2012: Koncerty

Udało mi się odnotować zapewne fragment tegorocznej oferty koncertowo-festiwalowej, a i tak za podobną podaż pierwsi usenetowi dyskutanci muzyczni daliby się odłączyć. Prywatnie dla wyraźniejszego wyróżnienia wspomnę o jednym tylko koncercie: Alima Qasimova z córką Farganą Qasimovą na Skrzyżowaniu Kultur. Rzecz życiowa i przyczyna półtoragodzinnej satysfakcji z tego, gdzie i kiedy przyszło istnieć. Aczkolwiek równie mocno utrwalił mi się w pamięci występujący kilka dni później Raza Khan.

styczeń

12-15 stycznia – Dni Muzyki Nowej, Gdańsk (Kronos Quartet, Johann Johannsson)
14 stycznia – DJ Vadim, Fama, Białystok (Sputnik nad Polską)
18 stycznia – Maria Taylor, Fabrika, Poznań
20 stycznia – Actress, Log:in, Wrocław
20 stycznia – Blu Mar Ten, 1500m2, Warszawa
22, 23, 24, 25 stycznia – Bloodgroup, Warszawa / Kraków / Wrocław / Poznań
24 stycznia – Dropkick Murphys, Stodoła, Warszawa
26 stycznia – Babadag, Powiększenie, Warszawa
29 stycznia – Kylesa, Blue Note, Poznań

luty

3 lutego – Shlomo, Salva, Klub Żak, Gdańsk
3 lutego – Gulia y Los Tellarini, Palladium, Warszawa
4 lutego – James Blake (DJ set), 1500m2, Warszawa
7 lutego – Targowa Street Film & Music, Łódź (Asian Dub Foundation)
8 lutego – Azari & III, 1500m2, Warszawa
7, 8, 9 lutego – Lamb, Palladium, Warszawa / Studio, Kraków / Eter, Wrocław
9, 10, 11, 12 lutego – Foreign Beggars, Wrocław / Kraków / Warszawa / Sopot
10 lutego – Move D, 1500m2, Warszawa
10, 11 lutego – A Pale Horse Named Death, Proxima, Warszawa / Firlej, Wrocław
11 lutego – Peter Hook, Proxima, Warszawa
11 lutego – Burn in Snow, Szczyrk (Hot Chip, Uffie, Kamp!)
13 lutego – Arms & Sleepers, Blue Note, Poznań
14, 15 lutego – The Pigeon Detective, Hydrozagadka, Warszawa / Fabrika, Poznań
15 litego – Sting, Sala Kongresowa, Warszawa (bilety: 226-1056 zł)
19 lutego – The Cinematic Orchestra, Szyb Wilson, Katowice
20 lutego – M83, SQ, Poznań
22-26 lutego – Bielska Zadymka Jazzowa (Ambrose Akinmusire, Maria Schneider, Archie Shepp)
24 lutego – Opeth, Stodoła, Warszawa
24 lutego – ADA Trio (Brötzmann, Lonberg-Holm, Nilssen-Love), Dragon, Poznań
24, 25, 26 lutego – Jono McCleery, Żak, Gdańsk / Kulturalna, W-wa / Hipnoza, Katowice
25 lutego – The Mole, Matthias Schaffhauser, Nowa Gazownia, Poznań
26 lutego – Misfits, Proxima, Warszawa
26 lutego – Setting the Woods on Fire, Sen Pszczoły, Warszawa
26, 27 lutego – Hidden Orchestra, Free Blues Club, Szczecin / Spatif, Sopot
28 lutego – DVA, Papryka, Sopot

marzec

1 marca – Joe Bonamassa, Sala Kongresowa, Warszawa
2 marca – Brad Mehldau Trio, Kijów.Centrum, Kraków
2 marca – Satsuki & Kaya, Blue Note, Poznań
2-3 marca – Originals Rocks the Floor, Soho Factory, Warszawa (Mos Def, Pharoahe Monch)
7, 8 marca – dEUS, Firlej, Wrocław / Proxima, Warszawa
7, 8 marca – Selah Sue, Stodoła, Warszawa / Eter, Wrocław
9, 10 marca – Jessie Evans, Łykend, Wrocław / Powiększenie, Warszawa
9, 10, 11 marca – Little Dragon, Fabryka Trzciny, Warszawa / SQ, Poznań / Eter, Wrocław
10 marca – Emalkay, Eskulap, Poznań
12, 13, 14 marca – Al Di Meola, Palladium, Warszawa / Centrum UM, Poznań / Wytwórnia, Łódź
14, 15, 16 marca – Vandermark Resonance Ensemble, Kraków / Poznań / Gdańsk
17 marca – Marc Romboy, Sigma, 1500m2, Warszawa
17 marca – Selah Sue, Filharmonia Szczecińska, Szczecin
18 marca – Otis Taylor, Hybrydy, Warszawa
18 marca – Wildcookie, Tomasz Stańko, Cafe Kulturalna, Warszawa (Bass Camp RBMA)
19 marca – Mark Lanegan, Proxima, Warszawa
19, 20, 21 marca – Ólafur Arnalds, Hipnoza, Katowice / Blue Note, Poznań / Impart, Wrocław
20 marca – Emilie Autumn, Progresja, Warszawa
20 marca – Olafur Arnalds, Blue Note, Poznań
23 marca – Paris Combo, Fabryka Trzciny, Warszawa
24 marca – Yasmin Levy, Łaźnia Nowa, Kraków
25 marca – Jamie Woon, Eter, Wrocław
25, 26 marca – Loreena McKennit, Sala Kongresowa, Warszawa / Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
28 marca – Dan le Sac vs Scroobius Pip, ul. Mariacka, Katowice
30 marca – Ms Dynamite, MegaClub, Katowice
30, 31 marca, 1 kwietnia – Portico Quartet, Firlej, Wrocław / F. Trzciny, W-wa / M. Aniołów, Gdańsk
31 marca – CoCart Music Festival, CSW, Toruń (Chris Cutler, Steve Buchanan, Heike Fiedler)

kwiecień

2-9 kwietnia – Misteria Paschalia, Kraków (Hésperion XXI, La Venexiana, Ensemble Matheus)
3, 5 kwietnia – Jozef van Wissem, Siłownia, Poznań / Nowy Wspaniały Świat, Warszawa
4 kwietnia – Zola Jesus, Hydrozagadka, Warszawa
4, 5 kwietnia – Aucan, Powiększenie, Warszawa / Fabryka, Poznań
7 kwietnia – Chris Botti, Sala Kongresowa, Warszawa
10 kwietnia – Russian Circles, Hydrozagadka, Warszawa
13, 14, 15 kwietnia – Benga, Eskulap, Poznań / 1500m2, Warszawa / Parlament, Gdańsk
14 kwietnia – Judas Priest, Spodek, Katowice
15 kwietnia – Wolves Like Us, Hydrozagadka, Warszawa
15 kwietnia – Red Box, Stodoła, Warszawa
16-25 kw. – John Williams & John Etheridge, Poznań, Wrocław, Lublin, W-wa, Gdańsk, Kraków
19, 22 kwietnia – Medeski Martin & Wood, Palladium, Warszawa / Chorzów, Teatr Rozrywki
21, 22 kwietnia – Anathema, Amplifier, Studio, Kraków / Eskulap, Poznań
23 kwietnia – Lizz Wright, Hala Opery, Szczecin
23 kwietnia – Michael Bublé, Naturally 7, Ergo Arena, Sopot
24 kwietnia – Christian McBride Trio, Klimat, Bielsko-Biała
27-29 kwietnia – Siesta Festival, Gdańsk (Tito Paris, Buika, Yasmin Levy, Blick Bassy)
28 kwietnia – Makoto & Deeizm, 1500m2, Warszawa
28 kwietnia – Electronic Beats, Stocznia Gdańska (James Blake, Squarepusher, Jazzanova)
28-30 kwietnia – Jazzart, Katowice (Portico Quartet, Polar Bear, Lars Danielsson)
28 kwietnia – 2 maja – Wiosna Jazzowa, Zakopane (Bennie Maupin Quintet, String Connetion)
29 kwietnia – Magnus Öström, Katowice
29 kwietnia – Messer Chups, Szuflada, Chorzów
30 kwietnia – UFO, Progresja, Warszawa
30 kwietnia – Avishai Cohen Trio, Kijów.Centrum, Kraków

maj

3-5 maja – Assymetry Festival, Firlej, Wrocław (Killing Joke, Bohren & der Club of Gore)
7, 8, 9 maja – Basketball, Alive, Wrocław / Klub Re, Kraków / Fabrika, Poznań
8 maja – Foster The People x 2, Palladium, Warszawa
8, 9 maja – Charlie Winston, Rotunda, Kraków / Stodoła, Warszawa
9 maja – Tindersticks, Palladium, Warszawa
9 maja – The Lemonheads, Hydrozagadka, Warszawa
9-13 maja – Dni Śląska, różne miasta (Jane Birkin, Manu Chao, Lamb, Tricky, Tim Hecker)
10, 11, 12 maja – Manzarek Rogers Band, Stodoła, W-wa / Jantar, Ostrołęka / Eskulap, Poznań
11 maja – The Rasmus, Stodoła, Warszawa
11 maja – Lee Scratch Perry, Plac Biegańskiego, Częstochowa
11, 14, 15, 16 maja – Immanu El, Poznań / Kraków / Wrocław / Szczecin
11, 12 maja – Caspa, 1500m2, Warszawa / Browar Mieszczański, Wrocław
11-13 maja – Off Club, Światowid, Katowice (Tim Hecker, Barn Owl, A Hawk and a Hacksaw)
12 maja – Bee and Flower, Re, Kraków
12 maja – Apocalyptica, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kraków (Juwenalia)
13 maja – Peter Gabriel, Oświęcim (Life Festival)
13 maja – Mor Karbasi, Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław (Ethno Jazz)
13-18 maja – The Ex, Wrocław / Kraków / Warszawa / Gdynia / Toruń / Poznań
14 maja – Cursive, Pod Minogą, Poznań
16 maja – Ive Mendes, Hala Orbita, Wrocław (Ethno Jazz)
16-20 maja – Silesian Jazz Festival, Katowice (Kurt Elling, Michael Stewart)
17, 18 maja – Theophilus London, Hipnoza, Katowice / Fabryka Batycki, Gdańsk
18-19 maja – NowoBrzmienia, Wrocław (Boxcutter, Ital Tek)
17-20 maja – Nowa Tradycja, Warszawa (Acoustic Acrobats, Afrofree, Atom String Quartet)
19 maja – Hercules and Love Affair, Palladium, Warszawa
19 maja – Pierre LX, Miasto Cypel, Warszawa
19 maja – Outerspaces Streetbeats, Nowa Gazownia, Poznań (Anstam, Biome, District)
19, 20 maja – Planningtorock, Fabryka, Kraków / Proxima, Warszawa
21-24 maja – Parov Stelar Band, Poznań / Kraków / Wrocław / Warszawa
22-26 maja – Tarwater, Zielona Góra / Warszawa / Łódź / Szczecin / Kraków
23 maja – Zebrahead, Proxima, Warszawa
23, 24 maja – Pink Martini, Sala Kongresowa, Warszawa / Hala Orbita, Wrocław
24 maja – Get the Blessing, Palladium, Warszawa
24-26 maja – Festiwal Muzyki Filmowej, Kraków
25 maja – Pariah, Buffet, Warszawa
25, 26 maja – Marcus Miller, Palladium, Warszawa
26 maja – Bloodgroup, Fama, Białystok
26 maja – Monolake, Log:In, Wrocław
30 maja – UK, Klub Studio, Kraków
30 maja – Macy Gray, Torwar, Warszawa
31 maja – 2 czerwca – Hip-Hop Arena, Wytwórnia, Łódź (Saigon, Slaughterhouse)

czerwiec

1-2 czerwca – Selector, Kraków (Magnetic Man, Com Truise, Disclosure, Hadouken!)
1-3 czerwca – Ursynalia, Warszawa (Slayer, Gojira, Jelonek)
1-3 czerwca – Metalfest, Jaworzno (Megadeth, W.A.S.P., Fear Factory, Kreator)
2 czerwca – Gerry Read, Klub 55, Warszawa
5 czerwca – Lamb of God, Decapitated, Studio, Kraków
5 czerwca – ZAZ, Sala Kongresowa, Warszawa
5, 6 czerwca – AraabMuzik, Browar Mieszczański, Wrocław / Sfinks700, Sopot
6 czerwca – Magnus Öström, Poznań
9-10 czerwca – Orange Warsaw, Stadion Legii, W-wa (Lauryn Hill, De La Soul, The Prodigy)
9-10 czerwca – Songwriting Op!era Festival, Białystok (The Mountain Goats, Low Roar)
9-10 czerwca – LDZ_2.0, Łódź (kIRk, Napszykłat, Teielte)
13 czerwca – Trivium, Eskulap, Poznań
14 czerwca – Snow Patrol, Centrum Stocznia Gdańska, Gdańsk
15 czerwca – I Blame Coco, Strefa kibica, Gdańsk
17 czerwca – Chambao, Sala Kongresowa, Warszawa
18 czerwca – HKCO Quintet, Teatr Stary, Lublin
18-19 czerwca – WrocLove Fest, Wyspa Słodowa, Wrocław (Tanita Tikaram, Stephen Marley)
20 czerwca – Rise Against, Park Sowińskiego, Warszawa (Rock in Summer)
20 czerwca – Stephen Marley, Wyspa Słodowa, Wrocław
20 czerwca – Noel Gallagher, Strefa kibica, Gdańsk
21 czerwca – UA/PL, Firlej, Wrocław (R.U.T.A., PERKALABA, ShockolaD)
21-22 czerwca – Enter Festival, Poznań (Nik Bartsch Ronin, Leszek Możdżer)
22-23 czerwca – Próba Dźwięku, Tychy (Todd Terje, Octave One)
23 czerwca – Katie Melua, Podzamcze, Warszawa
23 czerwca – Taboo, Millenium Hall, Rzeszów
24 czerwca – ZAZ, Teatr Letni, Szczecin
25 czerwca – Duran Duran, Strefa Kibica, Wrocław
26 czerwca – The Cranberries, Torwar, Warszawa
27 czerwca – Pat Metheny, ZIAD, Bielsko-Biała
29 czerwca – 1 lipca – Op!era Folk Festival, Białystok (Sun Kil Moon, Woven Hand, The Loom)
29 czerwca – 7 lipca – Festiwal Kultury Żydowskiej, Kraków (Kruzenshtern, Parohod, Vialka)
30 czerwca – Caro Emerald, Pałac Branickich, Białystok
30 czerwca – Die Antwoord, Plac Wolności, Wrocław
30 czerwca – Xavier Dotras Trio feat. Carme Canela, Warszawa (

lipiec

2-7 lipca – Brave Festival, Wrocław (Bi Kidude)
3 lipca – Rosetta, Hydrozagadka, Warszawa
3-7 lipca – Malta Festival, Poznań
4 lipca – Faith No More, Poznań (Malta Festival)
4, 5 lipca – Bobby McFerrin, Sala Kongresowa, Warszawa / Hala Orbita, Wrocław
4-7 lipca – Open’er, Gdynia (Björk, Janelle Monáe, Bon Iver, Public Enemy, The xx, M83)
6-7 lipca – Reggaeland, Płock (Gentleman, Elephant Man, Scarra Mucci)
6-8 lipca – Targowa Street Film&Music, Łódź (Asian Dub Foundation, Emmanuelle Seigner)
7 lipca – Elton John, Atlas Arena, Łódź
7 lipca – Danilo Rea Trio, Warszawa (Jazz na Starówce)
9-16 lipca – Warsaw Summer Jazz Days, Warszawa (Ambrose Akinmusire, Matana Roberts)
11 lipca – Guns’n’Roses, Stadion Miejski, Rybnik
12-17 lipca – Seven Festival, Węgorzewo (Katatonia, New Model Army)
13-14 lipca – Ultra Music Festival, Służewiec, Warszawa (Kraftwerk, Tiësto, Carl Cox)
13-14 lipca – Ambient, Gorlice (Fennesz, Harald Grosskopf)
14 lipca – Marilyn Manson, Stodoła, Warszawa
14 lipca – Dickey Betts, Wrocław, Eter
14 lipca – International Jazz Stars Group, Warszawa (Jazz na Starówce)
14 lipca – Soundrive, Gdańsk-Kolibki (Tito & The Tarantula, N.O.H.A., Gablé)
15-25 lipca – Days of the Ceremony, Warszawa (Eyehategod, Weedeater, Ufomammut)
17 lipca – Gov’t Mule, Eter, Wrocław
18, 19 lipca – Horisont, The Flying Eyes, Brama, Goleniów / Desdemona, Gdynia
19 lipca – Max Tundra, Willa Grohmana, Łódź (LDZ Alternatywa)
21 lipca – Radio. String. Quartet. Vienna., Warszawa (Jazz na Starówce)
19-22 lipca – Ladies’ Jazz Festival, Gdynia (Patricia Barber, Mia Cooper, Gabriela Anders)
19-29 lipca – Nowe Horyzonty, Wrocław (CocoRosie, Peaches, Bill Laswell & the Blixt)
20-21 lipca – Pozytywne Wibracje, Białystok (Angie Stone, Ben L’Oncle Soul, Omar)
20-22 lipca – Jarocin, Jarocin (Within Temptation, Against Me!, Buldog)
20-29 lipca – Sunrise Festival, Kołobrzeg (David Guetta, Sophie Ellis-Bextor, Paul Van Dyk)
24 lipca – Roxette, Ergo Arena, Sopot
24-29 lipca – Globaltica, Park Kolibki, Gdynia (Kila, Blindnote, Talilema, Alaev Family)
25 lipca – Suicide Silence, Pod Minogą, Poznań
26 lipca – Bryan Adams, Targi Poznańskie, Poznań
27 lipca – Impact Festival, Bemowo, Warszawa (Red Hot Chili Peppers, Public Image Ltd.)
27-29 lipca – Audioriver, Płock (Nicolas Jaar, Modeselektor, Ricardo Villalobos, Martyn)
27-29 lipca – Castle Party, Bolków (Alien Sex Fiend, Combichrist, Hocico)
28 lipca – Michael Wollny Project, Warszawa (Jazz na Starówce)
29, 30 lipca – Melody Gardot,  Sala Kongresowa, Warszawa / Teatr Letni, Szczecin
30 lipca – Caro Emerald,  Pałac Branickich, Białystok

sierpień

1 sierpnia – Madonna, Stadion Narodowy, Warszawa
2 sierpnia – Electronic Beats, Oko Miasta, Katowice ( Chew Lips, The KDMS, Bubble Chamber)
2-4 sierpnia – Przystanek Woodstock, Kostrzyn nad Odrą (Machine Head, Asian Dub Foundation)
3-5 sierpnia – Off Festival, Katowice (Colin Stetson, Shabazz Palaces, Fennesz, Doom)
4 sierpnia – Jeff Lorber Fusion feat. Eric Marienthal, Warszawa (Jazz na Starówce)
6 sierpnia – Six Feet Under, Progresja, Warszawa
9-11 sierpnia – Ethno Port, Poznań (Balkan Beat Box, Arifa, Noreum Machi, Celso Piña)
10 sierpnia – The Killers, Łaźnia Nowa, Kraków
10-11 sierpnia – Let It Roll, Tarnowskie Góry (Danny Byrd, Aphrodite, Matrix)
10-12 sierpnia – Ostróda Reggae Festival, Ostróda (Fat Freddy’s Drop,  Stephen Marley)
11 sierpnia – Kyle Eastwood Band, Warszawa (Jazz na Starówce)
11 sierpnia – Festiwal Legend Rocka, Słupsk (Uriah Heep, Ray Manzarek & Robby Krieger)
11-12 sierpnia – Coke Live, Kraków (The Roots, Snoop Dogg, The Killers, Placebo)
11-12 sierpnia – Gdańsk Dźwiga Muzę, Pl. Zebrań Ludowych (Nneka)
14 sierpnia – Afghan Whigs, Palladium, Warszawa
14 sierpnia – ElectroCity, Klasztor Lubiąż k/Wrocławia (Pendulum, Jamie Jones, Dubfire)
15 sierpnia – Korn, Park Sowińskiego, Warszawa (Rock in Summer)
18 sierpnia – Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Quartet, Warszawa (Jazz na Starówce)
19-25 sierpnia – Pieśń Naszych Korzeni, Jarosław (Jordi Savall, Micrologus, Byzantion)
23 sierpnia – Jessie Evans, Willa Grohmana, Łódź (LDZ Alternatywa)
23-26 sierpnia – Nowa Muzyka, Katowice (Gang Gang Dance, Madlib, Caribou, Speech Debelle)
24 sierpnia – Ian Anderson (gra „Thick as a Brick”), Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
24-27 sierpnia – Cieszanów Rock Festival, Cieszanów (Farben Lehre, T.Love, Apteka, Lao Che)
25 sierpnia – Ernie Watts Quartet, Warszawa (Jazz na Starówce)
26 sierpnia – no-man, Klub Studio, Kraków
30 sierpnia – Marduk, Immolation, Progresja, Warszawa
31 sierpnia, 1 września – Japandroids, Hydrozagadka, Warszawa / Pod Minogą, Poznań

wrzesień

1 września – Daniel Kahn & the Painted Bird, Podwórko na 11 Listopada 22 (Warszawa Singera)
1-9 września – Przemiany, Centrum Nauki Kopernik, Warszawa (Manuel Göttsching, Arthur Bake)
6 września – Flogging Molly, Proxima, Warszawa
6-9 września – Artloop, Sopot (Nouvelle Vague, Pictorial Candi, Mary Komasa)
7 września – Raionbashi, Lutto Lento, Sleep Sessions, CSW, Warszawa (Strefa Monotype)
7-8 września – InoRock, Inowrocław (Hawkind, Gazpacho, Soen, Quidam)
7-8 września – PiotrkOFF, Piotrków Trybunalski (DagaDana, Low-Cut, Park Maszynowy, Miąższ)
8 września – Summer Fall, Płock (Hey, Acid Drinkers, TSA i Farben Lehre)
9 września – Gazpacho, Klub Studio, Kraków
9-17 września – Sacrum Profanum, Kraków (Sigur Rós, Kronos Quartet, King Cannibal)
12 września – Junior Boys, 1500m2, Warszawa
13 września – Wovenhand, Proxima, Warszawa
13 września – Lars Danielsson Quartet, Filharmonia Szczecińska, Szczecin
14 września – Lana Del Rey, Teatr Wielki, Warszawa
14, 15, 16 września – Claude Hay, SOK, Nowa Dęba / TDK, Tarnobrzeg / P. Zielińskiego, Kielce
15 września – Yeasayer, Palladium, Warszawa
16 września – Soulfly, Parlament, Gdańsk
18-23 września – Nomeansno, Warszawa / Gdańsk / Olsztyn / Białystok / Katowice / Wrocław
19 września – Coldplay, Stadion Narodowy, Warszawa
19 września – Tu Fawning, Meskalina, Poznań
20 września – Laibach, Eter, Wrocław
20 września – Devil Sold His Soul, Hydrozagadka, Warszawa
21-22 września – Up to Date, Białystok (Planetary Assault Systems, Dopplereffekt, Onra, Kettel)
21-23 września – Memorial to Miles, Kielce (Patricia Barber, Lars Danielsson, Lora Szafran)
21-29 września – Warszawska Jesień, Warszawa
23 września – Jesse Cook, Hala Stulecia, Wrocław
23, 24 września – Lacrimosa, Progresja, Warszawa / Kwadrat, Kraków
23, 24 września – Dirty Beaches, Rozrywki Trzy, Kraków / Cafe Kulturalna, Warszawa
23-29 września – Skrzyżowanie Kultur, Warszawa (Alim Qasimov, Raza Khan, Rustavi, Ondekoza)
27 września – Jennifer Lopez, PGE Arena, Gdańsk
27 września – Mary Halvorson Trio, Chorzowskie Centrum Kultury, Chorzów (Jazz i okolice)
28 września – Fu Manchu, The Shrine, Hydrozagadka, Warszawa
28, 29 września – Ben Caplan, Rozrywki Trzy, Kraków / Kulturalna, Warszawa
29, 30 września – Gallows, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa

październik

2-7 października – Avant Art, Wrocław (Moritz von Oswald Trio, Peter Brötzmann, Kangding Ray)
3-7 października – Transvizualia, Gdynia (Monolake, Vladislav Delay, Venetian Snares, Ital Tek)
3 października – Peter Brötzmann & Defibrillator, Alchemia, Kraków
4 października – Jarboe, Firlej, Wrocław
5-6 października – Najstarsze Pieśni Europy, Lublin (Bistri Vodi, Wimme Saari)
6 października – Club des Belugas, Brenda Boykin, Palladium, Warszawa (Ladies’ Jazz)
6 października – Rawa Blues, Spodek, Katowice (Robert Cray Band, Roomful of Blues)
7 października – Venetian Snares, Fabryka, Kraków
7 października – Sungazer, Fonobar, Warszawa
9 października – Royal Republic, Hydrozagadka, Warszawa
10 października – Nguyên-lê, Palladium, Warszawa (Era Jazzu)
11 października – Colour Haze, Progresja, Warszawa
12-13 października – Free Form Festival, Warszawa (Jazzanova, Iamamiwhoami, Bloody Beeroots)
13 października – Tori Amos, Sala Kongresowa, Warszawa
13 października – Little Jinder, Pauza, Kraków
13 października – Synesthesia Meeting, Wrocław (Alec Empire, Jeff Milligan)
13-14 października – Lura, Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław (Ethno Jazz)
13, 14 października – We Are the Ocean, Hydrozagadka, Warszawa / Pod Minogą, Poznań
14 października – Sara Tavares, Mario Lucio, Synagoga pod B. Bocianem, Wrocław (Ethno Jazz)
14-21 paźdz. – Unsound, Kraków (Julia Holter, Tim Hecker, Daniel Lopatin, Lustmord, Biosphere)
15 października – Dead Can Dance, Sala Kongresowa, Warszawa
15, 16 października – Carminho, Szczecin / Lublin
16 października – Kadavar, Bitchcraft, Sen Pszczoły, Warszawa
16 października – Therion, Stodoła, Warszawa
17 października – Lento, Hydrozagadka, Warszawa
17 października – Voivod, Progresja, Warszawa
18 października – Avishai Cohen, Palladium, Warszawa
18 października – All Included, Alchemia, Kraków
18 października – Shinedown, Proxima, Warszawa
18, 19 października – Paradise Lost, Megaclub, Katowice / Proxima, Warszawa
18, 19, 20 października – Team Me, Łykend, Wrocław / Hydrozagadka, W-wa / Pod Minogą, Poznań
19 października – Michael Vorfeld, Martin Brandlmayr, AVABAF, CSW, Warszawa
19-20 października – Boogie Brain, Szczecin (Benjamin Damage, Doc Daneeka, Galus)
20 października – Bugge Wesseltof, Klub Żak, Gdańsk (Jazz Jantar)
20 października – Coogans Bluff, Satellite Beaver, Fonobar, Warszawa
20-21 października – Sophiscapes, Studio, Kraków (The Flower Kings, Quidam)
21 października – Nils Petter Molvaer, Klub Żak, Gdańsk
22 października – The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, Blue Note, Poznań
24 października – Thisquietarmy, AUN, Sen Pszczoły, Warszawa
24 października – Ray Wilson, Hala Stulecia, Wrocław
24 października – My Riot, Flapjack, Stodoła, Warszawa
25 października – Orquesta Tipica Ciudad Baigón, Synagoga p. Białym Bocianem, Wrocław
25 listopada – Chris Brown, Spodek
26 października – Boys Noize, 1500m2, Warszawa
26 października – Anja Schneider, SQ, Poznań
26, 27 października – Neil Landstrumm, Rozrywki 3, Kraków / Inqubator, Katowice
26-28 października – Soundedit, Łódź (The Eden House, David J., Gavin Friday)
27 października – Nostalgia 77 feat. Josa Peit, Klub Żak, Gdańsk (Jazz Jantar)
28 października – The Thing, Alchemia, Kraków
28 października – Steve Vai, Stodoła, Warszawa
29 października – Zlatko Kaucic Solo, Mikrokolektyw, Alchemia, Kraków
29 października – Mostly Other People Do the Killing, Hipnoza, Katowice (Jazz i okolice)
29 października – The Coronas, Hydrozagadka, Warszawa
30 października – Tim Daisy Solo, Dot Trio, Alchemia, Kraków
31 października – Mamiffer, Powiększenie, Warszawa
31 października – Brutus, Fonobar, Warszawa
31 października – The Damage Is Done, Peter Brötzmann + Kontrukt, Manggha, Kraków

listopad

2 listopada – Austin Peralta Trio, Levity, Klub Żak, Gdańsk (Jazz Jantar)
3 listopada – Get the Blessing, Klub Żak, Gdańsk (Jazz Jantar)
4 listopada – John McLaughlin & the 4th Dimension, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk
5 listopada – Gotye bez Kimbry, Torwar, Warszawa
5 listopada – Black (Colin Vearncombe), Progresja, Warszawa
6 listopada – John Cale, Teatr Zagłębia, Sosnowiec (Ars Cameralis)
6 listopada – Tord Gustavsen Quartet, Impart, Wrocław
6 listopada – Hidden Orchestra, Basen, Warszawa
6, 7 listopada – Mark Lanegan, Firlej, Wrocław / Hipnoza, Katowice (Ars Cameralis)
6, 8 listopada – Marcus Miller, Dom Muzyki i Tańca, Zabrze / Eter, Wrocław
7 listopada – Rodrigo y Gabriela, Stodoła, Warszawa
7, 9 listopada – Twin Shadow, Hipnoza, Katowice (Ars Cameralis) / Basen, Warszawa
8-11 listopada – Wrocław Industrial Festival (Boyd Rice, Klinik, Section 25)
9-20 listopada – Tansman, Łódź
9, 11 listopada – Doyle Bramhall II, Oskard, Konin / Progresja, Warszawa
9, 10, 11 listopada – Necrophobic, Progresja, W-wa / U Bazyla, Poznań / Zaścianek, Kraków
10 listopada – Etnougór, Palladium (Mercedes Peón, KZWW, Airtist)
10 listopada – Kode9, Eskulap, Poznań
10, 11 listopada – Young Guns, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa
10, 11 listopada – The Rasmus, Parlament, Gdańsk / Kwadrat, Kraków
11 listopada – Beach House, Holy Other, Fabryka Trzciny, Warszawa
11 listopada – Ravi Coltrane, Hipnoza, Katowice (Ars Cameralis)
12, 13 listopada – Mono, Blue Note, Poznań / Basen, Warszawa
12, 13, 14 listopada – Orquesta Buena Vista Social Club, Poznań / Warszawa / Gdynia
13 listopada – An Cafe, Studio, Kraków
14 listopada – The Parov Stelar Trio, Mega Club, Katowice
14-18 listopada – Bielska Jesień Jazzowa (Jan Garbarek, Billy Hart, James Farm)
15 listopada – Fink, Stodoła, Warszawa
16 listopada – Garbage, Hala Wisły, Kraków
16 listopada – Delta  Heavy, Browar, Wrocław
16 listopada – LuckyMe Showcase, Klub 55, Warszawa (Lunice, The Blessings i Eclair Fifi)
16, 17 listopada – Jessie Ware, 1500m2, Warszawa / MTP, Poznań
16, 17 listopada – Valleys, Mary Ocher, Powiększenie, Warszawa / Kulturalna, Warszawa
16, 17, 18 listopada – Dry the River, MTP, Poznań / Hydrozagadka, W-wa / Firlej, Wrocław
16-18 listopada – Plateaux, Warszawa (Oval, Cosmin TRG, Terre Thaemlitz)
17 listopada – Nouvelle Vague, Kwadrat, Kraków
17 listopada – Saschienne, Prozak, Kraków
17, 18 listopada – Katatonia, Progresja, Warszawa / Kwadrat, Kraków
18 listopada – Shemekia Copeland, MDK Batory, Chorzów (Blues Alive)
18 listopada – Marc Ribot Ceramic Dog Trio, Teatr Zagłębia, Sosnowiec (Jazz i okolice)
18, 20, 21 listopada – Seal, Wrocław / Gdynia / Warszawa
18 listopada – Tindersticks, Teatr Rozrywki, Chorzów (Ars Cameralis)
18 listopada – Darkness Tour, Progresja, Warszawa (Pain, Moonspell, Swallow The Sun)
19 listopada – Tech N9ne, Klub 55, Warszawa
20 listopada – Tinariwen, Teatr Rozrywki, Chorzów (Ars Cameralis)
20-23 listopada – Barry Guy New Orchestra, Alchemia/Manggha, Kraków
21 listopada – Sting, Atlas Arena, Łódź
22 listopada – Grimes, 1500m2, Warszawa
22 listopada – Gossip, Torwar, Warszawa
23 listopada – Muse, Atlas Arena, Łódź
23 listopada – Cyberpunkers, Kombinat, Kraków
24 listopada – Ariel Pink’s Haunted Graffiti, Hydrozagadka, Warszawa
24 listopada – Papa Roach, Progresja, Warszawa
25 listopada – Ornette Coleman,  Centrum Turystyki Biznesowej, Wrocław (Jazztopad)
25 listopada – David Krakauer and the Madness Orchestra, CK Katowice (Jazz i okolice)
26, 27 listopada – Jørn Lande, Progresja, Warszawa / Od Zmierchu do Świtu, Wrocław
27 listopada – Hanne Hukkelberg, Cafe Kulturalna, Warszawa
28 listopada – Ben Westbeech, Liquid, Bydgoszcz
27, 28, 29 listopada, 1 grudnia – Archive, Kraków / Warszawa / Gdańsk / Poznań
28, 29 listopada – Marillion, Studio, Kraków / Stodoła, Warszawa
29 listopada – Bouge, Alchemia, Kraków
29, 30 listopada, 1 grudnia – Dragonforce, Wrocław / Gdańsk / Warszawa
29 listopada, 2 grudnia – Kreator, Morbid Angel, Megaclub, Katowice / Progresja, Warszawa
30 listopada – Kommisar Hjuler & Mama Baer, The Complainer, CSW, Warszawa
30 listopada – Efterklang, Kinoteatr Rialto, Katowice (Ars Cameralis)
30 listopada – Lucy, Andy Stott, Hipnoza, Katowice
30 listopada – 2 grudnia – Festiwal Ambientalny, Wrocław (Deaf Center, Rafael Anton Irisarri)

grudzień

1, 2 grudnia – God Is An Astronaut, Parlament, Gdańsk / Eskulap, Poznań
1-5 grudnia – Jazz Juniors, Kraków (Theodossi Spassov Trio, Pacora Trio, Amc Trio)
2 grudnia – Erik Friedlander’s Bonebridge Band, Kino Amok, Gliwice (Jazz i okolice)
2 grudnia – The Ames Room, Alchemia, Kraków
2 grudnia – Erik Friedlanders Bonebridge Band, Kajetan Drozd Trio, Teatr Muzyczny, Gliwice
4, 5 grudnia – Devin Townsend Project & Fear Factory, Progresja, Warszawa / Eskulap, Poznań
5-12 grudnia – Rzeszów Jazz Festiwal (Mike Russell, Wojtek Pilichowski, The Globetrotters, Pitz)
6, 7 grudnia – Lyambiko, Palladium, Warszawa / Wytwórnia, Łódź (Era Jazzu)
6, 7 grudnia – Liferuiner, Pod Minogą, Poznań / CDQ, Warszawa
7 grudnia – RLW / Johannes Frisch, Komora A + Zale, Jacek Staniszewski, CSW, Warszawa
7 grudnia – I Am Giant, Hydrozagadka, Warszawa
7, 8 grudnia – WhoMadeWho, 1500m2, Warszawa / SQ, Poznań
7-8 grudnia – Kwartesencja, Studio im. W. Lutosławskiego, Warszawa
7-8 grudnia – SpaceFest, Gdańsk (2Kilos&More, Pure Phase Ensemble, Sea Dweller)
8 grudnia – The Bug, Fama, Białystok (ŻubrOFFka)
8 grudnia – Electronic Beats, Basen, Warszawa (Hercules and Love Affair, Moonlight Matters)
9, 10 grudnia – Matana Roberts, Piękny pies, Kraków / Cafe Kulturalna, Warszawa
11-16 grudnia – Actus Humanum, Gdańsk (Jordi Savall, I Turchini, Carlo Allemano, Fabio Biondi)
12 grudnia – Mísia, CS Impart, Wrocław (Ethno Jazz)
12, 13, 17, 18, 19 grudnia – Selah Sue, Kraków / Wrocław / Gdańsk / Poznań / Warszawa
13 grudnia – Kate Hanevik & Guy Sigsworth, Alchemia, Kraków
14 grudnia – Yeasayer, Basen, Warszawa
15 grudnia – Scott Kelly, Pod Minogą, Poznań
15 grudnia – Ben Klock, 1500m2, Warszawa
15 grudnia – Prins Thomas, Klub 55, Warszawa
16, 17, 18, 19 grudnia – Glenn Miller Orchestra,  Warszawa / Gdańsk / Wrocław / Poznań
28 grudnia – Angelique Kidjo, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, Warszawa

.

Fine.




7 komentarzy

  1. matana roberts w tej mordowni w krakowie? ale jaja.

  2. Mariusz Herma pisze:

    Ostatecznie koncert odwołano na chwilę przed “przez mgły i śnieżyce”, ale warto odnotować sam zamiar.

  3. MeeHau pisze:

    30 czerwca – Die Antwoord, Plac Wolności, Wrocław

    Antwoordowy Plac Wolności jest w Poznaniu. We Wrocławiu była dziura, a teraz jest szkielet (żeby nie rzec trup) pod NFM. ; )))

  4. Mariusz Herma pisze:

    Dzięki. Takich pomyłek może być w tej masie więcej, czasem z przez moje przeoczenie, czasem z roztargnienia źródeł. Trafiłem w ubiegłym chyba na tuzin zapowiedzi, które instruowały o wszystkim z wyjątkiem daty i/lub miejsca imprezy.

  5. m pisze:

    A tak z ciekawości, na ilu konceretach byłeś w 2012? Ja – na zbyt niewielu, palców rąk wystarczy, trochę wstyd… Jeśli mam jakies noworoczne postanowienie, to takie właśnie – wiecej muzyki na żywo:)

  6. Mariusz Herma pisze:

    W porównaniu z rekordowym dla mnie rokiem poprzednim – również dosyć mało. Głównie przez wakacyjne przegapienie tudzież celowe odpuszczenie części festiwali – w sumie zahaczyłem o cztery, w 2011 było dwa razy więcej. Też chciałbym się poprawić :-)

  7. […] dowolnym (homilia) • Muza luzem (ścieżki roku) • Z kraju i ze świata (nagłówki) • Spis powszechny (koncertów) • Outsourcing (czyli Wy) . […]

Dodaj komentarz