Cuda, Wianki i hojny Kraków

„Krakowskie Wianki, w luźnej formie nawiązujące do pogańskiego święta obchodzonego w dniu przesilenia letniego, należą do jednej z największych imprez plenerowych w Europie. Do najważniejszych atrakcji przedsięwzięcia można zaliczyć koncerty muzyki rozrywkowej, na których występują największe gwiazdy, zarówno polskie jak i zagraniczne (Jamiroquai, Lech Janerka, Marillion, Maryla Rodowicz). Lenny Kravitz to znany amerykański muzyk, multiinstrumentalista, autor tekstów, wokalista, słynący z tego z tego, że nagrywa swoje płyty praktycznie sam”.

I słynie z tego, że kasuje kuriozalne stawki – w tym wypadku 600 tys. dolarów. 2,2 mln zł. Jak widać Kraków i jego Biuro Festiwalowe kryzys też omija szerokim łukiem. Szkoda że nie przewidziałem tego siedem lat temu, może bym z Małopolski nie wyjeżdżał.

Pogrzebałem w urzędowych dokumentach i okazuje się, że na Leonę Lewis poszło 500 tys. euro, a Pussycat Dolls – 700 tys. euro. No i 70 tys. zł na… Natalię Kukulską. Trzy koncerty Kraftwerk za 300 tys. euro wyglądają przy tym na taniochę. Zaiste, królewskie miasto!
8 komentarzy

 1. iammacio pisze:

  damn damn damn! za taki hajs mozna zrobic niezly niezal festiwal. marnotrawsto!!!!!!!!!!!!

 2. MeeHau pisze:

  „za taki hajs mozna zrobic niezly niezal festiwal.”

  Tylko ile osób by na taki festiwal przyszło? Magia nazwiska robi swoje a sukces gwarantują tylko spektakularne gwiazdy.

 3. iammacio pisze:

  @Magia nazwiska robi swoje a sukces gwarantują tylko spektakularne gwiazdy.

  i don’t want to start holy war but… skoro wianki to nie jest impreza stricte muzyczna po co ladowac w *gwiazdy* i czemu akurat w te konkretne, he? feel przyciagnie wiecej ludzi niz pan z reklamy radia roxy fm. jakby wydac na jakies nocne show typu petardy w niebo to tez sie ludzie zejda, bo kto nie lubi widowiskowej lupanki, he? sa tysiace sposobow na przyciagniecie ludzi a miasto laduje kase w watpliwe zespoliki jakby informacji dostarczal im emerytowany didzej polskiego radia. serio wtf?!

 4. Mariusz Herma pisze:

  @ Magia: bardzo ciekawe, że nawet na Marillion się zeszli.

  Biuro ma o tyle (nie)ciekawą robotę, że z jednej strony organizuje krakowskie „ściągnijmy masy” Wianki i Sylwestra na rynku, a z drugiej takie imprezy jak Misteria Paschalia czy Sacrum Profanum. To zresztą powinno im dawać świetną orientację kogo brać i za ile, a z tego co się zdążyłem zorientować – przepłacają i to regularnie, bo im za bardzo zależy.

 5. szubrycht pisze:

  Po co Krawiec? Po co ktokolwiek? Na Wianki przyjdą i tak, nawet gdyby jedyną atrakcją muzyczną był mój recital na grzebieniu (mogę to zrobić za 50 tysięcy i jeszcze pląsy dorzucę gratis). Przecież to nie jest impreza muzyczna, to pretekst do popijawy i wzajemnych przepychanek grupek smarkatych kiboli. No, fajerwerki też są ważne…
  MeeHau – a zakładamy, że za bilet na ten hipotetyczny festiwal trzeba zapłacić, czy – jak Wianki – jest za darmochę?

 6. iammacio pisze:

  @Przecież to nie jest impreza muzyczna, to pretekst do popijawy i wzajemnych przepychanek grupek smarkatych kiboli.

  dosadniej bym tego nie ujął.

 7. A może jednak chodzi tu o „gwiazdy”, a hojność ma swoje granice? – Miasto Kraka wycofuje się z finansowania Cracow Screen Festival, a jako argument włodarze podają, że:

  „W obecnej sytuacji ekonomicznej nie będziemy uczestniczyli finansowo w imprezach, które nie wygenerują oczekiwanego sukcesu artystycznego, frekwencyjnego oraz promocyjnego jednocześnie.”

  Oczywiście, w tle pojawia się wątek Selectora i hegemonistycznej pozycji Alterartu.

 8. Mariusz Herma pisze:

  I o wyścig między miastami – Kravitz miał podobno wystąpić w Szczecinie, ale tu proponowano mu więcej póki nie zmienił zdania. I tak Szczecin nie będzie miał sukcesu artystycznego, frekwencyjnego i promocyjnego jednocześnie.

  Może Cracow Screen Festival przeniesie się nad morze??

Dodaj komentarz