2013: Pochwal się (i innych)

Kilka miesięcy temu zainstalowałem wtyczkę Broken Link Checker, która wyłapuje martwe linki w archiwum bloga. Z marszu wyrzuciła mi około dwustu nieaktualnych hipertekstów, a teraz na bieżąco informuje o kolejnych ofiarach czasu. Który w sieci okazuje się płynąć nadspodziewanie szybko. Podziurawił już nie tylko najstarsze kioski z początków Ziemi, bo szarzeją nawet linki sprzed paru miesięcy.

Narusza także rodzime muzykopisanie, co widać chociażby po naszych corocznych antologiach najlepszych tekstów roku (zdaniem samych autorów). Cztery autorekomendacje zgasły w roczniku 2010. Tyle samo w 2011. Nawet z ubiegłorocznej edycji odpadły już trzy teksty. Ktoś nie opłacił serwera. Komuś padła platforma blogowa. Pewien zacny polski writer postanowił gruntownie wykorzenić się z internetu. Wyszukiwarki pamiętają krótko, a sieciowe izby pamięci wybiórczo, można się więc poczuć się jak w czasach analogu. Przegapiłeś, nie przeczytasz.

Cieszmy się więc i dzielmy linkami, dopóki działają. Jeśli napisaliście w tym roku coś, co podoba się wam samym i może komuś umilić kilka(naście) minut, to zgodnie z czteroletnią już tradycją zachęcam do chwalenia się. Wystarczy wrzucić adres do umieszczonego poniżej okienka. A jeśli komuś wpadł w oko szczególnie udany tekst cudzy, to zapraszam do reklamowania w komentarzach.
.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

.

Fine.
17 komentarzy

 1. wieczór pisze:

  za dużo się w tym roku nie napisałem, więc wybór był tym razem bardzo prosty :)

 2. julo pisze:

  Nie wiem czy to się nadaje ale bardzo chciałbym bardzo pochwalić Aleksandrę Graczyk za relację z Sonaru. O tu: http://www.porcys.com/Others.aspx?id=398

 3. A czy można dwa teksty zaproponować?

 4. wieczór pisze:

  nie można, też tak chciałem zrobić w zeszłym roku.

 5. Mariusz Herma pisze:

  Ktoś już wrzucił do skrzynki dwa linki, będę jednak naciskał, bo z dwóch zbyt łatwo zrobić trzy, a potem cztery. Ale ten drugi możesz wrzucić w komentarzach tu lub tam.

 6. marek pisze:

  Najlepszą rzeczą jaką czytałem w tym roku były fragmenty zinów zebrane na tumblerze Fucking Record Reviews:
  http://fuckinrecordreviews.tumblr.com/
  Podtytuł „Perspectives from a dying tribe” mówi w zasadzie wszystko co chciałbym powiedzieć.

 7. szary czytelnik pisze:

  Pamiętam jak chciałem przypomnieć sobie linkowany przez Ciebie artykuł o 50 składowych hałasu w muzyce pop – no i link był martwy, ale uparłem się i po długich poszukiwaniach udało się go odgrzebać, więc może i inne zmarłe linki nie odchodzą tak całkiem? Tak czy siak, wróciłem do starych sposobów z czasów Tepsy – zapisuję do offline co ciekawsze, do czego wrócę, co może się przydać.

 8. Mariusz Herma pisze:

  Staram się google’ować w poszukiwaniu zamienników, ale udaje się to może w co trzecim przypadku. Przestałem tylko linkować Google Cache, bo ono też dosyć szybko wygasa.

 9. Marcin pisze:

  a deadline jest? bo mi dzisiaj serwer padł i się naprawia.

 10. Łukasz pisze:

  off topic: może mi ktoś wyjaśnić fenomen niedocenienia i niepojawiania się w podsumowaniach świetnego albumu The Internet (Odd Future) – Feel Good? jak wychodziło Purple Naked Ladies (w mojej opini słabsze od sofomoru) to wszyscy się zachwycali. Łatka „OFWGKTA” tym razem dziwnie nie zadziałała. płyta spokojnie mieści się w moim top10 i nie wiem czy to nie przypadkiem największe niedopatrzenie i nieporozumienie, nomen omen, Internetu ad2013?

 11. Mariusz Herma pisze:

  Marcin – masz na naprawę tydzień.

  Też nie rozumiem, dlaczego hype na Internet (jak to brzmi) tak szybko zgasł. Na RYM płyta ma znacznie lepszy wynik niż poprzednia, choć wciąż w tych rejonach ocen, które okupują zwykle płyty z podsumowania The Wire.

 12. Marceli Szpak pisze:

  Może być wywiad? Jedna z najsmutniejszych okołomuzycznych rzeczy, jakie w tym roku czytałem http://muzyka.onet.pl/rock/niezniszczalni/clyr5

 13. Mariusz Herma pisze:

  Wow. Ale który to wątek tak Cię zasmucił?

 14. Marceli Szpak pisze:

  Właściwie całość, jako zapis pewnej mentalności i odpowiedź na tradycyjne pytanie dlaczego nie możemy mieć ładnych rzeczy.

 15. kkuba pisze:

  Zdecydowanie tekst mojego redakcyjnego kolegi poświęconego dotacjom festiwali

  http://www.popupmusic.pl/no/40/artykuly/520/-deszcz-festiwalowych-dotacji

  Bardzo cieszę się też z dyskusji jaką udało mi się przeprowadzić na temat organizowania koncertów, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem – to bardziej do polecenia tutaj, bo to również nie moje wypowiedzi ale zaproszonych osób

  http://noweidzieodmorza.com/1566-jak-organizowac-koncerty-podsumowanie-dyskusji

Dodaj komentarz