmury, Warszawa  / Centrum Amarant, Poznań
30 października – John Mayall, Sala Audytoryjna WCK, Wrocław
31 października – Moonspell, Dagoba, Jaded Star, B90, Gdańsk

listopad

3 listopada – Joe Scofield/Joe Lovano Quartet, NFM, Wrocław
4 listopada – Jamie xx, Palladium, Warszawa
5 listopada – St Germain, Stodoła, Warszawa
5 listopada – Trad.Attack!, Kapela ze wsi Warszawa, Fabryka Trzciny, Warszawa
6 listopada – José González, Progresja, Warszawa
6 listopada – Purity Ring, Proxima, Warszawa
6-8 listopada – Opole Songwriters Festival, Opole (Rykarda Parasol, Barbara Morgenstern)
6-18 listopada – Jazz Jantar, Gdańsk (Polar Bear, Samuel Blaser, James Farm)
7 listopada – Sean Nicholas Savage, Touchy Mob, Kulturalna, Warszawa
7 listopada – Naadia, Fabryka Trzciny, Warszawa
8 listopada – Godspeed You! Black Emperor, Progresja, Warszawa
8 listopada – Nothing But Thieves, Proxima, Warszawa
8-15 listopada – Jazzowa Jesień, Bielsko-Biała (Maria Schneider, Bad Plus, Mathias Eick)
8-15 listopada – Rykarda Parasol, Opole / Wrocław / Kraków / Warszawa / Gdańsk / Toruń
9 listopada – Foo Fighters, Arena, Kraków
11 listopada – Hiatus Kaiyote, Proxima,Warszawa
11, 12 list. – Deathcrusher Tour, Gdańsk / Warszawa (Carcass, Napalm Death, Obituary, Voivoid)
12-14 list. – Festiwal Mózg, Warszawa (Jan Jelinek & Masayoshi Fujita, Stian Westerhus, Hadron)
14 listopada – Rudimental, Torwar, Warszawa
16, 17 listopada – Róisín Murphy, Torwar, Warszawa / MTP, Poznań
17 listopada – Ariel Pink, Hybrydy, Warszawa
17 listopada – Lianne La Havas, Palladium, Warszawa
17, 18 listopada – A Place to Bury Strangers, Hydrozagadka, Warszawa / Dwie Zmiany, Sopot
17, 18 listopada – Uriah Heep, Progresja, Warszawa / Rotunda, Kraków
17, 18, 19, 20, 21 listopada – Marcus Miller, Poznań / Warszawa / Katowice / Wrocław / Gdynia
19 listopada – Thurston Moore Band, Proxima, Warszawa
20 listopada – Slash, Atlas Arena, Łódź
21 listopada – Machine Gun Kelly, Iskra, Warszawa
21, 22 listopada – Torche, Hydrozagadka, Warszawa / Zaścianek, Kraków
21, 22 listopada – BirdPen, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa
22 listopada – SoKo Steidle, Pardon To Tu, Warszawa
24 listopada – Talib Kweli, Iskra, Warszawa
24, 25, 26 listopada – ZAZ, Hala Koło, Warszawa / Hala Orbita, Wrocław / Arena, Gdynia
25 listopada – Nahawa Doumbia, Pardon To Tu, Warszawa
26 listopada – Rae Sremmurd, Proxima, Warszawa
21-29 listopada – Jazztopad, Wrocław (Anthony Braxton Trio, Mark Feldman, Abdullah Ibrahim)
29 listopada – Samael, B90, Gdańsk
30 listopada, 1 grudnia – Balthazar, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa

grudzień

1 grudnia – The Underachievers, Proxima, Warszawa
1 grudnia – Everything Everything, Hybrydy, Warszawa
3, 4, 7 grudnia – Branford Marsalis, Bielsko-Biała / Warszawa / Katowice
7 grudnia – Mateen-Bauer-Tokar-Kugel, Pardon To Tu, Warszawa
8 grudnia – Rashad Becker & Eli Keszler, Pardon To Tu, Warszawa
9 grudnia – Melody Gardot, Torwar, Warszawa
10 grudnia – Eluevitie, B90, Gdańsk
10, 11 grudnia – Editors, Progresja, Warszawa / MTP, Poznań
11 grudnia – Kadavar, The Shrine, Horisont, B90, Gdańsk
12 grudnia – Florence + The Machine, Atlas Arena, Łódź
12 grudnia – Dhafer Youssef, NFM, Wrocław
12, 13, 14 grudnia – Moya Brennan, Gdańsk / Warszawa / Szczecin
13 grudnia – A Hawk And A Hacksaw, Pardon To Tu, Warszawa
19 grudnia – Arkona, Heidevolk, Dalriada, B90, Gdańsk
22 grudnia – Nguyen Le & Ngo Hong Quang, Hydrozagadka, Warszawa


Teraz Wietnam + Koncerty 2016

Teraz Wietnam + Koncerty 2016

Warszawskiemu minifestiwalowi muzycznemu Radio Azja związanym z filmowym festiwalem Pięć Smaków zawdzięczam nieprawdopodobny koncert najdzikszego japońskiego wiolonczelisty (Hiromichi Sakamoto), barwnych nowobuddystów (Be-being) i koreańskich imprezowiczów (UhUhBoo Project). Wszystkie były przeżyciami swoistymi.

I pewnie nie inaczej będzie z duetem Nguyen Le & Ngo Hong Quang, który już jutro wystąpi w stołecznej Hydrozagadce. Zespołu zbyt dobrze nie znam, ale właśnie po to są tego rodzaju festiwale – patrz Skrzyżowanie Kultury, Ethno Port czy Brave – że coś rzeczywiście odkryć, a nie odgrzać. Poza tym pewnie to dla wielu z nas pierwsza i być może ostatnia szansa w życiu, by spotkać muzyków z tego wciąż odległego kraju.

Z pierwszych przecieków wynika, że w przyszłym roku oferta Radia Azja może się poszerzyć (trzymam kciuki). A tymczasem najważniejszy, a zarazem najgorzej umiejscowiony koncert 2016 roku już oficjalnie ogłoszono: 28 marca, czyli w Wielki Poniedziałek, w gdańskim Teatrze Szekspirowskim zagrają japońskie dziewczyny z Tricot. Od lat odwiedzały Słowację, czekaliśmy i czekaliśmy, a tu taki termin. Ale i tak trzeba.

Na drugie wydarzenie roku zapowiada mi się białostocki Halfway Festival, bo po kilku ciekawych ogłoszeniach dodali spektakularne – przyjazd zjawiskowej islandzkiej grupy Mammút, z którą miałem nawet okazję krótko rozmawiać, wcześniej się zachwyciwszy. Więcej wstępnych przyszłorocznych zapowiedzi scenicznych znajdziecie w zakładce koncertowej. Jak zawsze zapraszam do uzupełnień.

Na zdjęciu Nguyen Le, foto: Alain Hervier

Fine.


Szorstka mowa

Szorstka mowa

Kilka dni temu opublikowaliśmy na bihajpie przepiękną piosenkę urugwajskiego artysty o pseudonimie Simön, który powinien przypaść do gusty nie tylko fanom romantycznych porywów Radiohead.

Walory muzyczne u Simöna dopełnia lingwistyczny. Jak tłumaczy nasz korespondent w Montevideo, artysta żongluje zwrotkami hiszpańskimi i portugalskimi, bo język macierzysty uważa za zbyt suchy, szorstki, by wyrazić pewne emocje. I to jest rzecz dla mnie ciekawa z trzech przynajmniej powodów.

Po pierwsze, dziwi samo uznanie hiszpańskiego za języki niesprzyjający songwritingowi. Ale może to skrzywiona perspektywa użytkownika jednej z najbardziej karkołomnych mów świata – poza niemieckim chyba wszystkie inne języki wydają się miękkie.

Przypomina mi się wyznanie pewnej włoskiej śpiewaczki operowej, którą anglojęzyczne teksty – jakoby twarde – niebywale męczyły. Tylko włoski uznawała za dość samogłoskowy, by uwolnić możliwości krtani. Ewentualnie japoński.

Po drugie, ucieczka od wad mowy własnej prowadzi zazwyczaj ku angielszczyźnie. Czy Polak zirytowany twardościami polszczyzny nie przerzuca się na czeski albo szwedzki, lecz właśnie na angielski. Z rozmaitych powodów: znajomość, wychowanie, wielki świat. Podobnie postępują chociażby Meksykanie. Ale z Montevideo, jak widać, bliżej do Rio niż NYC.

Po trzecie wreszcie, zająłem się przyczynami przerzucania się z języka ojczystego na obcy – akurat w przypadku artystów z Polski – w pierwszym numerze „Gazety Magnetofonowej”. Pomogły mi w tym Julia Marcell i Gosia Zielińska z krakowskich Rycerzyków, obie zaznajomione z obiema mowami.

Piszę w czasie przeszłym, bo pieniądze już zebrane, tekst napisany, strony prawdopodobnie już się drukują. W debiucie „Magnetofonowej” spisałem jeszcze wyznania Oli Kobak, czyli utalentowanej Polki z RPA, córki nie byle muzyka. I napisałem parę słów o nowej płycie Kapeli ze wsi Warszawa.

A gdzie w ogóle „Gazetę” kupić? Pewnie najlepiej zdążyć na crowdfunding – czynny jeszcze przez pięć dni. Im wyższa suma zbiórki, tym większe wrażenie zrobi chociażby na reklamodawcach, a i gazeta sama wyląduje w skrzynce najpewniej przed świętami.

Fine.


Dzieci wychodzą z sieci

Dzieci wychodzą z sieci

Z używaniem terminu „pokolenie” trzeba coraz bardziej uważać, ale mimo to wspólnie z Olą Żelazińską spróbowaliśmy wyjaśnić, dlaczego iPokolenie olewa lajki.

Wkrótce po napisaniu tekstu trafiłem na tekst New York Timesa o fejkowych kontach na Instagramie, czyli finstagramach. Młodzi mają „publiczne” profile, gdzie cała szkoła i pół rodziny oglądają ich w wersji udoskonalonej i ocenzurowanej. A oprócz tego prowadzą owe finstagramy z kilkoma, kilkunastoma bliskimi przyjaciółmi, gdzie wrzucają żenujące selfie bez makijażu albo bezsensowne foto śniadania.

Ciekawe, jak długo jeszcze te drugie konta będzie się nazywało „fejkowymi”.

 

Fine.