Jaka to melodia

[audio:https://www.ziemianiczyja.pl/wp-content/uploads/2013/04/Hay-algo-en-el-aire.mp3]

W całej zresztą twórczości Luisa Eduardo Autego melodie, rytmy, aranżacje – szczególnie akcenty smyczkowe frazowanie, a nade wszystko klimat bywają tak podobne do poczynań naszego wieszcza, że aż boję się sprawdzać chronologię.

(No dobra: Filipińczyk debiutował w 1968 roku, swoje najsłynniejsze „Rito”, do fragmentów którego tutaj linkuję, wydał w 1973 roku; młodszy o dwa lata Polak wystartował też o dwa lata później, lecz kanon prywatny i zarazem narodowy ustalił trylogią z lat 1970-72).

Najchętniej postawiłbym na wzajemny posłuch, choć wydaje się mało prawdopodobny, wciąż jednak bardziej niż podobieństwo z przypadku. A może obaj zasłuchiwali się w kimś jeszcze innym, z jeszcze innego krańca świata.

Całe „Rito” ktoś wrzucił do sieci w dwóch częściach. Piękna płyta.

.

Fine.
7 komentarzy

 1. Łukasz pisze:

  że Grechuta? najpierw posluchałem I cześć Rito, potem dla pewności sprawdziłem w którym roku urodził się marek Grechuta i teraz tylko czekam na confirm od Ciebie ;)

 2. emszi pisze:

  ja strzelałbym, że chodzi o Kaczmarskiego.

 3. Mariusz Herma pisze:

  Grechuta. Nie ryzykowałbym, że niby takie oczywiste – bo uszy każdy ma inne – ale puściłem kumplowi i nienaprowadzany stwierdził, że ten fragment z playera to nawet nie „jak Grechuta”, ale wręcz bezpośredni cytat z którejś z jego piosenek :-)

  Emszi pokazał jednak, że skojarzenie nie aż tak uniwersalne.

 4. emszi pisze:

  nie sprawdziłem dat, przesłuchałem tylko połowę fragmentów i nie znam dokonań Grechuty ponad to, co zdarza się usłyszeć w Polskim Radiu – tyle mam na swoje usprawiedliwienie ;)

 5. airborell pisze:

  Przecież Grechuta jest nawet w linku do notki :).

 6. m pisze:

  Świetne!

  …ale chyba bardziej jednak Hiszpan urodzony w Manili niż Filipińczyk? Po egzotycznym dzieciństwie – już w Hiszpanii, a Europa to już całkiem mały dom. BTW – poczytałem – Aute to też architekt, jak Grechuta:)

  Ciekawa sprawa!

  Czy mówimy tu o plagiacie? Pewnie nie. Ja bym raczej stawiał na podobieństwo stylu (wzajemny posłuch bardzo mało prawdopodobny – jak by to miało wyglądać, wtedy? Wczesny Grechuta za granicą raczej popularności nie zrobił, Aute – hm, tego nie wiem, ale chyba też nie, cos byśmy słyszeli wcześniej?)

  Mamy podobny dobór klasycznego instrumentarium, podobną poetycką wrażliwość na słowo – ale przecież obydwaj odwoływali się (Grechuta na pewno, Aute – jak mogę domniemywać) do tradycji piosenki literackiej, kabaretowej, gdzie takie rozwiązania należały do kanonu.

  Jeśli zaś miałbym wskazać punkt wspólny – to pewnie Jacques Brel, którego Grechuta bardzo cenił. Jak i duża część rozpoeatyzowanej Europy :)

  Mariuszu, świetne odkrycie, inspirujące, dzięki!

  (Na marginesie, obok Grechuty powinniśmy wspomnieć też Pawluśkiewicza, który mu aranżacje robił na poczatku robił)

 7. Mariusz Herma pisze:

  W praktyce Hiszpan, chciałem jednak uszanować dumę Filipińczyków (ius soli) i przy okazji sposób, w jaki go znalazłem.

  Próbowałem wysłać na oficjalny adres naiwny list z pytaniem, czy panowie aby nie mieli się jednak okazji poznać – choćby korespondencyjnie – ale niestety przychodzą zwroty. Może „Sugar Man” otworzy perspektywy dla fachu muzycznego dziennikarza śledczego? :-)

Dodaj komentarz