Trio triów: Wasilewski, Vallon, Iyer

Marcin Wasilewski Trio – Faithful (ECM)

 

Colin Vallon Trio – Rruga (ECM)

 

Vijay Iyer – Tirtha (ACT)

 

Eksperymenty Marcin Wasilewski zapowiada na następny album. Musimy więc na razie zadowolić się tym, za co wcześniej polubiliśmy jego trio: lirycznym (gładkim), eleganckim (zachowawczym), melodyjnym (łatwym) jazzem. „Faithful” składa się po połowie z autorskich kompozycji Wasilewskiego oraz z reinterpretacji przeszłości: utworów Paula Bleya, Hermeto Pascoala, Ornette’a Colemana w kompozycji tytułowej, standardu „Ballad Of The Sad Young Men” oraz otwierającego całość „The Secret Marriage” Stinga zapożyczonego z kolei od Hanssa Eislera. Wszystko nagrane w szwajcarskim Lugano pod okiem szefa wytwórni ECM, Manfreda Eichera.

Ze Szwajcarii pochodzi debiutujące w barwach ECM trio 31-letniego Colina Vallona. Zapatrzony w muzykę Kaukazu, Turcji i Bałkanów stamtąd czerpie chwytliwą melodykę, a czasem dosłowne melodie. Jeden z utworów Vallon dedykuje jednak zasłużonemu islandzkiemu wulkanowi Eyjafjallajökull, inny północnym fiordom i faktycznie nastrojem „Rruga” dryfuje właśnie ku guru skandynawskiej pianistyki: Esbjörnowi Svenssonowi czy Tordowi Gustavsenowi.

Jeśli istotą jazzu jest przekraczanie granic – niejako utrudnianie, a nie uprzyjemnianie życia – to szczególną wierność konstytucji gatunku zachowuje Vijay Iyer. Amerykańsko-hinduski odnowiciel fortepianowej improwizacji w 2008 roku zawiązał spontaniczną improwizację z indyjskim południowoindyjskim gitarzystą Prasanną i tamtejszym tablistą Nitinem Mittą. Piękny choć wymagający zapis ich wspólnej improwizacji łączy klimat klubu jazzowego, filharmonii oraz koncertu muzyki karnatyckiej. Jest też jedynym w naszym zestawie, który nie pozostawi światopoglądu nietkniętym.

„Przekrój” 12/2011

 

Fine.
Dodaj komentarz