Lifeloggerzy

steve mann

W 1998 r. Gordon Bell zaczął skanować swoje życie.

W 2012 r. Steve’a Manna wyrzucono z paryskiego McDonalda.

W 2013 r. Cecilia Abadie dostała mandat za prowadzenie pojazdu w okularach.
.

Napisałem o lifeloggerach. Na zdjęciu drugi z wymienionych, który bez czapki przeraża.

.

Fine.
5 komentarzy

 1. br pisze:

  to jest chore
  jak świat ma iść w tym kierunku, to ja się wypisuję…

 2. szary czytelnik pisze:

  Prawdę powiedziawszy i w czapce trochę przeraża… ale kto wie, naszych dziadów przerażałyby zapewne szkła kontaktowe czy aparaty słuchowe, nas nie przerażają implanty kończyn, pamięć zewnętrzna w komputerze/smartfonie, może nasze dzieci się nie będą bały takich kamer w oku? (Cytat z dziewczynki porównującej tatę do gmachu z monitoringiem – rewelacja).

  Boję się tylko, że całe to „halo” nie doprowadzi do tego, że „odciążony” człowiek będzie miał czas i zacznie sobie częściej zadawać pytania „jak”/”dlaczego”. Raczej jedynie zwiększy szum informacyjny i będzie zjadało czas, w coraz większych ilościach poświęcany na obsługę tego całego interfejsu i contentu (mówiąc „Linią oporu” Dukaja) odrywającego od prawdziwego życia (w tym opowiadaniu Dukaja nazywanego po prostu Gnojem…).

  Ech, idę na spacer ;)

 3. Mariusz Herma pisze:

  Tak się wydaje, ale warto pamiętać, że to samo mówiono o telewizji, wcześniej o gazetach i radiu, a jeszcze wcześniej i komiksach czy nawet – nowelach!

 4. fripper pisze:

  A wcześniej o druku a nawet alfabecie (bano się, że zdobywana przez czytanie wiedza zastąpi ludzką pamięć). Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z tych wynalazków niesie i niósł też faktycznie zagrożenia i z każdym można przegiąć. W XIX w. istniało np. zupełnie dziś zapomniane zjawisko zaczytywania się w książkach bądź to na śmierć (!), bądź po granice katatonii. Występowało ono głównie u dorastających dziewcząt.
  Nadmiar apokaliptycznych wizji, wieszczących jedynie zagładę płynącą z nowych technologii, można uznać za jedną skrajność, ale bezkrytyczny entuzjazm, pozbawiony wszelkich obaw, za drugą.

 5. Mariusz Herma pisze:

  Na szczęście fascynacja nowymi technologiami wydaje się iść w parze z nabywaniem odporności na ich zasadzki – stąd tylko pojedyncze dziewczęta ginęły przy książkach i nieliczni chłopcy giną przy (w) grach sieciowych.

  Chociaż nie wiem, jak oceniać te statystyczne 4 godziny dziennie przed telewizorem u człowieka końca XX wieku. I jak czy zamiana TV na FB można uznać za postęp.

Dodaj komentarz