Sigur Rós – Inni

Sigur Rós – Inni (XL)

 

Zdążyli podbić światek alternatywy, zastukać do drzwi radiowego mainstreamu (kochają ich brytyjskie BBC, amerykańskie NPR, polska „Trójka”), nawiedzić kino („Vanilla Sky” i „127 godzin”) oraz telewizję (seriale „CSI” i „24 Godziny”, a także multum reklam kopiujących ich brzmienie). Następnie pozwolili liderowi Jónsiemu rozwinąć działalność solową i dopiero po tym wszystkim – ponad dekadę po rozpoczęciu kariery globalnej i siedemnaście lat po debiucie w ojczyźnie – islandzki kwartet Sigur Rós wydaje pierwszy należyty album koncertowy.

„Inni” to wierny zapis występu grupy w londyńskim Alexandra Palace w 2008 roku. Materiał sprawiedliwie wypożyczono ze wszystkich pięciu płyt studyjnych w tym z najważniejszego w ich dorobku „Ágætis byrjun”. Są więc tutaj indie-przeboje „Svefn-g-englar” oraz „Ný batterí”. Jest także niewydana wcześniej nigdzie piosenka „Lúppulagið”, której obecność dała fanom nadzieję na to, że przedłużający się urlop zespołu nie oznacza jeszcze emerytury – i rzeczywiście właśnie zapowiedzieli na maj premierę nowego longplaya „Valtari”.

Wszystkie utwory zaaranżowali surowo, tak jakby z przypisywanej im stylistyki – post-rocka – próbowali usunąć słowo „post”. Mimo szorstkiego instrumentarium i minorowych tonacji „Inni” raczej na duchu podnosi niż dołuje. I w tym paradoksie – żeby zakończyć obowiązkową aluzją do tytułu – Sigur Rós po raz kolejny demonstrują swoją inność.

Bluszcz, 2/2012

.

Fine.
Dodaj komentarz