Afrocubism – Afrocubism

Afrocubism – Afrocubism (World Circuit)

Buena Vista Social Club w pierwotnym założeniu miało być spotkaniem weteranów sceny kubańskiej z muzyczną ekstraklasą Mali. Reprezentacja Afryki nie doleciała jednak wówczas do Hawany z do dziś nie wyjaśnionych powodów. Latynosi jakoś – 5 milionów sprzedanych płyt – poradzili sobie sami.

Po czternastu latach Nick Gold, pomysłodawca i producent Buena Vista, rozesłał zaproszenia raz jeszcze. Tym razem skutecznie. Drużynie Mali przewodzą Djelimady Tounkara (gitara), Toumani Diabaté (21-strunowa kora) i Bassekou Kouyate (n’goni). Kapitanem kubańskiej jedenastki jest pieśniarz Eliades Ochoa. Owocem wspólnej sesji nie jest album ani sztuczny, bo odległe geograficznie kultury okazują się spokrewnione muzycznie, ani futurystyczny, jak sugeruje tytuł. Przeciwnie: szlachetny, stonowany, piękny.

Półtorej dekady temu „Afrocubism” byłby zjawiskiem bez precedensu, ale nawet w epoce namiętnego krzyżowania kultur okazuje się jednym z jego bardziej wydarzonych potomków.

(źródło: Machina)

Fine.
2 komentarze

  1. iammacio pisze:

    lubię to! po kilku odsłuchach myślałem, że wytworzy mi się nawyk regualarnego słuchania, ale nie-e:/

  2. […] bratania się Ameryki Łacińskiej z Afryką (tyle że zachodnią), jakim był fenomenalny Afrocubism, rodzinie transatlantyckiej brakuje wyczucia, że czasem sam trans nie wystarcza. Gdyby skrócić […]

Dodaj komentarz