Garść niezupełnie losowych cytatów

Estetyka:

The first question I ask myself when something doesn’t seem to be beautiful is why do I think it’s not beautiful. And very shortly you discover that there is no reason.
— John Cage

At this time the fashion is to bring something to jazz that I reject. They speak of freedom. But one has no right, under pretext of freeing yourself, to be illogical and incoherent by getting rid of structure and simply piling a lot of notes one on top of the other.
— Thelonious Monk

The more constraints one imposes, the more one frees oneself. And the arbitrariness of the constraint serves only to obtain precision of execution.
— Igor Strawiński

Praktyka:

With 300 million people in America, you can fail to impress 299 million of them and still go platinum.
— Kareem Abdul Jabbar, TED 2007

It takes 14 clicks to download music from Amazon without an account (12 on iTunes) vs. 4 clicks for typical torrent site.  Streams take 1.
— zasłyszane w trakcie tegorocznego New Music Seminar

There is hardly any money interest in art, and music will be there when money is gone.
— Duke Ellington

Fine.
3 komentarze

  1. Ten fragment z New Music Seminar wydaje się błyskotliwy, ale wypada go skomentować. Owszem, 14 klików na Amazonie zajmuje może ściągnięcie muzyki. Ale jej odsłuchanie to już 1 klik. A stream nie ma wiele wspólnego ze ściągnięciem utworu, więc do tego seminarium nie miałbym zaufania.
    Za to cytat z Cage’a rulez, jak zwykle w jego wypadku. O włos przed Strawińskim i dwa włosy przed Jabbarem. :-)

  2. Mariusz Herma pisze:

    Wysiłek ludzki mierzy się dziś liczbą kliknięć, a że jesteśmy z natury leniwi… Czasem w poszukiwaniu piosenki łatwiej mi wejść na YouTube, niż przegrzebywać twardy dysk. Że nie wspomnę o ogromnym trudzie wstania i podejścia do półki z płytami :-)

  3. Co do tego – zgadzam się w zupełności. Sam to mam.

Dodaj komentarz