Polskie płyty roku

Polskie płyty roku

Liczba mnoga w tytule nieprzypadkowo.

Po pierwszej rundzie głosowania w bihajpowym plebiscycie, w której 32 osoby przysyłały 10-20 wstępnych nominacji, napisałem uczestnikom, że z każdym spływającym zestawem spełniało się marzenie Chrisa Andersona – wreszcie każdy słucha czegoś innego.

W poprzednich latach było tak, że po kilku pierwszych mailach kolejne osoby dodawały do listy kandydatów po 2-3 nowe tytuły. Tym razem było to zwykle 7-8. I nawet ostatnia osoba dorzuciła pięć nowych tytułów, mimo że wcześniej zgłoszono już 195 płyt. W sumie zebraliśmy więc 200 płyt (listę wklejam poniżej).

Wygraną Andersona potwierdziła też druga runda głosowania. Uczestnicy wybierali w niej ulubioną dziesiątkę spośród 63 płyt, które przeszły do finału – bo wcześniej nominowały je przynajmniej trzy osoby. (W poprzednich latach filtr ustawialiśmy na minimum dwóch osobach, ale w tym roku odsiałoby to mniej niż połowę kandydatów i potrzebna byłaby trzecia runda).

Dwa lata temu Lotto zebrało 74 pkt. (przy 21 głosujących). Rok temu Stefan Wesołowski dostał aż 105 pkt. (przy 23 głosujących). A teraz mimo rekordowej liczby głosujących najlepsza płyta dostała “tylko” 68 pkt., a drugą wyprzedziła tylko o 1 punkt. Między kolejnymi też są zwykle 2-3 pkt. różnicy.

W tym roku należy więc mówić raczej o płytach niż płycie roku. I chyba fajnie?

*

A oto 200 zgłoszonych w pierwszej rundzie tytułów (nie odpowiadam za ewentualne literówki czy pomyłkowe zgłoszenia z 2017):

Adonis – Wiosenna ofensywa nie trwa dłużej niż do letnich wakacji EP
Adrian Kolarczyk – aheloy! – if
Afrojax – Nikt nie słucha tekstów
Akwizgran – 4ever
Alameda 4 – Czarna Woda
Angrrsth – Znikąd
Artur Majewski & Patryk Zakrocki – Czas panowania traw
Astrokot – Pierwszy kot w kosmosie
B.O.K. – Symetria
Barbara Kinga Majewska & Marcin Masecki – Taratil ‘id al-milad
Barbara Wrońska – Dom z ognia
Bartek Kujawski – Puerile Things Inferno
Behemoth – I Loved You at Your Darknest
Blokowisko – Blokowisko
Bogusław Schaeffer – Monodram
Bokka – Life on Planet B
Bonson – Postanawia umrzeć
Borixon – Mołotow
Bownik – Delfina
Buba Badjie Kuyateh & Michał Górczyński – Cut the Air
Chino – Kolaps
Ćpaj Stajl – Lato w Ghettcie
D A V I C I I – W sercu pozostaje tylko to, co wypalone ogniem
Daniel Spaleniak – Life Is Somewhere Else
Dawid Podsiadło – Małomiasteczkowy
Drekoty – lub maszyna dzika trawa
Dule Tree – Transhumanistic followers of antyutopia happiness
Duy Gebord – ʤ
Dwie Trzecie Soli – Pałac Lodowy
EABS – Kraksa / Svantetic
EABS – Repetitions: Live at Jazz Club Hipnoza
Ehh hahah – netia, genialna rozmowa z klientem
Entropia – Vacuum
Envee – Time & Light
Esztenyi & Zemler – Kreatura
Ewa Justka – Name-dropping In The Style Of Florian Hecker
Faxada – Paraa
Fertile Hump – Kiss Kiss Or Bang Bang
Fffrancis – Off The Grid
Fischerle – Ptylotics
Foghorn – Corona
FOQL – Aimless, Pointless Mixtape
Gedz – 247365
Gołębie – Jest mi tak dobrze, że lepiej poczułbym się tylko martwy
Gorycz – Piach
Grabek – Day One
Guiding Lights – Not Much War
Guzior – EVIL_THINGS
HATI & Zdzisław Piernik – Avant-garde out of Poland
Hubert Zemler – Groove 8
Igor Boxx – Fyodor
In Twilight Embrace – Lawa
Irek Wojtczak Quintet – Play It Again
Jachna, Buhl, Mazurkiewicz – God’s Body
Jakub Lemiszewski – Bubblegum New Age
Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna
Janka – Krzyżacy EP
Janusz Jurga – Duchy Rogowca
Jazz Band Młynarski-Masecki – Fogg: Pieśniarz Warszawy
Jerzy Rogiewicz – Kolędy
JNR – Movement
Jot – Znalezione
Julek Płoski – Tesco
Kamil Piotrowicz Sextet – Product Placement
Kapela ze Wsi Warszawa – Re:akcja mazowiecka
Kasia Lins – Wiersz Ostatni
Kaz Bałagane – Ksiażę nieporządek
Kękę – ToTu
Kinsky – Praeterito Futurum
kIRk – Ich dzikie serca
Klarenz – Poza
Kły – Szczerzenie
Kriegsmaschine – Apocalypticists
Król – Przewijanie na podglądzie
Krzysztof Zalewski – Zalewski śpiewa Niemena
Kuba Knap – Knurion
Laar Farobiansah Gamelan – Bidarari
Lao Che – Wiedza o społeczeństwie
Lemiszewski/Olter – Post Refference
Lensk – Flatline
Limp Blitzkrieg – Koniec kraju Polska
Lonker See – One Eye Sees Red
Lux Familiar – Microdosing
M8N – The ULSSS
Maciej Maciągowski – OGOG
Maciej Wirmański – Wiatr, który przyniósł nam zimę
Maja Kleszcz – Odyseja
MaJLo – Re_covery
Malediwy – Afroaleatoryka
Marcin Barski – Wanda’s Dream
Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz – Ragtime
Mateusz Franczak – Night-night
Mazut – Atlas
Mazutti – Kształt Jazzu Który Ma Dojść
Mchy i Porosty – Sigh EP
Mech – Sub-Clouds
Mentor – Cults, Crypts and Corpses
Michał Górczyński / Sean Palmer / Tomasz Wiracki – William’s Things
Micromelancolié – Niwa
Mikrobi.t – Afronauts
Mirt – Decaying Land
Mołr Drammaz – Times Before Emojis Came
Moo Latte – Syd
Morus – Ciało obce
Mów – Historie zebrane
Mtv Modulartelevision – Ost Vol. 1
Muka – Pampuch
Musiquette A – Terry Riley In C
Naphta – Naphta and The Shamans
Nanook of The North – Nanook of the North
New People – New People
Niechęć – Live at Jazz Club Hipnoza
Noon – Algorytm
Nosowska – Basta
Odpoczno – Odpoczno
Ogdens’ – Ogdens’
Oleś Brothers & Christopher Dell – Górecki Ahead
Olivia – Skawa
Oondood – Piano Album You Were Never Ready For
Orzeł i Reszka – Orzeł i Reszka
Owls Are Not – Radio Tree
P.Unity – Pulp
Pablo Frizzi – Uwięzienie koloru
Pablopavo i Ludziki – Marginal
Palmer Eldritch – Sidereal
Paluch – Czerwony dywan
Paszka – Producent mebli z drewna i materacy
Paszka – Rytmy, cykle, i czas
Patryk Cannon – Family Movies Waves and Friends
Pejzaż – Ostatni Dzień Lata
Pękala Kordylasińska – Pękala – Modular
Pola Rise –
Polonka – Poemat konfesyjny
Polmuz – Drzewiej
Polpo Motel – Cadillac Hearse
Prąd – Lot
Pro8l3m – Ground Zero Mixtape
Psychocukier – Antypody umysłu
Rasmentalism – Tango
Rau Performance – Mistrz sztuki
Remek Hanaj – Wysiadywanie góry
Reni Jusis – Ćma
Resina – Traces
Rogal DDL – Anty
Rosalie. – Flashback
Różni wykonawcy – Albo inaczej 2
Różni wykonawcy – Paide & Fischerle presents Doubts 2
Różni wykonawcy – ARDEA CINEREA (benefit compilation for Adam)
Rużaw – wybrane utwory otaczające
Rycerzyki – Kalarnali
Sarmacja – Tutejsi EP
Schafter – Hors D’oeuvre EP
Schröttersburg – Melancholia
Siksa – Stabat Mater Dolorosa
SKY – p r e y
Sour Gold Cicadas – I Hate Myself and I Don’t Know What I Want
Syny – Sen
Szczerba Zaleski Mirt – Deer Rut Time
Szpaku – Atypowy
Szpety – Szpety
Taconafide – Soma 0,5 mg
Ten Typ Mes – RaperSampler
Teo Olter – Mirów
Tęskno – Mi
The Dog – I Am You
Tomasz Chyła Quintet – Circlesongs
Tomasz Mreńca – Peak
Tomasz Bednarczyk – Illustrations For Those Who
Tomasz Sroczyński – Ajulella
Totenmese – To
Tropical Soldiers in Paradise – S/T
Truchło Strzygi – Pora Umierać!
Trys saulės – ***
Tuzza Globale – Top ZZ EP
Ugory – Matko Ciszy
Urbanator Days – Beats & Pieces
Vocal Varshe / Jacaszek – Bramy nieba
Voidhanger – Dark Days Of Soul
Vysoke Celo – Wzium!
Warszawskie Combo Taneczne – Sto lat Panie Staśku!
Wczasy – Zawody
We Will Fail – Dancing
Welur – Cały ten senny stuff
WIDT – TEYAS
Wiktor Milczarek – Untitled
Wilhelm Bras – Living Truthfully Under Imaginary Circumstances
Włodi – Osad EP
Wojciech Bąkowski – Jazz Duo
Wojciech Kucharczyk – Uran Uran
Wolność – Outlines
Wszystko – Muzyka nie ma sensu
xDZVONx – TAPE_01
Xenony – Polish Space Program
Zaumne – Emo dub
Zero – Nascar
Złota Jesień – Promyczek (sprawiedliwość dla psychopatów) EP
Złota Jesień – W tobie nie jestem sobą
Zmora – W Głębinach Nocy Niepojętej
Zwidy – Szum
Zygmunt Krauze – Folk Music




Dodaj komentarz