Tallinn Music Wreszcie

Tallinn Music Wreszcie

W ilu krajach festiwale muzyczne otwiera prezydent kraju? Tallinn Music Week przez lata otwierał znany meloman Toomas Hendrik Ilves. Teraz wraz z urzędem prezydenckim jego obowiązki przejęła Kersti Kaljulaid. Na niedawnej konferencji pokojowej w Monachium moderator jednej z dyskusji oddał jej głos słowami: „This young lady over there?”.

Jeśli przynajmniej muzycznie Estonii ignorować się nie da, to w dużej mierze dzięki Tallinn Music Week właśnie. Po raz pierwszy streszczałem go na odległość trzy lata temu i każdego kolejnego roku chciałem się wybrać, bo urzekł mnie TMW swoim zakresem stylistycznym, wpływem na scenę lokalną i regionalną, a także postacią założycielki Helen Sildna, której prezentacji na rozmaitych konferencjach należą do najciekawszych. Ale jakoś nigdy nie pojechałem.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wybieram się do Estonii w najbliższy czwartek, przede wszystkim słuchać, a trochę też dyskutować o muzycznym kuratorowaniu ludzkim i mechanicznym – czym zajmuję się, odpowiednio, czynnie na bihajpie i biernie jako dziennikarz.

Postaram się zdać choć krótką relację, a tymczasem jadącym i niejadącym polecam nasz bihajpowy zestaw 15 artystów z 15 krajów, którzy wystąpią na tegorocznym Tallinn Music Week, rekomendowanych naturalnie przez lokalsów z poszczególnych krajów. Z Polską trafiło mi się, bo tego samego dnia artystki wypuściły nowy klip.

Fine.
Dodaj komentarz