2010: Koncerty

Gdybym mógł jeszcze raz pierwszy raz przeżyć tegoroczne koncerty – osobne i w ramach (ośmiu dla mnie) festiwali – byłyby to najchętniej:

1. Vijay Iyer Trio oraz Mostly Other People Do the Killing trzeciego i pierwszego dnia Warsaw Summer Jazz Days

2. Ladysmith Black Mambazo, Mayra Andrade i Hanggai w ramach przecudnego Skrzyżowania Kultur

3. „No. 44 (diary pieces)” Richarda Ayresa w rękach Orkest de Ereprijs podczas nierównej Warszawskiej Jesieni

4. Yeasayer w pełnym Palladium

5. Ewa Pobłocka i Dang Thai Son na cztery ręce w ramach Chopina i jego Europy (Mozart, Schubert, Chopin… Poulenc!)

6. Babadag w ramach dezorientujących Re:Wizji

7. Hypnotic Brass Ensemble w Palladium prawie tak pełnym jak na Yeasayerze

8. Jamie Lidell w półpełnej Stodole

9. Pierwsza połowa Public Enemy w Stodole wypełnionej w jednej trzeciej

10. Cibelle w Trójkowym studiu im. A. Osieckiej

Dwie największe porażki zapewnili mi starzy jazzmani: Pat Metheny i Herbie Hancock. Różniło ich od siebie to, że Hancockowi koncert załatwiła permanentna awaria sprzętu i pozostało po nim współczucie, a nie zażenowanie. Rozczarowali też Autechre na Nowej Muzyce (ta czerń w praktyce się nie sprawdza, teoretyzujcie sobie) oraz Speech Debelle na Free Form Festival, którą myślałem ujrzeć już dojrzałą scenicznie, a okazała się znacznie słabsza niż przed rokiem.

Ku pamięci załączam imprezy, które zdołałem na czas odnotować w zakładce koncertowej. Nie bywało lepiej:

styczeń

7/10 stycznia – Lang Lang, Warszawa / Łódź
13-14 stycznia – Good for Cows, Re, Kraków / Firlej, Wrocław
13-15 stycznia – DJ Vadim, Bezsenność, Wrocław / W Starym Kinie, Poznań / Capitol, Warszawa
15-16 stycznia – Railcars, CRK, Wrocław / Kawiarnia Naukowa, Kraków
16-17 stycznia – (Doug Sharin’s) HiM, Klub Re, Kraków / Powiększenie, Warszawa
19 stycznia – Archive, Eskulap, Poznań
21 stycznia – Joan as Police Woman, Sala Teatralna C.S. Impart, Wrocław
21-22 stycznia – Hanne Hukkelberg, Forty Kleparz, Kraków / Kulturalna, Warszawa
22-23 stycznia – Fields of the Nephilim, Progresja, Warszawa
23-24 stycznia – Mor Karbasi, Filharmonia Szczecińska / Filharmonia Gdańska
24 stycznia – Angelique Kidjo, Aula UAM, Poznań (Poznań Jazz Fair)
24 stycznia – Beat Assailant, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa
26-28 stycznia – Japandroids, Re, Kraków / Powiększenie, Warszawa / Eskulap, Poznań
29 stycznia – The Gathering, Loch Ness, Kraków
29 styczna – Living Colour, Klub Studio, Kraków
31 stycznia – Portico Quartet, Hipnoza, Katowice

luty

3-7 lutego – 12. Bielska Zadymka Jazzowa (Jazzanova, Igor Butman, Magic Malik Orchestra)
6 lutego – Archive, WFF, Wrocław
6 lutego – Ray Wilson & Berlin Symphony Ensemble, Wytwórnia, Łódź
7 lutego – White Lies, Stodoła, Warszawa
9 lutego – Emilie Autumn, Progresja, Warszawa
10 lutego – Danny Cavanagh, No Mercy, Warszawa
10-11 lutego – Depeche Mode, Arena, Łódź
12-14 lutego – Little Dragon, Eskulap, Poznań / Powiększenie, Warszawa / Hipnoza, Katowice
13 lutego – Rock in Arena, Arena, Poznań (Hey, Happysad, Muchy, Orchid, CF98)
16 lutego – Ian Brown, Palladium, Warszawa
16 lutego – Chris Rea, Torwar, Warszawa
16-17 lutego – Wishbone Ash, Proxima, Warszawa / Eskulap, Poznań
19 lutego – Nosfell, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa
20 lutego – Tony Allen, Palladium, Warszawa
20-24 lutego – New Model Army, Wrocław / Poznań / Warszawa / Kraków
22 lutego – Ulver, Studio, Kraków
28 lutego – Pat Metheny Solo & Orchestrion, Hala Stulecia, Wrocław

marzec

1 marca – Pat Metheny Solo & Orchestrion, Sala Kongresowa, Warszawa
1 marca – Jean Michel Jarre, Spodek, Katowice
5 marca – Matt Dusk, Centrum Kultury Zamek (Poznań Jazz Fair)
6 marca – Florence and the Machine, Stodoła, Warszawa
9, 11-12 marca – Mouse on the Keys, Klub Ucho, Gdynia / Firlej, Wrocław / Klub Re, Kraków
10 marca – Levinhurst, Progresja, Warszawa
11 marca – Madball, Terror, Dekompresja, Łódź
12 marca – Rammstein, Łódź, Arena
14 marca – Richard Bona, WFF, Wrocław  (Ethno Jazz Festival)
16 marca – Alan Parsons Project, Sala Kongresowa, Warszawa
17 marca – Angie Stone, Stodoła, Warszawa
18 marca – Kapela ze Wsi Warszawa, Teatr Rozmaitości, Warszawa
18-19 marca – Tiny Vipers, Kultura, Warszawa / Forty, Kraków
19-29 marca – Francophonic Festival, Warszawa (Rokia Traoré, Babilon Circus, Gaba Kulka)
20 marca – Salif Keita, WFF, Wrocław (Ethno Jazz Festival)
22 marca – Paco de Lucia, Sala Kongresowa, Warszawa
24 marca – Off Festival Club, Alchemia, Kraków (Mount Eerie, Chain and the Gang)
25 marca – Brendan Perry, Impart, Wrocław
27 marca – Lisa Gerrard, Capitol, Wrocław
27-28 marca – Lake, Ośrodek Postaw Twórczych, Wrocław / Tratata Cafe, Chorzów
28 marca – Lau Nau, CSW Kronia, Bytom
29 marca – 4 kwietnia – Misteria Paschalia (Accademia Bizantina, Hesperion XXI, Fabio Biondi)
30 marca – Suicidal Tendencies, Stodoła, Warszawa
30 marca – Julia Marcell, Skwer Hoovera, Warszawa
31 marca – Method Man, Stodoła, Warszawa
31 marca – Katatonia, Rotunda, Kraków

kwiecień

1 kwietnia – Katatonia, Stodoła, Warszawa
1 kwietnia – Brendan Perry, Rotunda, Kraków
1-2 kwietnia – Mono, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa / Blue Note, Poznań
5-10 kwietnia – Wszystkie Mazurki Świata, Warszawa (Michał Urbaniak, Janusz Olejniczak)
7 kwietnia – Peter Doherty, Sala Kongresowa, Warszawa
8-9 kwietnia – Editors, WFF, Wrocław / CK Zamek, Poznań
9 kwietnia – Jarboe, Firlej, Wrocław (Asymmetry Festival)
(11-12 kwietnia – Dan le Sac vs Scroobius Pip, Powiększenie, Warszawa / Pod Minogą, Poznań)
(12 kwietnia – Ive Mendes, Sala Kongresowa, Warszawa)
(12 kwietnia – Jim Hall, Hotel Sheraton, Warszawa)
(15 kwietnia – Nils Petter Molvaer, Fabryka Trzciny, Warszawa)
(17 kwietnia – Shahab Tolouie Trio, Filharmonia Wrocławska (Ethno Jazz Festival))
(20-21 kwietnia – Deerhoof, Powiększenie (+Kristen), Warszawa / Re, Kraków)
(20-21 kwietnia – Ive Mendes, DMiT, Zabrze / Sala Kongresowa, Warszawa)
(21 kwietnia – Nils Petter Movaer, Filharmonia (Szczecin Music Fest))
(21-22 kwietnia – Sepultura, Crowbar, Studio, Kraków / Progresja, Warszawa)
22-25 maja – Nowa Tradycja, Warszawa (Kapela ze Wsi Warszawa, Maćko Korba, Pekko Käppi)
23 kwietnia – Ikonika, Prozak, Kraków
23 kwietnia – Julia Marcell, The Car Is On Fire, Cafe Kulturalna, Warszawa
23 kwietnia – Dominic Miller, Fabryka Trzciny, Warszawa
23-24 kwietnia – President Bongo (Gus Gus), SQ, Poznań / Piekarnia, Warszawa
23-25 kwietnia – IV Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, CSW, Warszawa
25 kwietnia – Richard Galliano, C.S. Impart, Wrocław (Ethno Jazz Festival)
25 kwietnia – Dextro, Jacaszek, Kościół św. Jacka, Bytom
25 / 27 kwietnia – Wadada Leo Smith, Powiększenie, Warszawa / Dragon, Poznań
27-28 kwietnia – Killing Joke, Mega Klub, Katowice / Palladium, Warszawa
28 kwietnia – DJ Krush, Fama, Białystok
29 kwietnia – Emmanuelle Seigner, Palladium, Warszawa
29 kwietnia – Bobby McFerrin, Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
29 kw. – 2 maja – Asymmetry Festival, Wrocław (Jesu, The Mount Fuji Doomjazz Corporation, Zu)
30 kwietnia – Gentleman & the Evolution Band, Stodoła, Warszawa

maj

1-2 maja – Fuck Buttons, Powiększenie, Warszawa / Hipnoza, Katowice
4-5 maja – The Residents, Impart, Wrocław / Teatr Łaźnia Nowa, Kraków
6, 9-10 maja – Arms and Sleepers, Kulturalna, W-wa / Wagon, Wrocław / Forty Kleparz, Kraków
7 maja – British Sea Power (Juwenalia), Dziedziniec UW, Warszawa
8 maja – Matthew Herbert, Pauza, Kraków
8-9 maja – Warsaw Challenge, Park Sowińskiego, Warszawa (Talib Kweli, Rahzel)
10-12 maja – Black Heart Procession, Pod Minogą, Poznań / Powiększenie, W-wa / Re, Kraków
11 maja – Dianne Reeves, Centrum Kongresowo-Dydaktyczne UM, Poznań (Poznań Jazz Fair)
12-13 maja – Basia Bulat, Cafe Kulturalna, Warszawa / Forty Kleparz, Kraków
13-14 maja – Crippled Black Phoenix, Pod Minogą, Poznań / Progresja, Warszawa
14-16 maja – Wiosna Jazzowa, Zakopane (Nigel Kennedy, Kroke, Jarek Śmietana)
15-16 maja – God Is An Astronaut, Blue Note, Poznań / Kwadrat, Kraków
15-16 maja – Ive Mendes, Dom Muzyki i Tańca, Zabrze / Sala Kongresowa, Warszawa
15-23 maja – Kody, Lublin (Arvo Pärt, Philip Glass, John Zorn, Lou Reed, Laurie Anderson)
16 maja – Wax Taylor, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa
17 maja – Mari Boine, Filharmonia Narodowa, Warszawa
17 maja – Arms and Sleepers, Pod Minogą, Poznań
17-19 maja – Sam Amidon, Powiększenie, Warszawa / Kisielice, Poznań / Re, Kraków
19 maja – The Ruby Suns, Forty Kleparz, Kraków
20 maja – Mulatu Astatke, Zamek Książąt Pomorskich (Szczecin Music Fest)
20 maja – The Herbaliser, Fama, Białystok
20-22 maja – Festiwal Muzyki Filmowej, Kraków (Tan Dun, higeru Umebayashi, Howard Shore)
21 maja – Merzbow, Firlej, Wrocław
22 maja – Smooth Festival, Bydgoszcz (Vaya Con Dios, Ive Mendes)
22 maja – Deicide, Vader, Studio, Kraków
22 maja – Prodigy, Torwar, Warszawa
22 maja – Piccolo Coro dell’ Antoniano :-) , Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
22-30 maja – 49. Muzyczny Festiwal w Łańcucie (Leszek Możdżer, Barbara Hendricks)
23 maja – Black Rebel Motorcycle Club, Stodoła, Warszawa
23-24 maja – Xiu Xiu, Eskulap, Poznań / Powiększenie, Warszawa
25/27 maja – Vaya Con Dios, Sala Kongresowa, Warszawa / Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
27 maja – AC/DC, Bemowo, Warszawa
28-29 maja – Magnetofon, Hydrozagadka, Warszawa (Indigo Tree, Microexpressions, Twilite)
28-30 maja – Ursynalia, Kampus SGGW, Warszawa (Futureheads, Parov Stelar)
29 maja – Rufus Wainwright, Palladium, Warszawa
29 / 31 maja – Mariza, Hala Stulecia, Wrocław (Ethno Jazz Festival) / Sala Kongresowa, W-wa
30 maja – Elton John, Stadion Polonii, Warszaw

czerwiec

2 czerwca – Mariza, Zamek Książąt Pomorskich (Szczecin Music Fest)
4-5 czerwca – Selector Festival, Błonia, Kraków (Thievery Corporation, Faithless, Calvin Harris)
7 czerwca – Mari Boine, Filharmonia Narodowa, Warszawa
10-13 czerwca – La folle journée, Teatr Narodowy / Opera Narodowa, Warszawa
11/12 czerwca – Soulfly, Wrocław, W-Z / Loch Ness, Kraków
11 czerwca – Pete Doherty, Amfiteatr Bemowo, Warszawa
12 czerwca – Soap & Skin, Palladium, Warszawa
12 czerwca – Co jest grane, Królikarnia, Warszawa (Ty, The Go! Team, Aga Zaryan, TCIOF)
15-17 czerwca – Gotan Project, ZKP, Szczecin / Arena, Poznań / Sala Kongresowa, Warszawa
16 czerwca – Sonisphere Festival, Warszawa (Metallica, Megadeth, Slayer, Anthrax)
16/18 czerwca – Paco de Lucia, Zamek Książąt Pomorskich / ATH, Bielsko-Biała
16-19 czerwca – Warsaw Electronic Festival, Zachęta (Testuya Hori, ISAN, Zen Lu)
17-19 czerwca – Ethno Port, Poznań (Staff Benda Bilili, Wimme Saari, Hanggai)
17-19 czerwca – Life Festival, Oświęcim (Voo Voo, Hatikva 6, UkraInni)
17-21 czerwca – Cibelle, Katowice / Poznań / Gdańsk / Warszawa
17-21 czerwca – Piotr Anderszewski i Przyjaciele, Filharmonia Łódzka
18 czerwca – John Mayall, Stodoła, Warszawa
18 czerwca – Caribou, Centrum Stocznia Gdańska (All About Freedom Festival)
20 czerwca – Ganglians, Re, Kraków
20 czerwca – Serj Tankian + Orkiestra Polskiego Radia, Park Sowińskiego, Warszawa
23/25 czerwca – Venom, Kwadrat, Kraków / Stodoła, Warszawa
23-24 czerwca – Crystal Castles, Szyb Wilson, Katowice / Proxima, Warszawa
24-25 czerwca – The Ruby Suns, Forty Kleparz, Kraków / Centralny Basen Artystyczny, W-wa
25-26 czerwca – wRacku Festival, Racibórz (Laibach, Das Ich, Zion Train)
25-27 czerwca – Suzanne Vega, Plaża, Kołobrzeg / Amfiteatr, Olsztyn / Wyspa Piaskowa, Wrocław
25 czerwca – 3 lipca – Malta Festival (Charlotte Gainsbourg, Marc Almond, Milva, Arno)
26-27 czerwca – Morcheeba, Gdynia (CudaWianki)
27-28 czerwca – Wooden Shjips, Re, Kraków / Powiększenie, Warszawa

lipiec

1-4 lipca – Open’er (Massive Attack, Tinariwen, Pavement, Yeasayer, Tricky, Die Antwoord)
1-4 lipca – Warsaw Summer Jazz Days (Portico Quartet, Vijay Iver Trio, Pat Metheny Group)
2 lipca – Mark Knopfler, Hala Stulecia, Wrocław)
5 lipca – Coheed and Cambria, Stodoła, Warszawa
7 lipca – Health, Centralny Basen Artystyczny, Warszawa
7 lipca – Marcus Miller, Zamek, Szczecin
8-11 lipca – Seven Festival, Węgorzewo (The Legendary Pink Dots, Sepultura, Lacrimosa)
9 lipca – Targowa Film Street, Muzeum Kinematografii, Łódź (Chuck Mangione, Juliette Lewis)
9-11 lipca – IV Festiwal Legend Rocka, Dolina Charlotty (Procol Harum, Marillion, Arthur Brown)
9-13 lipca – Inne Brzmienia, Lublin (Balkan Beat Box, Giulia y Los Tellarini, Liu Fang)
11 lipca – Seal, Sala Kongresowa
15 lipca – Brendan Perry, CSW, Warszawa
15-18 lipca – Ladies’ Jazz Festival, Gdynia (Manhattan Transfer, Flora Purim, Randy Crawford)
16-17 lipca – Ambient, Gorlice (Biosphere)
16-18 lipca – Jarocin Festival (Gossip, Biffy Clyro, Flogging Molly)
17 lipca – Porcupine Tree, Klub Wytwórnia, Łódź
22 lipca – Little Dragon, Dziedziniec CSW, Warszawa
22 lipca – 1 sierpnia – Era Nowe Horyzonty (Mondo Cane, Konono No 1, Gonjasufi)
22-24 lipca – Boogie Brain, Szczecin (Actress, Shed)
23-25 lipca – Sunrise Festival, Kołobrzeg (Armin Van Buuren, Sasha)
24 lipca – DJ Shadow, Centrum Stocznia Gdańska
25 lipca – Cut Copy, French Horn Rebellion, Palladium, Warszawa (FreeForm Warm-up)
29 lipca – 1 sierpnia – Castle Party (Clan of Xymox, Żywiołak, Behemoth)
30 lipca – DâM-FunK & Master Blazter, Powiększenie, Warszawa
30 lipca – 1 sierpnia – Tzadik Poznań Festival, Poznań (Tim Sparks, Yves Weyh)
30 lipca – 2 sierpnia – Przystanek Woodstock (Papa Roach, Life of Agony, Nigel Kennedy)
31 lipca – Jose Carreras, Stadion Żużlowy, Toruń

sierpień

5-8 sierpnia – Off Festival (Flaming Lips, Dinosaur Jr., Fennesz, William Basinski, Toro y Moi)
6-8 sierpnia – Audioriver, Płock (Four Tet, Plastikman, Olof Dreijer, Way Out West, Ellen Allien)
7 sierpnia – Marcin Wasilewski Trio, Warszawa (Jazz na Starówce)
8 sierpnia – Huun Huur Tuu, Warszawa (Etnopraga)
9 sierpnia – Converge, Loch Ness, Kraków
9-10 sierpnia – Fear Factory, Progresja, Warszawa / Loch Ness, Kraków
12-14 sierpnia – Open Mind Festival, Szczytno (The Cult)
12-15 sierpnia – Ostróda Reggae Festival (Zion Train)
17 sierpnia – Beirut, Stodoła, Warszawa
17 sierpnia – Sepultura, Alibi, Wrocław
17 sierpnia – Rock In Summer, Park Sowińskiego, Warszawa (Bad Religion, Billy Talent)
18-19 sierpnia – Living Colour, Alibi, Wrocław / Proxima, Warszawa
18-21 sierpnia – Festiwal Mozartiana, Gdańsk
21 sierpnia – Solidarity of Arts (Możdżer+ Marcus Miller, John Scofield, Lars Danielsson, …)
20-21 sierpnia – Coke Live, Kraków(Muse, Chemical Brothers, N.E.R.D., 30 Seconds To Mars)
25-26 sierpnia – Gojira, Stodoła, Warszawa / Studio, Kraków
26-29 sierpnia – Nowa Muzyka (Autechre, Pantha du Prince, Gonjasufi, Moderat, Jaga Jazzist)
27 sierpnia – Metal Hammer Festival, Spodek, Katowice (Opeth, Korn, Katatonia) 28 sierpnia – 5 września – Warszawa Singera (Michał Urbaniak, Kroke, Nigel Kennedy)
29 sierpnia – Chopin Lives – koncert na 100 małoletnich pianistów, pl. Piłsudskiego, Warszawa
28-29 sierpnia – Orange Warsaw (Lisa Hannigan, Nelly Furtado, Courtney Love, White Lies)

wrzesień

3-11 września – V Festiwal Goldbergowski, Gdańsk
4-12 września – Wratislavia Cantans (Philippe Herreweghe, Marc Minkowski, Trevor Pinnock)
10-12 września – Soundedit ’10, Łódź (Sweet Billy Pilgrim, Serena Maneesh, Peter Hook)
10-12 września – Yach Film, Gdańsk (Barry Adamson, Tymon Tymański, L.U.C.)
11 września – Burnt Friedman & Jaki Liebezeit, Dziedziniec Zamkowy, Poznań (Poz_Modern)
11 września – Ino-Rock, Inowrocław (Anathema, Ozric Tentacles)
11 września – Atari Teenage Riot, Rotunda, Kraków
12-18 września – Sacrum Profanum, Kraków (Jónsi, múm & friends, poważni Skandynawowie)
16 września – Full Blast (Peter Brotzmann/Mario Pliakas/Michael Wertmuller), Powiększenie, W-wa
17-25 września – Warszawska Jesień (Oslo Sinfonietta, Les Percussions de Strasbourg)
17-25 września – Warsaw Music Week (UNKLE, DJ Falcon, Hanne Hukkelberg, Deadbeat)
18 września – Oval, Alva Noto & Blixa Bargeld, Dziedziniec Różany, Poznań (Poz_Modern)
20 września – Matthew Shipp/Joe Morris, Powiększenie, Warszawa
20 września – Sting + Royal Philharmonic Concert Orchestra, Stadion Miejski, Poznań
21-23 września – Six Organs of Admittance, Powiększenie, W-wa / Forty Kleparz, Kraków / Bytom
22-24 września – The Whitest Boy Alive, Eskulap, Poznań / Fabryka Trzciny, W-wa / Hipnoza, K-ce
22-29 września – The Legendary Pink Dots, calutka Polska
23 września – Wolf Parade, Forty Kleparz, Kraków
23 września – OffOnOff (Massimo Zu/ Terrie Ex/Paal Nilssen-Love), Powiększenie, Warszawa
23 września – 2 października – Transvizualia Festival, Trójmiasto (Frank Bretschneider, Pixel)
24-25 września – Don’t Panic! We’re From Poland, Warszawa (Kapela ze wsi W-wa, Julia Marcell)
24-26 września – Avant Art Festival, Wrocław (Alva Noto, Maja Ratkje, Otomo Yoshihide)
24-26 września – Gazpacho, Lochness, Kraków / Progresja, Warszawa / Blue Note, Poznań
24, 25, 26 września – Chuck Mangione, Hala Gdynia / PKiN, Warszawa / DMiT, Zabrze
26 września – 2 października – Skrzyżowanie Kultur (Salif Keita, Hanggai)
29 września – Jan Garbarek & Hilliard Ensemble, Bazylika Najśw. Serca Jezusowego, W-wa
29 września / 2 października – Arianna Savall, Filh. Szczecińska / Ruiny Teatru Miejskiego, Gliwice
30 września – Charlie Watts, Sala Kongresowa, Warszawa (Era Jazzu)
30 września – Jon Hopkins, ul. Mariacka, Katowice

październik

2 października – Arianna Savall, Ruiny Teatru Miejskiego, Gliwice
3 października – Polar Bear, Hipnoza, Katowice
3-4 października – Anathema, Proxima, Warszawa / Studio, Kraków
4 / 10 października – Leonard Cohen, Spodek, Katowice / Torwar, Warszawa
5 października – Mazzoll / Shoji Hano / Olaf Rupp, CSW, Warszawa
5-9 października – Donna Regina, Poznan / Gdynia / Warszawa / Krakow / Wroclaw
6 października – Joe Cocker, Hala Stulecia, Wrocław
6 października – Morcheeba, Stodoła, Warszawa
7 października – Janelle Monáe, Stodoła, Warszawa
9 października – Dillinger Escape Plan, Cancer Bats, Progresja, Warszawa
9 października – Rawa Blues, Spodek, Katowice (James Blood Ulmer & Vernon Reid, Rick Estrin)
11 października – Chris Botti, Hala Stulecia, Wrocław (Ethno Jazz Festival)
12-13 października – Josephine Foster, Dragon, Poznań / Labolatorium CSW, Warszawa
15-16 paźdz. – Free Form Festival (Dj Krush, Speech Debelle, Goldfrapp, Coldcut, King Cannibal)
16-17 października – A Storm of Light, Firlej, Wrocław / Powiększenie, Warszawa
17-24 października – Unsound, Kraków (Moritz Von Oswald Trio, Tim Hecker, Shining, Actress)
19 października – Vocal Summit, Sala Kongresowa (Richard Bona i Lizz Wright, Aga Zaryan)
20 października – Dj Spooky: Rebirth of a Nation, Wrocław (American Film Festival)
21-22 października – Andreya Triana, Hipnoza, Katowice / SQ Klub, Poznań
21-22 października – Lizz Wright, Hala Stulecia, Wrocław / Katowickie Centrum Kultury, Katowice
22 października – Marcus Miller , Palladium, Warszawa (Era Jazzu)
22-24 października – Synesthesia Festival, Wrocław (Plaid, Jan Jelinek, Hexstatic, Gus Gus)
22-25 października – Apocalyptica, CK Zamek, Poznań / Stodoła, Warszawa
23 października – Oceansize, Hydrozagadka, Warszawa
23 października – Black Milk, Powiększenie, Warszawa
23-24 października – The Swell Season, Sala Radia Wrocław / Stodoła, Warszawa
24 października – John Scofield Trio, Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice
24 października – Chris Brokaw / Geoff Farina, WOK, Wołów
24 października – Didier Lockwood, Mike Stern, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.
25 października – Joe Bonamassa, Palladium, Warszawa
26-29 października – Nordland Art Festival, Łódź (Nils Petter Molvar, Tomasz Stańko, Biosphere)
28, 30, 31 paźdz. – Deep Purple, Podpromie, Rzeszów / Spodek, Katowice / Hala Stulecia, Wrocław
29 października – Public Enemy, Stodoła, Warszawa

listopad

2 listopada – Yeasayer, Palladium, Warszawa
2 listopada – Oregon, Dom Muzyki, Bielsko-Biała (Jazzowa Jesień)
4,5,7 listopada – Tricky, Palladium, Warszawa / Fabryka, Kraków / Kultowa, Wrocław
5 listopada – M_nus Showcase Poznan, Stara Rzeźnia (Richie Hawtin, DJ Magda, Marc Houle)
5 listopada – Gary Peacock & Gary Copland, Sala Filharmonii Wrocławskiej (Jazztopad)
5 listopada – Beach Fossils, Alter Ego, Szczecin
5-8 listopada – To Rococo Rot, OPT, Wrocław / Re, Kraków / Powiększenie, W-wa / Ucho, Gdynia
6 listopada – Jan Jelinek + Masayoshi Fujita, Klub Żak, Gdańsk (Jazz Jantar)
6 listopada – Emily Jane White (Ars Cameralis)
8 listopada – Chick Corea, Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
8 listopada – Terence Blanchard, Opera Bałtycka, Gdańsk (Jazz Jantar)
9 listopada – Laurie Anderson (Ars Cameralis)
9-10 listopada – The Futureheads, Proxima, Warszawa / Rotunda, Kraków
10 listopada – Jon Lord, Sala Kongresowa, Warszawa
10 listopada – 65daysofstatic, Blue Note, Poznań
10-12 listopada – Nina Nastasia, Re, Kraków / Powiększenie, W-wa / Dragon, Poznań
10-14 listopada – Wrocław Industrial Festival (Esplendor Geometrico, Spiritual Front)
11 listopada – French Kiss Tour, Fabryka Trzciny, W-wa (Constance Amiot, Katel, Elodie Frégé)
11 listopada – Bradford / Gjerstad / Nilssen-Love / Haker-Flaten, Dragon, Poznań
11-12 listopada – Jamie Lidell, Stodoła, Warszawa / SQ, Poznań
11-14 listopada – Ólafur Arnalds, Poznań/ Warszawa / Wrocław/ Katowice
11, 13, 14, 15 listopada – Jean Michelle Jarre, Gdańsk / Płock / Wrocław / Rzeszów
12 listopada – Kronos Quartet, Hala Stulecia, Wrocław
12 listopada – John Surman, Sala Filharmonii Wrocławskiej (Jazztopad)
12 listopada – Budgie, Progresja, Warszawa
13 listopada – The National, Midlake (Ars Cameralis)
13 listopada – Pantha du Prince, Carbon Based Lifeforms, Klub Fabryka, Kraków
13 listopada – Shrinebuilder, Eskulap, Poznań
13-14 listopada – The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, Powiększenie, W-wa / Blue Note, Poznań
14-20 listopada – Tansman 2010, Lublin (Jordi Savall, Michael Nyman, Krzysztof Penderecki)
16-20 listopada – Krakowska Jesień Jazzowa (Evan Parker, Maya Homburger, Barry Guy)
17-19 list. – Nils Petter Molvaer, Fabryka Trzciny, W-wa / Filharmonia, Kraków / ChCK, Chorzów
18 listopada – Calexico (Ars Cameralis)
19 listopada – Dan Berglund’s Tonbruket, Klub Żak, Gdańsk (Jazz Jantar)
19-20 listopada – Hypnotic Brass Ensemble, Palladium, Warszawa / Szuflada, Katowice
20 listopada – We Have Band, Sen Pszczoły, Warszawa
22 listopada – Lambchop, Get Well Soon (Ars Cameralis)
24 listopada – Tortoise, Hipnoza (Ars Cameralis)
24 listopada – Joshua Redman, Brad Mehldau Duo, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk (Jazz Jantar)
24-26 listopada – Seabear, Pod Minogą, Poznań / Firlej, Wrocław / Cafe Kulturalna, Warszawa
25-27 listopada – Jazzowa Jesień, Dom Muzyki, Bielsko-Biała (Manu Katché, Paolo Fresu)
26 listopada – Lady GaGa, Hala Gdańsk-Sopot
26 listopada – Made in Chicago, Poznań (Ernest Dawkins, Rob Mazurek, Mike Reed)
27 listopada – Skream, M25, Warszawa
27 listopada – King Cannibal, Fabryka, Kraków (Trilogy: Heavy Bass Session)
27 listopada – Charles Lloyd New Quartet, Sala Filharmonii Wrocławskiej (Jazztopad)
28 listopada – Vijay Iyer, Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz
28-29 listopada – Herbie Hancock, Hala Stulecia, Wrocław / Sala Kongresowa, Warszawa
29-30 listopada – Ken Vandermark Solo, Alchemia, Kraków (Krakowska Jesień Jazzowa)

grudzień

2 grudnia – Scout Niblett, Hipnoza, Katowice (Off Festival Club)
2-9 grudnia – Kristen, Toruń / Poznań / Łódź / Warszawa / Kraków / Wrocław
3 grudnia – The Magic Carpathians Project, CSW, Warszawa
2-5 grudnia – The Glenn Miller Orchestra, Gdańsk / Bydgoszcz / Warszawa / Kraków
3-4 grudnia – Kapela ze wsi Warszawa, Żaczek, Kraków / MOK, Opole
5 grudnia – Paweł Mykietyn zaprasza (Part, Reich, Messiaen), Filharmonia Narodowa, Warszawa
5 grudnia – Michał Urbaniak (Troy Miller, Xantone Blacq, Otto Williams, Femi), Stodoła, Warszawa
5-6, 8 grudnia – Yamato, Sala Kongresowa, Warszawa / Teatr Muzyczny, Gdynia / DMiT, Zabrze
6 grudnia – Carla Bley, Filharmonia Narodowa, Warszawa
9-10 grudnia – Swans, James Blackshaw, Firlej, Wrocław / Stodoła, Warszawa
9, 10, 12 grudnia – Jan Garbarek Group, Hala Stulecia, Wrocław / Wytwórnia, Łódź / KCK, Katowice
11-12 grudnia – Yann Tiersen, Klub Kultowa, Wrocław / Wytwórnia, Łódź
14 grudnia – 30 Seconds to Mars, Torwar, Warszawa
14-21 grudnia – Mikrokolektyw, Kraków / Łódź / Warszawa / Wrocław
15 grudnia – Game, Fresh, Warszawa
18 grudnia – Ulver + Fennesz, Palladium, Warszawa
19 grudnia – Matt Dusk, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
27 grudnia – Chick Corea, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Warszawa

Fine.




12 komentarzy

  1. SZ pisze:

    Zestawienie moich typów z twoimi(4/10), wypada lepiej niż moje zestawienie piosenek roku z piosenkami wybranymi przez pf(2/10)

  2. Mariusz Herma pisze:

    A pozostałe 6/10? Ciekaw jestem, czy nie byłem, czy nie doceniłem.

  3. SZ pisze:

    podobały mi się też:

    Pink Freud(wygrałem wejściówkę do Trójki)
    Tomek Stańko
    Męskie Granie w Koneserze
    Jerzy Milian group
    Może dodałbym jeszcze Janelle albo Rufusa ale oba się nie odbyły

    a na które koncerty kupiłeś bilet?

  4. Mariusz Herma pisze:

    No to mijaliśmy się fizycznie, a nie opiniami.

    > a na które koncerty kupiłeś bilet?

    Na wszystkie, pracą :-)

  5. SZ pisze:

    Bukowski napisał że krytyk różni się od widza filmu, tym że nie musi kupować biletu, a to zasadnicza różnica…

    Czy krytyk w tej sytuacji ma opinię mniej “obciążoną”, bo nie jest uwiązany tym, że skoro dużo zapłacił, to nie przyzna, że było słabo?

    A może jest odwrotnie?…krytyk nie płaci, zlewa ogólnie, wychodzi przed końcem, nie wczuwa się, bo nie płaci

    Po twoim zestawieniu, posłuchałem sobie dzisiaj cudem zakupionej płyty grupy Moppy Elliota i znowu mnie rozwalili-ale power!

    Ciekawe, że u nas w kraju na hasło jazz to pada zawsze “No Miles…”, “No wiesz Coltrane…” “Nowa płyta z utworami Komedy”, a tak mało osób jara się tym co nowego na scenie. To znaczy super, że ludzie znają klasyki, ale szkoda, że nie znają nowości. Podzielam tu zdanie Mazolewskiego z wywiadu dla Nowej Muzyki

  6. Mariusz Herma pisze:

    “Czy krytyk w tej sytuacji ma opinię mniej „obciążoną”, bo nie jest uwiązany tym, że skoro dużo zapłacił, to nie przyzna, że było słabo? ”

    Wczoraj znajoma zwróciła mi uwagę, że bywam bardzo krytyczny względem koncertów. Pewnie gdybym zabulił za Hancocka 200 zł albo więcej, to choćby podświadomie przekonywałbym się, że “było warto”, z jakiegokolwiek powodu, choćby spotkania starych znajomych. Więc tak. Z drugiej strony nie żałuję ani Hancocka, ani Metheny’ego – słabe płyty, filmy, książki pomagają przecież docenić te dobre.

    “krytyk nie płaci, zlewa ogólnie, wychodzi przed końcem, nie wczuwa się, bo nie płaci”

    Jasne, skoro trafiam na koncerty wykonawców, których nie jest fanem, to na wstępie “tylko” słucham, a nie “wczuwam się”. Ale gdy jest dobrze? Ladysmith Black Mambazo, Mayrę Andradę i Mostly Other People Do the Killing – czyli moją tegoroczną czołówkę – poznałem w zasadzie na koncertach. Usilnie z kolei wczuwałem się w Portico Quartet, bo uwielbiam ich płyty, ale na żywo wypadli po prostu słabo.

    “Ciekawe, że u nas w kraju na hasło jazz to pada zawsze „No Miles…”, „No wiesz Coltrane…” „Nowa płyta z utworami Komedy”, a tak mało osób jara się tym co nowego na scenie.”

    Tylko u nas? Iyer przed miesiącem żalił mi się przecież, że w Stanach jazz = Wynton i spółka :-)
    Przegapiłem ten wywiad NM z Mazolewskim, dzięki za cynk, zaraz zerknę.

  7. MeeHau pisze:

    Assymetry? Znaczy to od tyłka? ; ) Że tak do dupy było?

  8. Mariusz Herma pisze:

    Poprawione, dzięki. Literówek może być na tej liście mnóstwo, proszę się specjalnie nie przejmować.

  9. SZ pisze:

    to też był rok koncertów które się nie odbyły…
    czekałem na Janelle, Rufusa, Beat Assailant…

  10. Mariusz Herma pisze:

    Ależ Janelle wystąpiła w Warszawie, i to wczoraj, tyle że na jakimś zamkniętym koncercie. Smutne.

  11. Mariusz Herma pisze:

    Szczegółów nie znam. Wiem tylko tyle, że: “swietne show!!! muzycznie nie jest to odkrywcze i jedyne w swoim rodzaju, ale bardzo profesjonalny koncert, choc krotki, swietne widowisko, mnostwo energii”

Dodaj komentarz