2013: Żywa gotówka 03.01.2014 — 4 komentarzy

Koncerty 2013 – Ziemia Niczyja

Gdy przed pięciu laty przepytywałem organizatorów o przyczynę nagłej inflacji cen biletów koncertowych, Mariusz Adamiak stwierdził: „U nas wciąż jest głód muzyki, Polacy są w stanie zapłacić więcej za bilety i artyści o tym wiedzą. Ale to już się kończy”. Pomimo kryzysu jak na razie się nie skończyło, o czym zaświadczy o tym kalendarium koncertowe z ubiegłego roku dołączone do niniejszego wpisu. A to jedynie występy oraz festiwale o charakterze importowym i tylko te, które mnie jednemu udało się odnotować. Pełna lista byłaby zapewne dwu-, trzykrotnie dłuższa. A rok 2014 zapowiada się nie gorzej.

Hossę koncertową, a konkretnie festiwalową, zawdzięczamy w dużej mierze pieniądzom publicznym. Pisał o tym w głośnym tekście o dotacjach Piotrek Lewandowski. Potwierdza to również powyższa infografika. (Bazuje na danych z Biuletynów Informacji Publicznej Katowic, Krakowa, Gdańska czy Lublina. Wiele miast i instytucji ogłoszeń o zamówieniach artystycznych niestety nie publikuje takowych mimo obowiązku bądź sprytnie ukrywa je przed obywatelem w odmętach chaotycznych witryn).

Wsparciu władz na pewno zawdzięczamy fakt, że z kraju sprowadzającego gotowe produkty stajemy się takim, który inspiruje projekty nowe. Na polskiej ziemi Penderecki spotyka Aphex Twina i Jonny’ego Greenwooda (Europejski Kongres Kultury). Oneohtrix Point Never czy Clark remiksują na żywo dorobek Witolda Lutosławskiego (Sacrum Profanum). Julia Holter po raz pierwszy aranżuje na smyczki (dla Unsoundu), by rok później wydać całą płytę bazującą na kameralistycznym instrumentarium. Kreowanie zamiast biernego konsumowania w teorii wydaje się właściwym kierunkiem. W praktyce często kończy się obawą, czy wartość artystyczna dorosła do ceny.

Jak sytuacja wygląda w sektorze prywatnym, pokażą chociażby losy Open’era porzuconego przez sponsora tytularnego. Niejednoznaczna pozostaje sytuacja małych klubów goszczących głównie rodzimych wykonawców i przyjezdnych eksperymentatorów. Bo z jednej strony wciąż słyszy się narzekania, że wirtualne lajki nijak przekładają się na realną frekwencję i młodzi Polacy wolą kupić piwo niż bilet. Z drugiej programy nadzwyczaj obfitują, a w kalendariach koncertowych regularnie debiutują nowe miejscówki.

*

Rok własny zainaugurowałem kameralną solówką Michała Bieli w stołecznej Kawiarni Towarzyskiej, a zakończyłem fetą Dianne Reeves w Teatrze Wielkim. Rozpoczął się więc romantycznie, zamknął tylko snobistycznie. Na szczęście po drodze był prawie tuzin festiwali i sporo fantastycznych pojedynczych niespodzianek: od Kwadrofonika grającego z gośćmi „Music for 18 Musicians” w studiu Lutosławskiego i Kraftwerk przenoszących swoje klasyki w trójwymiar w Tate Modern aż po niesamowite ukraińskie Drewo w służewskim kościele dominikanów oraz koreańskich wariatów z UhUhBoo Project w Teatrze Rozmaitości.

W niezapomniane momenty obfitował Off nie tylko dzięki przeczesaniu Wodeckiego, a upały pomnożyły jedynie wakacyjną atmosferę. Co dopiero wskrzeszony w zimniejszej porze Selector nie ma jeszcze klimatu, ale ma już dobre koncerty. Niezmiennie nie żałuję wyjść na Warszawską Jesień i Mazovia Goes Baroque ani wyjazdu na Asymmetry. Mimo pewnego spadku formy Skrzyżowania Kultur w tym roku znów wybiorę się pod Pałac Kultury. W samym Pałacu na świetny przegląd młodych zdolnych polskich wyrosło Co Jest Grane? A stare już polskie legendy skumulowały się w pobliskiej Filharmonii Narodowej z okazji tygodniowych obchodów 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Najbardziej rozczarowała mnie Beyoncé na festiwalu Orange, bo poświęciwszy jej (zabiegom marketingowym) cały artykuł spodziewałem się fajerwerków. No i odwołane w ostatniej chwili Atoms for Peace zaproszone na poznańską Maltę, która przeżyła pewnie największą wizerunkową klęskę minionego roku. Żałuję też co trzeciego wersetu z umieszczonej poniżej litanii, której większość zdołałem oczywiście tylko odnotować.

styczeń

9, 10 stycznia – Trust, Spot, Poznań / 1500m2, Warszawa
11, 12 stycznia – Pipes and Pints, Madness, Wrocław / KotKarola, Kraków
12 stycznia - Chuckamuck, Kulturalna, Warszawa
17-25 stycznia - Oleś Brothers & Theo Jörgensmann, wiele miejscowości
18-20 stycznia – Dni Muzyki Nowej, Żak, Gdańsk (Nils Frahm, Hilary Hahn & Hauschka)
18, 19, 20 stycznia – Thieves Like Us, Poznań / Warszawa / Wrocław
18 stycznia - Fritz Kalkbrenner, 1500m2, Warszawa
18, 20 stycznia - John Lee Hooker Jr, Teatr Witkiewicza, Zakopane / Studio Osieckiej, Warszawa
18, 19, 20 stycznia – Thieves Like Us, Poznań / Warszawa / Wrocław
19 stycznia – Nôze, Prozak, Kraków
21-24 stycznia – Yasmin Levy, Poznań / Wrocław / Gdańsk / Warszawa
24 stycznia - Barbara Morgenstern, Fabryka Trzciny, Warszawa
25 stycznia – 1 lutego - Please The Trees, 8 miejscowości
25 stycznia – 3 lutego – Bielska Zadymka Jazzowa (Kenny Garrett, Benny Golson, Us3, Bruut!)
30 stycznia - Henrik Walsdorff / Adam Melbye / Kasper Tom, Pardon, To Tu, Warszawa

luty

1, 4 lutego - Zucchini Drive, Old Timers Garage, Katowice / Pod Minogą, Poznań
3 lutego – Bond/Alfred Vogel/Lucien Dubuis, Impart, Wrocław (Eklektik Session)
7, 8, 9 lutego - Piernikowski & Etamski, Poznań / Gdynia / Szczecin
8-9 lutego – Burn In Snow, Szczyrk (De La Soul, Hudson Mohawke, Little Boots)
9 lutego – Apparat, Stara Zajezdnia, Kraków
9 lutego – Rock In Arena, Arena, Poznań (Dog Eat Dog, Illusion, Happysad, Lao Che)
9 lutego – Gatekeeper, d’Eon, 1500m2, Warszawa
9, 10, 11, 12 lutego - Molly Nilsson, Zielona Góra / Katowice / Kraków / Warszawa
10 lutego – Clannad, Stodoła, Warszawa
10 lutego – Vijay Iyer Trio, Żak, Gdańsk (Jazz Jantar)
11 lutego – Royal Republic, Reset, Poznań
13 lutego – Slash, Spodek, Katowice
14 lutego - The Bootleg Beatles, Sala Kongresowa, Warszawa
15 lutego – Gnučči Banana, Prozak, Kraków
19, 20, 21 – Masha Qrella, Owoce i warzywa, Łódź / Powiększenie, Warszawa / Firlej, Wrocław
20 lutego – Pheeroan Aklaff & Guests, Pardon To Tu, Warszawa
22, 23 lutego - Soap&Skin, Studio, Kraków / Basen, Warszawa
25, 26 lutego – Beth Hart, Hybrydy, Warszawa / MDK Batory, Chorzów
26 lutego – GBH, Łykend, Wrocław
26 lutego -  Urna Chahar-Tugchi, Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław (Ethno Jazz)
28 lutego – Matisyahu, Hala Stulecia, Wrocław
28 lutego – Sweet, Mega Club, Katowice

marzec

1, 2 marca – Triggerfinger, Proxima, Warszawa / Lulu, Szczecin
1, 2, 3 marca – Deicide, Madness, Wrocław / Rudeboy, Bielsko-Biała / Progresja, Warszawa
2 marca - Apollo Brown & Guilty Simpson, Rotunda, Kraków
2 marca – Patrick Wolf (akustycznie), Peter J. Birch, Palladium, Warszawa
2 marca - Jozef van Wissem, Mirt, CSW, Warszawa
2 marca - Jabba Fest, Radio Luxembourg, Warszawa (Expire, Rotting Out, The Pack)
4 marca - Mumford & Sons, Stodoła, Warszawa
4 marca – Gojira, Stodoła, Warszawa
4 marca – Oregon, Palladium, Warszawa (Era Jazzu)
4, 5 marca – Gregorian, Sala Kongresowa, Warszawa / Hala Gdynia, Gdynia
4-10 marca - Joshua Abrams Natural Information Society, Mikrokolektyw, różne miasta
6 marca – Pro-Pain, Alibi, Wrocław
6, 7 marca - Jessie Evans, Mewa Towarzyska, Sopot / Basen, Warszawa
6, 7 marca – Switchback (Williams/Zimpel/Greene/Kugel), Pardon To Tu, W-wa / Dragon, Poznań
7-24 marca – Frank Morey, 11 miejscowości
8 marca – Rotten Sound, Progresja, Warszawa
8, 9 marca -  Calyx & Teebee, Browar Mieszczański, Wrocław / Forty Kleparz, Kraków
8-9 marca - Cracow Reggae Festival, Kwadrat (Natural Dread Killaz, Vavamuffin, Tabu, EastWest)
9 marca – Sun Glitters, The Phantom, Kixnare, En2ak, Kulturalna, Warszawa
11 marca - Being As An Ocean, Hydrozagadka, Warszawa
12 marca - Bleeding Through, Progresja, Warszawa
13, 14 marca – Balmorhea, Żak, Gdańsk / Kulturalna, Warszawa
13, 14, 16, 17, 18 marca - Boo Boo Davis, Puławy / Tarnowskie Góry / Olsztyn / Elbląg / Gdynia
14 marca – Lunice, Pauza, Kraków
14 marca - Z’ev, Re, Kraków
14, 15, 16 marca – DJ Shadow, Sfinks, Sopot / SQ, Poznań / Basen, Warszawa
15 marca - Il Divo, Ergo Arena, Gdańsk/Sopot
15 marca – Simian Mobile Disco, 1500 m2, Warszawa
15, 16 marca – Swans, Jamie Stewart, Kwadrat, Kraków / Stodoła, Warszawa
15, 16, 17, 18, 20 marca – Chris Botti, Poznań /  Gdynia / Warszawa / Wrocław /  Zabrze
16 marca - Dubblestandart, Spirala Gliwice (Winter Reggae Festival)
16 marca – The Darkness, Palladium, Warszawa
16 marca – Mama Rosin, Skwer, Warszawa
16, 17, 18 marca – Arms & Sleepers, Kraków / Wrocław / Poznań
17 marca – Low-Fi, Alchemia, Kraków
17-29 marca – Festiwal Beethovenowski, Warszawa
18 marca – Kenny Garrett, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wielkopolski
18 marca – Asaf Avidan, Wrocław (Przegląd Piosenki Aktorskiej)
20 marca – Hurts, Palladium, Warszawa
21 marca - Reel Big Fish, Proxima, Warszawa
22 marca - Example, Stodoła, Warszawa
22, 23 marca – Danger, Sfinks 700, Sopot / Eskulap, Poznań
22-23 marca – CoCArt, Toruń (Pierre Bastien, Z’EV, Sudden Infant, Yannick Franck)
23 marca - Loscil, Lutto Lento, Bionulor, Ptr1, Piotr Cisak, Kulturalna, Warszawa
23 marca – Mnisi z Tashi Lhunpo, Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław (Ethno Jazz)
23 marca – Gregorian, Hala Arena, Poznań
22, 23 marca – Jessie Ware, Studio, Kraków / Palladium, Warszawa
21, 23, 25 marca – Vaya Con Dios, Poznań / Zabrze / Warszawa
24 marca – Loscil, Kolonia Artystów, Gdańsk (closed show)
24 marca – Mesh, Progresja, Warszawa
25 marca – Leech, Hydrozagadka, Warszawa
25 marca – Justin Bieber, Carly Rae Jepsen, Atlas Arena, Łódź
25-31 marca – Misteria Paschalia, Kraków (Hespèrion XXI, La Venexiana, Europa Galante)
26 marca - Kvelertak, Hydrozagadka, Warszawa
26 marca – Mick Hucknall, Sala Kongresowa, Warszawa
26, 27 marca - Peter Hook and The Light, Kwadrat, Kraków / Proxima, Warszawa
31 marca – Boddika, Browar Mieszczański, Wrocław (My Head Is Dubby)

kwiecień

1 kwietnia – Boddika, 1500m2, Warszawa
2 kwietnia – Enslaved, Od Zmierzchu do Świtu, Wrocław
3, 4 kwietnia – Pain of Salvation (akustycznie), Kwadrat, Kraków / Progresja, Warszawa
5 kwietnia – Mala, 1500 m2, Warszawa
5 kwietnia – Marc Houle, Prozak 2.0 Kraków
6 kwietnia – Disclosure, 1500m2, Warszawa
6 kwietnia – Rapoon, CK Zamek, Poznań
6 kwietnia – Rock In Szczecin, Słowianin, Szczecin (Grave Digger, Ost+Front, Dark End)
7, 8, 9, 10 kwietnia – Bloodgroup, Poznań / Sopot / Warszawa /Kraków
9 kwietnia – Jakob, Hydrozagadka, Warszawa
9 kwietnia - Steve Lukather, Stodoła, Warszawa
9-14 kwietnia – Jazz nad Odrą, Wrocław (Robert Glasper, Cassandra Wilson, Kurt Elling)
10 kwietnia - Hypocrisy, Kwadrat, Kraków
10 kwietnia – Off Club, Kulturalna, Warszawa (Konono No.1, Awesome Tapes From Africa)
10, 11 kwietnia – Trail of Dead, Turbowolf, Proxima, Warszawa / Firlej, Wrocław
10, 11, 12, 13 kwietnia - Korpiklaani, Gdańsk / Wrocław / Kraków / Warszawa
11 kwietnia – Child Bite, Eufemia, Warszawa
11, 12, 13 kwietnia – Zion Train, 1500m2, Warszawa / Rotunda, Kraków / Mienta, Rzeszów
11, 12, 13, 14 kwietnia - The Immigrants, Kraków / Pogorzela /Krotoszyn / Ostrzeszów / Poznań
12 kwietnia – Inc., Basen, Warszawa
12, 13 kwietnia – Inigo Kennedy, Willa na Barskiej, Warszawa / Sfinks700, Sopot
13 kwietnia – Untold, Czątki Elementarne, Warszawa
13 kwietnia – Chris Liebing, 1500m2, Warszawa
13 kwietnia – Pako Sarr, Kino Luna, Warszawa (Afrykamera)
13, 14 kwietnia – Balmorhea, Żak, Gdańsk / Kulturalna, Warszawa
14 kwietnia – A Hawk and a Hacksaw, Pardon To Tu, Warszawa
15, 16 kwietnia - The Shaking Sensations, Kraków / Wrocław
15, 16, 17, 18 kwietnia – Imany, Wrocław / Poznań / Gdynia / Warszawa
16 kwietnia – Dorena, Chmury, Warszawa
16 kwietnia - Blackbird Blackbird, Piękny Pies, Warszawa
17 kwietnia - Black Veil Brides, Poznań, Eskulap
17 kwietnia – Anthony B, Raging Fyah, Eter, Wrocław
19, 20 kwietnia - Calyx & Teebee, Sfinks, Sopot / Basen, Warszawa
19, 20 kwietnia – oOoOO, Buffet, Gdańsk / Kulturalna, Warszawa
20 kwietnia - Manchester, England, Stodoła, Warszawa
20 kwietnia - Blues Caravan, Chorzów (Blues Top)
20 kwietnia – Eddie Flashin Fowkles, Aula 313, Szczecin
20, 21, 22 kwietnia – Turboweekend, Proxima, Warszawa / Eskulap, Poznań / Alibi, Wrocław
21 kwietnia – Boddika, Nowa Gazownia, Poznań
21, 23 kwietnia – Nazareth, Kwadrat, Kraków / Dekompresja, Łódź
23 kwietnia - Eivind Aarset & Jan Bang, Eklektik Orchestra, Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
23, 24 kwietnia – Patricia Kaas, Pałac Kultury, Warszawa / Hala Stulecia, Wrocław
23, 24 kwietnia - The Deep Dark Woods, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa
23, 24, 25 kwietnia – Goodshank, Piękny Pies, Kraków/ Kulturalna, W-wa/ Owoce i Warzywa, Łódź
24, 25 kwietnia – Meshuggah, Progresja, Warszawa / Kwadrat, Kraków
25 kwietnia – Overkill, Proxima, Warszawa
25 kwietnia – Toby Goodshank & Boo Hoo, Owoce i Warzywa, Łódź
26 kwietnia – Electronic Beats, Poznań (Dizzee Rascal, Modeselektor, A-Trak, Hundreds)
26, 27 kwietnia – Lapalux, Pauza, Kraków / Pawilon Nowa Gazownia, Poznań
26-27 kwietnia – The Stage Music Festival, Kraków (Big Fat Mama, L’Orange Electriqu)
26-28 kwietnia – Siesta, Gdańsk (Melody Gardot, Jehro, Lura, Bonga)
26 kw. – 1 maja - Jazzart, Katowice (Burnt Friedman & Jaki Liebezeit , Manu Katché, Jan Garbarek)
27-28 kwietnia - Tattoo Konwent, Wrocław (Odyssey, Dead Man’s Chest, Slapdash)
27, 28 kwietnia - The 69 Eyes, Proxima, Warszawa / Kwadrat, Kraków
28 kwietnia – H20, Dekompresja, Łódź
28 kwietnia – Alunah, Klub Muzyczny Morion, Szczecin
28, 29 kwietnia - Witchcraft, Orchid, Progresja, Warszawa / Lizard King, Kraków

maj

1 maja - Title Fight, Pod Minogą, Poznań
1-4 maja - Asymmetry, Wrocław (Mayhem, Shining, Astronautalis, Melvins, MC Dälek)
2-18 maja – Wanda Jackson, różne miejscowości
3, 4, 5 maja – Modestep, CSG, Gdynia / Wytwórnia, Łódź / Basen, Warszawa
4 maja – Chveneburebi, Ifi Ude, Sztuki&Sztuczki, Warszawa (Transkaukazja)
6 maja – Echoes, CDQ, Warszawa
6 maja – R. Stevie Moore, Powiększenie, Warszawa
6, 7 maja – How to Dress Well, Spot, Poznań / 1500 m2, Warszawa
8, 10 maja - Michael Bolton, Dom Muzyki i Tańca, Zabrze / Sala Kongresowa, Warszawa
8, 9, 10 maja – Pendragon, Blue Note, Poznań / Proxima, Warszawa / Rude Boy, Bielsko-Biała
9 maja – Chris de Burgh, Sala Kongresowa, Warszawa
9 maja - Slim Cessna’s Auto Club, Powiększenie, Warszawa
10 maja – The Residents, Basen, Warszawa
10 maja – Regis, 1500m2, Warszawa
10 maja – Tomás Tello, CK Zamek, Poznań
11 maja – Oscar Mulero, Szczecin, Ludowa 25
11 maja – Tarja Turunen, Hala Orbita, Wrocław
11-12 maja – Free Form, Soho Factory, Warszawa (Tricky, Azealia Banks, Hudson Mohawke)
11, 12, 13, 14, 15 maja - Lasse Matthiessen & Halla Nordfjӧrd, różne miasta
14 maja – The xx, Mount Kimbie, Torwar, Warszawa
15 maja – Major Lazer, Palladium, Warszawa
15-18 maja – Kody, Lublin (Glenn Branca, John Tilbury, Project/Object)
16 maja – Bus Jane Janny, Kosmos, Kosmos, Warszawa
16 maja - Brian Labycz / Gerard Lebik Duo, Evening with Deaf, CSW, Warszawa
16, 17, 18 maja - Sóley, Rialto, Katowice / CK Zamek, Poznań / Basen, Warszawa
16-19 maja – Nowa Tradycja, Warszawa (Houria Aïchi & L’Hijâz’Car, Kapela ze wsi Warszawa)
17 maja – John Talabot, 1500m2, Warszawa
17 maja - Christian Löffler, Love Krove, Kraków
17 maja - Bauchklang, Juwenalia, Białystok
17 maja – Chromatics, Basen, Warszawa
17-18 maja – Czyżynalia, Kraków (Guano Apes, White Lies, Within Temptation)
17, 18 maja - Dope D.O.D, Kwadrat, Kraków / 1500m2, Warszawa
18 maja – Iroha, Talvihorros, Lutto Lento, Piotr Cisak, Niku, AATM, Astma, Alchemia, Kraków
18 maja - SCSI-9, Prozak, Kraków
18 maja – Efterklang, Kulturalna, Warszawa
18 maja – Breton, Hydrozagadka, Warszawa
18 maja – Wishbone Ash, Miasteczko Akademickie Urz, Rzeszów (KultURalia)
18, 19 maja – Breton, Hydrozagadka, Warszawa / Meskalina, Poznań
18, 19 maja - Septicflesh, Progresja, Warszawa / Firlej, Wrocław
19 maja – Iroha, Talvihorros, Hydrozagadka, Warszawa
21 maja – Wildmen, Falanster, Wrocław
21, 22 maja - Bring Me the Horizon, Progresja, Warszawa / Kwadrat, Kraków
24 maja – Dance Gavin Dance, Closure in Moscow, The Elijah, Climates, Hydrozagadka, W-wa
24, 25 maja – Retro Stefson, Pod Minogą, Poznań / Powiększenie, Warszawa
24, 25 maja – Dadub, Kraków / Poznań
24, 25, 26, 29 maja - Stoned Jesus, Człuchów / Gdynia / Warszawa / Poznań
25 maja - Crystal Fighters, Palladium, Warszawa
25 maja - Hatti Vatti, Keel Keathley, Gdańsk
25-26 maja – Orange Warsaw Festival, Stadion Narodowy (Beyoncé, Fatboy Slim, Cypress Hill)
27 maja - Ólafur Arnalds, Eskulap, Poznań
27 maja – Mariza, Sala Kongresowa, Warszawa
27 maja - Moreland & Arbuckle, Blues Club, Gdynia
27 maja - Giridhar Udupa / Fabrice de Graef / Zimpel / Mazurkiewicz, Pardon, To Tu, Warszawa
27 maja – Bocian Night, Zamek Ujazd., W-wa (James Rushford, Joe Talia, d’incise, Ciril Bondi)
27, 29 maja - Hypnotic Brass Ensemble, Hipnoza, Katowice / Kulturalna, Warszawa
28 maja – Joe Cocker, Sala Kongresowa, Warszawa
28 maja – Mudhoney, Stodoła, Warszawa
28-30 maja - Enter Music Festival, Poznań (Zohar Fresco, Adrian Gaspar, Ba Cissoko)
29 maja – King Diamond, Hala Koło, Warszawa
29 maja – Marcel Dettman, Warszawa
30 maja – Suffocation, Kwadrat, Kraków
31 maja – 2 czerwca – Ursynalia, Warszawa (Steve Aoki)

czerwiec

2 czerwca - Lana Del Rey, Torwar, Warszawa
4 czerwca - Naam, Fonobar, Warszawa
4-5 czerwca – Impact Fest, Bemowo, Warszawa (Slayer, Rammstein, Korn, Mastodon)
6 czerwca - Hugh Laurie, Sala Kongresowa, Warszawa
6 czerwca - Please The Trees, Czuły Barbarzyńca, Kraków
6-9 czerwca – Green Zoo, Kraków (Playlounge, Brotherhood of the Lake, DVA, Vera Cruz)
7 czerwca – Eric Clapton, Atlas Arena, Łódź
7 czerwca - The Subways, Proxima, Warszawa
7 czerwca – A$AP Rocky, Palladium, Warszawa
7 czerwca – DVA, Cafe Kulturalna
7-9 czerwca – Ethno Port, Poznań (Tamikrest, Alireza Ghorbani, Ibrahim Maalouf)
8 czerwca – LDZ Music Festival, Łódź (Piotr Kurek, Michał Biela, Stara Rzeka, Wilhelm Bras)
8 czerwca – Obits, Cafe Kulturalna, Warszawa
10, 11 czerwca – Papa Roach, Studio, Kraków / Eskulap, Poznań
11 czerwca – Amon Amarth, Eter, Wrocław
11 czerwca – Vaclav Havelka, Czuły Barbarzyńca, Kraków
11 czerwca - Liam Campbell, Barometr, Warszawa
11 czerwca – Maria Minerva, Kulturalna, Warszawa
11 czerwca - Kenneth Dahl Knudsen Group, Pardon To Tu
11, 12, 14 czerwca – Dead Can Dance, H. Stulecia, Wrocław / Opera Leśna, Sopot / DMiT, Zabrze
12 czerwca – Steve Vai, Warszawa
12 czerwca – Tito Paris, Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław (Ethno Jazz)
12 czerwca – Cancer Bats, Pod Minogą, Poznań
12 czerwca - Kazuhisa Uchihashi / Michał Górczyński, Pardon To Tu, Warszawa
13, 14 czerwca - Cultura Tres, Fonobar, Warszawa / Madness, Wrocław
14 czerwca – James Zabiela, Scena, Sopot
14-15 czerwca - Szczecin United Art Festival, Łasztownia, Szczecin (Juan Atkins, Rregula)
14, 15, 16 czerwca – Bonobo, Palladium, Warszawa / Studio, Kraków / Eskulap, Poznań
15 czerwca – Dena, Cafe Kulturalna, Warszawa
16 czerwca – Boban & Marko Marković Orchestra, Eter, Wrocław (Ethno Jazz)
16 czerwca – Katie Melua, Sala Kongresowa, Warszawa (koncert charytatywny)
18 czerwca – Green Day, Atlas Arena, Łódź
18, 19 czerwca – Gogol Bordello, Stodoła, Warszawa / Eter, Wrocław
19 czerwca – Converge, Progresja, Warszawa
19 czerwca – Bon Jovi, PGE Arena, Gdańsk
20 czerwca - Sébastien Tellier, Miasto Cypel, Warszawa
20, 22 czerwca – Sinead O’Connor, Zamek Ks. Pomorskich/ Szczecin / Wyspa Słodowa, Wrocław
20-22 czerwca – MetalFest, Jaworzno (Down, Napalm Death)
21-22 czerwca – Nowobrzmienia, Wrocław (Ikonika, Kuedo, Young Montana?)
21-22 czerwca - Frytka OFF, Częstochowa (The Whip, Julia Marcell, Tres.B)
21-23 czerwca – Trzecia Próba Dźwięku, Tychy (Jan Blomqvist, Kolsh, Lamitre, Audiojack)
21-23 czerwca – Wianki, Kraków (Nigel Kennedy, Kroke, Marcin Masecki, Piotr Orzechowski)
22 czerwca – Paul McCartney, Stadion Narodowy, Warszawa
22 czerwca – Cudawianki, Gdynia (Hercules and Love Affair, Julia Marcell, Ayo, L.U.C.)
24-29 czerwca – Malta Festival, Poznań (Kraftwerk, Diamond Version, British Sea Power)
25 czerwca – Sigur Rós, Park Sowińskiego, Warszawa
25 czerwca - Coal Chamber, Mega Club, Katowice
25 czerwca – Toto, Atlas Arena, Łódź
25 czerwca – Portishead, Hala ocynowni ArcelorMittal, Kraków
25, 26 czerwca - Anti-Flag, Proxima, Warszawa / Kwadrat, Kraków
26 czerwca - Die Ärzte, Proxima, Warszawa
26 czerwca - Testament, Napalm Death, Progresja, Warszawa
26 czerwca – CocoRosie, Basen, Warszawa
26-29 czerwca – Life Festival, Oświęcim (Sting, Ray Wilson, Jamaram)
27, 28 czerwca - Balkan Beat Box, Zamek Ks. Pomorskich, Szczecin / Amfiteatr, Opole
27-29 czerwca – Sound Around, CSW Łaźnia, Gdańsk (Polska-Litwa-Rosja)
28 czerwca – Slum Village, Pod Jaszczurami, Kraków
28 czerwca - Ritchie Kotzen, Lizard King, Kraków
28 czerwca - Ben Westbeech, Niedorzeczni 500od1500, Warszawa
28-29 czerwca – NoBorder, Rzeszów (DJ Vadim, Yarah Bravo, Ben Westbeech)
28-29 czerwca – Lemon Festival,  Łowicz (Billy Talent, P.O.D., Gentleman)
28-30 czerwca – Halfway Festival, Białystok (Emilíana Torrini, Under Byen, Sóley, Local Natives)
28 czerwca – 7 lipca - Fest. Kultury Żydowskiej, Kraków (Yiddish Princess, Radio Trip, DeLeon)
29 czerwca - Solefald, In Vain, Rotunda, Kraków
29 czerwca – Transkaukazja, Warszawa (33A, Chveneburebi, Zumbaland)
29 czerwca - Room 94, Blue Note, Poznań
29 czerwca – Spindrift, 2Koła, Warszawa
30 czerwca – Alicia Keys, Stadion Miejski, Poznań
30 czerwca – Neurosis, Palladium, Warszawa

lipiec

1 lipca – ZAZ,  Hala Koło, Warszawa (Francophonic)
1 lipca – Pascal Schumacher, Enrico Rava-Giovanni Guidi, Małopolski Ogród Sztuki, Kraków
3 lipca – The Ghost Inside, Pod Minogą, Poznań
3, 4 lipca – Iron Maiden, Atlas Arena, Łódź / Ergo Arena, Gdańsk
3-6 lipca – Open’er, Gdynia (Kendrick Lamar, Blur, QotSA, Tame Impala,  Miguel, Alt-J)
4-6 lipca – Olsztyńskie Noce Bluesowe (Boney Fields & The Bone’s Project, Ana Popovic)
4-6 lipca – Spoiwa Kultury, Szczecin (DakhaBrakha, Liquid Loft, Buda Folk Band)
5 sierpnia – Gojira, Stodoła, Warszawa
6 lipca – Joe Satriani, Park Sowińskiego, Warszawa
6 lipca – Cypel Trzech Kultur, Warszawa (Tikal, Reaky, Forbidden Society, DJ Doc)
7 lipca – Rihanna, Lotnisko Gdynia-Kosakowo
7 lipca – Vladislav Sendecki, Michael Wollny, Akademia Muzyczna, Kraków
7-12 lipca – Brave Festival, Wrocław (Royal Drummers of Burundi, Cheongbae, Ngqoko, Addal)
9 lipca – Bush, Stodoła, Warszawa
9-13 lipca – Slot Art, Lubiąż k. Wrocławia (The Brimstone Days, Maleo Reggae Rockers, Ścianka)
11 lipca – Andreya Triana, Zatoka Sztuki, Sopot
11-14 lipca – Castle Party, Zamek Bolków (Lacrimosa, VNV Nation, Icon of Coil. XIII Stoleti)
11-14 lipca – Seven Festival, Węgorzewo (Soilwork, Tiamat, My Dying Bride)
11-13 lipca – Suwałki Blues Festival (Jack Bruce, Hundred Seventy Split, Eric Gales)
12 lipca – Anathema (unplugged), Progresja, Warszawa
12 lipca - Deathgaze, Firlej, Wrocław
12-13 lipca – Ambient Festival, Gorlice (Manuel Göttsching, Neuronium, 1605 munro, Rapoon)
12-13 lipca – DIY Hardcore Punk, Ucho, Gdynia (The Mob, Active Minds, Belgrado, Harda Tider)
12-14 lipca – Reggaeland, Płock (Max Romeo, Mellow Mood, Ken Boothe, The Selecter, Shaggy)
12-14 lipca – Ladies’ Jazz Festival, Gdynia (Stacey Kent, Dionne Warwick, Akiko)
12, 13 lipca – Daedelus, Forum, Kraków / Niedorzeczni 500od1500, Warszawa
13 lipca – Mouth Of The Architect, Hydrozagadka, Warszawa
13-19 lipca – Animator, Poznań (Gangpol & Mit, Sergey Letov, Kottarashky & The Rain Dogs)
14 lipca – Árstiðir, Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław
15-21 lipca – Warsaw Summer Jazz Days (John Zorn, Paco de Lucia, Wayne Shorter)
16 lipca – Branford Marsalis, Kino Kijów, Kraków
17 lipca – Natalie Cole, Sala Kongresowa, Warszawa
18-28 lipca – Nowe Horyzonty, Wrocław (Tomahawk, Diamanda Galás, Roni Size, NOM)
19 lipca – Leonard Cohen, Atlas Arena, Łódź
19 lipca – Move D, 1500m2, Warszawa
19-20 lipca – Days of the Ceremony, Fonobar, W-wa (Orange Golbin, Samsara Blyes Experiment)
19-21 lipca – Jarocin (Soulfly, Misfits, Marky Ramone, Frank Turner, Bad Manners, I Am Giant)
19-21 lipca – Goa Festival, Dolina Będkowska (Burn In Noise, Altruism, Dejavoo, Saga)
20 lipca – Noc Jazzu, Kraków (Billy Cobham, Vladislav Sendecki, Nuevo Tango Ensamble)
20 lipca – Atoms for Peace, Cat Power, Poznań (Malta Festival)
20 lipca – Mount Kimbie, 1500m2, Warszawa
20-21 lipca – Rybnik Blues Festival, Rybnik (Dave Herrero, The Blues Experience, Blueset)
24-28 lipca – Globaltica, Gdynia (Mahotella Queens, Bio Ritmo, Orkiestra Świętego Mikołaja, Kal)
24 lipca – Riverloam Trio & Per-Åke Holmlander, Pardon To Tu, Warszawa
25 lipca – Depeche Mode, Stadion Narodowy, Warszawa
25, 26 lipca – Taj Mahal, Mega Club, Katowice / Progresja, Warszawa
26-28 lipca – Audioriver, Płock (Richie Hawtin, Ed Rush, GusGus, Netsky, Jeff Mills, Xhin, Lusine)
26-28 lipca – Sunrise, Kołobrzeg (Alesso, Crazibiza, Dada Life, Danny Avila, Fedde Legrand)
26-28 lipca – Gdańsk Dźwiga Muzę (KRS-One, Ńemy Te-Tris & W.E.N.A., O.S.T.R.)
28 lipca – Al Jarreau, Opera Krakowska, Kraków
30 lipca – Deep Purple, Hala Stulecia, Wrocław

sierpień

1 sierpnia - Marcin Olak Trio & Akiko, Impart, Wrocław
1-3 sierpnia – Przystanek Woodstock, Kostrzyn (Kaiser Chiefs, Atari Teenage Riot, Ugly Kid Joe)
1-3 sierpnia – Festiwal Legend Rocka, Słupsk (Carlos Santana, Johna Mayall, Alice Cooper)
2-4 sierpnia – Off Festival, Katowice (GY!BE, Fire!, Goat, My Bloody Valentine, Julia Holter)
3 sierpnia – Nelly Furtado, Wały Chrobrego, Szczecin
6 sierpnia – Gojira, Kwadrat, Kraków
7 sierpnia – Yoko Ono & Thurston Moore, Poznań (Transatlantyk)
7, 8 sierpnia - Peter Brötzmann, Pardon To Tu, Warszawa
7, 10 sierpnia - XXYYXX, Sfinks700, Sopot / TBA, Kraków
8 sierpnia – The Mount Fuji Doomjazz Corporation, Willa Grohmana, Łódź
9-10 sierpnia – Coke Live, Kraków (Wu-Tang Clan, Franz Ferdinand, Florence and the Machine)
9-11 sierpnia – Ostróda Reggae Festival (Blue King Brown, Luciano, Don Carlos, Dub Pistols)
11, 12 sierpnia – Trivium, Progresja, Warszawa / Kwadrat, Kraków
12 sierpnia – Bad Religion, Stodoła, Warszawa
13 sierpnia – System of a Down, Atlas Arena, Łódź
14 sierpnia - Electrocity, Lubiąż (The Bloody Beetroots, Mr. X & Mr. Y, KillSonik)
14, 25 sierpnia - Phillip Bracken, Znośna Lekkość Bytu, Warszawa / Kofeina 2.0, Opole
15-31 sierpnia – Chopin i jego Europa, Warszawa (Dang Thai Son, Barry Douglas)
16 sierpnia – iFestival, Gdańsk (Pendulum, The Upbeats, Wilkinson)
16-17 sierpnia - Soundrive, Gdańsk (Still Corners, Egyptian Hip Hop,  Esben & the Witch, Pegasvs)
16-17 sierpnia – Summer Riot, Czersk k. Warszawy (Cock Sparrer, Saints & Sinners, Dezerter)
16-18 sierpnia – Front Porch Blues, Chorzów (Paul Lamb & Chad Strentz, Young Blood)
16-24 sierpnia - Paul Lamb & Chad Strentz, Kraków, Chorzów, Olsztyn, Elbląg, Gdynia, Toruń
17 sierpnia – Bobby McFerrin i goście, Filharmonia Bałtycka, Gdańsk (Solidarity of Arts)
19 sierpnia - Pascal Pinon, Sfinks 700, Sopot
19-24 sierpnia – The Flying Eyes, Szczecin / Zielona Góra / Poznań / Gdynia / Warszawa / Kraków
20 sierpnia – Roger Waters (gra The Wall), Stadion Narodowy, Warszawa
21 sierpnia – Jason Mraz, Palladium, Warszawa
21-25 sierpnia - Vistula Folk Festival, Płock (Ballet Folklórico de Tamaulipas, Čarnica)
22-24 sierpnia - Regalowisko, Bielawa (Capleton, Israel Vibration, Protoje)
22-25 sierpnia – Cieszanów Rock Festival (Madball, Vader, Riverside, Hate)
22-25 sierpnia – Nowa Muzyka, Katowice (Squarepusher, Moderat, LFO, Omar Souleyman)
24 sierpnia – Slowcoaches, Dom Kultury V9, Warszawa
24 sierpnia – 1 września – X Festiwal Kultury Żydowskiej, Warszawa (Other Europeans Band)
25 sierpnia - Westwood, Pedal Distorsionador, Lil Ironies, Kordegarda, Warszawa
27 sierpnia – Depeche Mode, Warszawa
30 sierpnia – James Holden, Spokojna, Warszawa
31 sierpnia -  Endname, Cosmonauts Day, Desdemona, Gdynia
31 sierpnia – Ino Rock, Inowrocław (Änglagård, Mostly Autumn)
31 sierpnia – Goodfest, Dębica (Skalpel, Pianohooligan, Julia Marcell, Marcin Masecki, Très.B)

wrzesień

1 września – Emilie Autumn, Kwadrat, Kraków
1 września - Donut., Revlovers, Angela Gaber Trio, Kordegarda, Warszawa (Uruchomucho)
1, 2, 7 września - Endname, Cosmonauts Day, Warszawa / Poznań / Kraków
2, 8, 20 września – Ray Wilson, T. Wielki, Poznań / T. Zdrojowy, Polanica Zdrój / T. Muzyczny, Łódź
4 września - Pet Shop Boys, Ergo Arena, Gdańsk
4, 5 września - Her Bright Skies, Hydrozagadka, Warszawa / Pod Minogą, Poznań
5, 6 września - Low-Fi, Baszta, Ostrzeszów / Zielona Jadłodajnia, Zielona Góra
6-7 września – Selector, Służewiec, Warszawa (M.I.A., James Blake, Jessie Ware, The Knife)
6-8 września - Pannonica Festival, Barcice k. Starego Sącza (Angela Gaber, Sondorgo, Megitza)
6-15 września – Wratislavia Cantans, Wrocław + Dolny Śląsk
7 września – Summer Schatzies, Dom Kultury V9, Warszawa
8 września - V.in.love, Irena, Olga Matuszewska, Kordegarda, Warszawa (Uruchomucho)
9 września – CocoRosie, CK Zamek, Poznań
10 września - id m theft able, Gaap Kvlt, CSW, Warszawa (Strefa Monotype)
10, 12, 13, 14 – Projekt Most / The Bridge, Sopot / Warszawa / Wrocław / Kraków
11 września - Mud Walk, Mamont, Alive, Wrocław
11, 12 września - Skálmӧld, Alibi, Wrocław / Kwadrat, Kraków
11-15 września – Grandfather, Gdynia / Olsztyn / Warszawa / Kraków / Wrocław
12-15 września - Open Source Art Festival, Sopot & Gdańsk (Ryoji Ikeda, Herman Kolgen, Kyoka)
14 września – Rod Stewart, Stadion Miejski, Rybnik
14 września – Tommy Four Seven, 1500m2, Warszawa
14-15 września – Stonamite Fest, Gdańsk (Greenleaf, Grandloom)
16-21 września – Sacrum Profanum, Kraków (Utley & Barrow, Bang on a Can, Alarm Will Sound)
17 września - The Eden House, Progresja, Warszawa
17 września - Dave Rempis Percussion Quartet, Padron, To Tu, Warszawa
17, 18 września - Man Without Country, Skwer, Warszawa / Meskalina, Poznań
18 września - Voyvoda, Shemale Zero, Kosmos Kosmos, Warszawa
19 września - August Burns Red, Kwadrat, Kraków
20-21 września – Up to Date, Białystok (Miles Live, Culprate, Milton Bradley, Zeus)
20-28 września – Warszawska Jesień (Krystian Zimerman, Ensemble Modern, TwoGether Duo)
21 września – Hurts, Browar Lecha, Poznań
21 września - Rick Wade, Iskra, Warszawa
21 września – The Damned, B90, Gdańsk
21, 22 września - Tonight Alive, Hydrozagadka, Warszawa / Pod Minogą, Poznań
21, 22 września – The Boxer Rebellion, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa
22 września – Polish Icons 2. Lutosławski, ArcelorMittal, Kraków (Clark, Oneohtrix Point Never)
22 września - Jozef Van Wissem, Cam Deas, Blood on a Feather, Pardon, To Tu, Warszawa
24 września - Macklemore & Ryan Lewis, Torwar, Warszawa
24 września – Korekyojinn, Powiększenie, Warszawa
24, 25, 26 września – Leprous, W. Remontowy, Gdańsk / Progresja, Warszawa / Kwadrat, Kraków
26 września – Generation Of Vipers, CDQ, Warszawa
26 września – Eddie Martin, Andaluzja, Piekary Śląskie
25-29 września – Skrzyżowanie Kultur, Warszawa (Calypso Rose, Aurelio Martinez, Moana)
26-29 września – Festiwal Muzyki Filmowej, Kraków (Alberto Iglesias, Valgeir Sigurðsson)
26 września – 4 października  - Drum Fest, Opole (Jungle Funk, Fubuki Daiko, Kimmo Pohjonen)
27 września – Oceana, Stodoła, Warszawa
27 września – Avant Avant Garde, Warszawa (Gamut Ensemble, Steven Stapleton & Andrew Liles)
27, 28 września – Black Tusk, Obserwatorium, Wrocław / Estrada, Bydgoszcz
27-29 września – Szalone Dni Muzyki, Warszawa (Francuzi i Hiszpanie)
28 września – The Raveonettes, B90, Gdańsk
28 września - Fort Romeau, Cafe Kulturalna, Warszawa
29 września - Uri Caine / Han Bennink, Hipnoza, Katowice (Jazz i okolice)
29 września – The Raveonettes, Basen, Warszawa (Warsaw Music Week)
30 września – White Hills, CSW Łaźnia, Gdańsk
30 września – Fuck Buttons, Hipnoza, Katowice
30 września – Barn Owl, Powiększenie, Warszawa

październik

1 października – Pink Martini, Sala Kongresowa, Warszawa
1, 2 października – Barn Owl, Re, Kraków / Becek, Bytom
1, 2 października – Jungle Funk, Chorzowskie Centrum Kultury / Filharmonia Opolska
1, 2, 3 października - múm, Sin Fang, CK Zamek, Poznań / Basen, Warszawa / Alibi, Wrocław
2, 3 października – Orphaned Land, Proxima, Warszawa / Lizard King, Kraków
2-5 października – Sopot Jazz (Tigran, Shadow Theater, Gary Thomas, Nelson Vera)
3 października – Editors, Hala nr 2, Poznań
3-5 października – Najstarsze Pieśni Europy, Lublin (Nalšia, Cantori da Verméi)
4-13 października – Avant Art, Wrocław (Mika Vainio, DJ Rashad, Mimetic, Moa Pillar)
5 października – Rawa Blues, Spodek, Katowice (Keb’ Mo’, James Blood Ulmer, Otis Taylor)
5, 6 października - 65daysofstatic, Firlej, Wrocław / Basen, Warszawa (Warsaw Music Week)
6 października - Lyambiko, Auditorium Maximum UJ, Kraków
4, 6 października – The Thing, Dragon, Poznań / Pardon To Tu, Warszawa
6 października - Negative Standards, Bacchus, Pod Pałacykiem, Wrocław
6, 8, 10 października – Vaya Con Dios, Gdynia / Warszawa / Wrocław
6, 8, 9, 10 października – New Model Army, Gdańsk / Warszawa / Kraków / Wrocław
7 października – Sex Mob, Palladium, Warszawa (Era Jazzu)
8-17 paźdz. – Fish, Gdańsk / W-wa / Poznań / Łódź / Bielsko-Biała / Kraków / Rzeszów / Wałbrzych
8 października – Myrra Rós, Żaczek, Kraków
8 października – Zbigniew Preisner feat. Lisa Gerrard, Synagoga p. B. Bocianem, Wrocław
8, 9 października - CJ Ramone, Pod Minogą, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa
9 października - Parov Stelar, Forum Przestrzenie, Kraków
9, 12, 13 października – Richard Bona, BF Impart, Wrocław / MTP, Poznań / Teatr Studio, Warszawa
10, 11, 12 października - Alestorm, Rotunda, Kraków / CK Wiatrak, Zabrze / Słowianin, Szczecin
10-12 października – Ad Libitum, Warszawa (Barry Guy, Evan Parker, Maya Homburger, LJCO)
11 października – Ryan McGarvey, Rocky, Wrocław
11, 12 października - Zlatko Kaučič, OTP, Wrocław (Solo Festival)
11, 12 października - Serj Tankian, Sala Kongresowa, Warszawa / Ergo Arena, Gdańsk
11, 12 października - Funeral For A Friend, Hydrozagadka, Warszawa / Pod Minogą, Poznań
12 października – Modestep, Soho, Warszawa
12 października – Eric Gales, Free Blues Club, Szczecin
12 października - HVOB, 1500m2, Warszawa
12, 13 października - The Dillinger Escape Plan, Kwadrat, Kraków / Progresja, Warszwa
13 października – The John Abercombie Quartet, Chorzowskie Centrum Kultury (Jazz i okolice)
13 października - Elsiane, Hydrozagadka, Warszawa
13-20 października – Unsound, Kraków (Fire!, Oren Ambarchi, Earth, Andy Stott, Demdike Stare)
15 października - Gordon Haskell, Stodoła, Warszawa
16 października - Tanita Tikaram, Palladium, Warszawa
16, 17 października – Karin Park, 1500m2, Warszawa / Spot, Poznań
17 października - Ufomammut, Progresja, Warszawa
17 października - Daydream, Just For Being, Noviot Pochetok, Pod Pałacykiem, Wrocław
17-20 października – Opole Songwriters Festival (Ryland Bouchard, Oliver Hasse, Jakub Jirásek)
18 października – Conny Ochs, Ćma Barowa, Warszawa
18 października - DVS1, Nowa Jerozolima, Warszawa
18-19 października - Jimiway Blues Festival, Ostrów Wlkp. (Nick Moss, Curtis Salgado)
19 października – Foals, No Ceremony///, Stodoła, Warszawa
19 października - Buzzcocks, B90, Gdańsk
19 października – The Toy Dolls, Kwadrat, Kraków
19 października – In Extremo, Progresja, Warszawa
19-26 października - Musica Electronica Nova, Wrocław (Moritz von Oswald, Nils Petter Molvaer)
20 października – Joe Bonamassa, Sala Kongresowa, Warszawa
20 października - Kenny Garrett, Uniwersytet Ekonomiczny, Kraków
21 października – Bombino, Stodoła, Warszawa
21 października - Xibalba, Hierophant, Hydrozagadka, Warszawa
22 października – Austra, Basen, Poznań
22, 23 października – José James, Eter, Wrocław / Fabryka Trzciny, Warszawa
23 października - Jozef van Wissem, Aula Leopoldina, Wrocław (American Film Festival)
23 października - Ibrahim Maalouf, Centrum św. Jana, Gdańsk (Okno na świat)
23, 24, 25 października – Kwoon, Puzzle, Wrocław / Hydrozagadka, Warszawa / Pauza, Kraków
24-27 października - Silesian Jazz Festival, Katowice (Paolo Fresu, Gon­zalo Rubal­caba)
25 października - Luke Vibert, Powiększenie, Warszawa
25 października – Tiga, 1500m2, Warszawa
25-26 października – Soundedit, Łódź (Marc Almond, Bill Laswell, Public Image Ltd.)
25-26 października – Warsaw Prog Days, Progresja (Galahad, Lilith, Collage)
26 października – Everlast, Alibi, Wrocław
26, 28 października – Moonspell, Eter, Wrocław / B90, Gdańsk
27 października – Sinead O’Connor, Sala Kongresowa, Warszawa
27-28 października – Noritaka Tanaka, Jason Ajemian, OTP, Wrocław (Solo Festival)
28 października - Christophe Chassol, Hipnoza, Katowice
28, 29 października – Editors, Stodoła, Warszawa / Łaźnia, Kraków
29 października - VNV Nation, Progresja, Warszawa
29 października -  Lady Scrapper, Skull Vomit, Pod Pałacykiem Wrocław
29 października - Larry Coryell, Impart, Wrocław (Gitara Plus)
30 października - Ozric Tentacles, Klub Studio, Kraków
30 października - Marien / Lebik / Thomas Clayton, Pod Pałacykiem, Wrocław
30 października – Steve Gunn, Pardon To Tu, Warszawa
31 października - Nine Eleven, Pod Pałacykiem, Wrocław
31 października - Black Star Riders, Studio, Kraków

listopad

2 listopada - Tegan & Sara, Palladium, Warszawa
2 listopada – Vista Chino, Proxima, Warszawa
2 listopada – Nickelback, Torwar, Warszawa
2 listopada – Fonda/Stevens Group, Hipnoza, Katowice (Jazz i okolice)
2-17 list. – Jazz Jantar, Żak, Gdańsk (Terence Blanchard, Medeski Martin & Wood, Dave Douglas)
2, 3 listopada – Onslaught, Progresja, Warszawa / Kwadrat, Kraków
4, 5 listopada – Biohazard, Proxima, Warszawa / Kwadrat, Kraków
5, 6 listopada – Amanda Palmer, Proxima, Warszawa / Studio, Kraków
5, 6 listopada - Frank McComb, Fabryka Trzciny, Warszawa / Apollo, Poznań
6 listopada – The View, Hydrozagadka, Warszawa
6 listopada - Eyal Lovett Trio, Pardon To Tu, Warszawa
6 października – Róbrege, Hybrydy, Warszawa ( Twinkle Brothers, Izrael, Tymon & The Transistors)
6, 7 listopada - Billy Talent, Stodoła, Warszawa / Studio, Kraków
7 listopada – Hurts, Torwar, Warszawa
6, 7 listopada - Terence Blanchard, Hipnoza / Katowice / Studio im. W. Lutosławskiego, Warszawa
7 listopada – Ef, Hydrozagadka, Warszawa
7 listopada – Slow Magic, 1500m2, Warszawa
7-9 listopada – Wrocław Industrial Festival (Wire, In The Nursery, Nothing But Noise, IRM)
8 listopada – Randy Crawford & Joe Sample Trio, Sala Kongresowa, Warszawa
8 listopada – Parkway Drive, We Came As Romans, Proxima, Warszawa
8-24 listopada - Earl Thomas, 9 miejscowości
9 listopada – Jim Black Trio, Zespół Szk. Muzycznych, Sosnowiec (Jazz i okolice)
9, 10 listopada - Yoav, Skwer, Warszawa / Meskalina, Poznań
9, 10 listopada – High Wolf, Pod Pałacykiem, Wrocław / Teatr Polski, Bielsko-Biała
9, 10 listopada - The Necks, Żak, Gdańsk (Jazz Jantar) / Teatr Warsawy, Warszawa
9, 10, 11 listopada - Nouvelle Vague, Loft 44, Warszawa / Eskulap, Poznań / Eter, Wrocław
9-18 listopada - Electric Light Orchestra, Gdynia / Poznań / Lublin / Zabrze /Kraków / Warszawa
9, 10 listopada – Bilal, Kulturalna, Warszawa / Hipnoza, Katowice
10 listopada - Camo & Krooked, Basen, Warszawa
11 listopada - Messer Chups, Basen, Warszawa
11, 12 listopada - Crystal Fighters, Stodoła, Warszawa / Studio, Kraków
11, 12 listopada - Lymbyc Systym, Rozrywki Trzy, Kraków / Meskalina, Poznań
12 listopada – Placebo, Torwar, Warszawa
12 listopada -  Vista Chino, Proxima. Warszawa
12, 13 listopada – Rob Mazurek, OTP, Wrocław (Solo Festiwal), Kraków / Warszawa
12, 13 listopada – Metz, Hydrozagadka, Warszawa / Bezsenność, Wrocław
12, 13, 14 listopada - Carl Palmer, CCK, Chorzów / Zaklęte Rewiry, Wrocław / Filharmonia, Opole
13 listopada – Zebra Katz, 1500m2, Warszawa
13, 14, 15, 16 list. – Wax Tailor, Eter, Wrocław / SQ, Poznań / Parlament, Gdańsk / Basen, W-wa
13 listopada - Biffy Clyro, Stodoła, Warszawa
14, 15 list. – Forest Underground (Rob Mazurek & Kuba Suchar, Re, Kraków / Powiększenie, W-wa
14, 15, 16 listopada – Flunk, Powiększenie, Warszawa / MCK, Bydgoszcz / Desdemona, Gdynia
14-17 listopada – Jazzowa Jesień, Bielsko-Biała (John McLaughlin, David Virelles, Eliane Elias)
14, 15, 20 listopada - Death To All, Progresja, W-wa / Kwadrat, Kraków / Słowianin, Szczecin
14-24 listopada – Jazztopad, Wrocław (Wayne Shorter, William Parker,  Charles Lloyd)
15 listopada - Minilogue, 1500m2, Warszawa
15, 16, 17 listopada - Gavin Harrison & 05RIC, Studio, Kraków / PSM, Opole / Z. Rewiry, Wrocław
15-24 listopada – Audio Art Festival, Kraków (Phil Niblock, Horst Rickles, Claudia Robles Angels)
16 listopada - Incantation, U Bazyla, Poznań
16 listopada - Stephan Bodzin, Prozak, Kraków
16 listopada – De/Vision, Progresja, Warszawa
17 listopada – Maciej Obara International Quartet, 4ART, Gliwice (Jazz i okolice)
17, 18, 19 listopada – Efterklang, Firlej, Wrocław / Blue Note, Poznań / Hybrydy, Warszawa
18 listopada - Możdżer – Danielsson – Fresco, Filharmonia Gdańska, Gdańsk
18 listopada - Golden State – Lone Star Revue, Hybrydy, Warszawa
18, 19 listopada – The Ocean, Proxima, Warszawa / Alibi, Wrocław
17, 18, 19, 20 listopada – Tricky, Eter, Wrocław / Basen, W-wa / Studio, Kraków / MTP, Poznań
18-23 listopada – Please the Trees, Poznań / Gdynia / Bydgoszcz / Warszawa / Wołów / Katowice
18 listopada - Roby Gold Quartet, Pardon To Tu, Warszawa
19 listopada - Bastille, Stodoła, Warszawa
19 listopada – Lydia Lunch, Zahra Mani, Mia Zabelka, CSW, Warszawa (Strefa Monotype)
19, 20 listopada – White Lies, MPT, Poznań / Stodoła, Warszawa
20 listopada – Enablers, Re, Kraków
20 listopada – Oh Land, Basen, Warszawa
20 listopada - Emika, Firlej, Wrocław
20-24 listopada – Międz. Fest. Pianistów Jazzowych, Kalisz (Bugge Wesseltoft, Peter Mandsen)
21 listopada - When Saints Go Machine, Pod Minogą, Poznań
21, 22 listopada - Stacey Kent, Palladium, Warszawa / Sala Ziemi MTP, Poznań
21, 22 listopada - Glen Hansard, Synagoga p. B. Bocianem, Wrocław / Palladium, Warszawa
22 listopada - John McLaughlin Remember Shakti, Sala Kongresowa, Warszawa
22 listopada – John Scofield Uberjam Band, Rialto, Katowice (Jazz i okolice)
22, 23, 24 listopada - Napalm Death, Kwadrat, Kraków / Dekompresja, Łódź / Ucho, Gdynia
23 listopada - Touché Amoré, Hydrozagadka, Warszawa
23 listopada – Eric Sardinas, Free Blues, Szczecin
23 listopada - One Love Sound Fest, Hala Stulecia, Wrocław (Gentleman, Misty in Roots)
23 listopada - Micachu, Powiększenie, Warszawa
23, 24 listopada – The Young Gods, B90, Gdańsk / Basen, Warszawa
24 listopada - Mars Red Sky, Harenda, Warszawa
24 listopada - John Corabi, Lizard King, Kraków
24, 25 listopada – Children of Bodom, Studio, Kraków / Stodoła, Warszawa
24, 25, 26 listopada – Candy Dulfer, Kraków / Warszawa / Poznań
25 listopada – Soilwork, Alibi, Wrocław
25 listopada - Coheed and Cambria, Proxima, Wrocław
25, 26, 27, 28 listopada – Matt Dusk, Poznań, Wrocław, Warszawa, Gdańsk
26 listopada - The 1975, Proxima, Warszawa
26 listopada - UhUhBoo Project, Teatr Rozmaitości, Warszawa
27, 28 listopada - STRFKR, Meskalina, Poznań / Hydrozagadka, Warszawa
27, 29 listopada – Imany, Stodoła, Warszawa (+Pako Sarr) / Auditorium Maximum UJ, Kraków
28 listopada - Ste McCabe, Mayr, Pod Pałacykiem, Wrocław
29 listopada – Primal Scream, B90, Gdańsk
29 listopada – Satyricon, Progresja, Warszawa
29 listopada - Kryptic Minds, Nowa Jerozolima, Warszawa
29, 30 listopada – Steven Wilson, Hala MPT2, Poznań / Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
29, 30 listopada - Fenech-Soler, Basen, Warszawa / Hala MPT, Poznań
29 list. – 1 grudnia – Co Jest Grane, W-wa (Al Di Meola, Hey, Julia Marcell, L.Stadt, xxanaxx)
30 listopada - TOKiMONSTA, Pauza, Kraków
30 listopada, 1 grudnia – Anna Kaluza, OPT, Wrocław (Solo Festiwal)

grudzień

1 grudnia – Możdżer – Danielsson – Fresco, Centrum Kultury Katowice (Jazz i okolice)
2 grudnia – Steve Hogarth, Rotunda, Kraków
3, 4 grudnia - Bombus, Hydrozagadka, Warszawa / Pod Minogą, Poznań
4 grudnia – Destroyer (akustycznie), Skwer, Warszawa
4 grudnia - Hyperactive Kid, Pardon, To Tu, Warszawa
4 grudnia - Za!, Re, Kraków
5 grudnia - Maja Ratkje, Małe Instrumenty, St. im. W. Lutosławskiego, Warszawa
5, 6 grudnia – Jazzanova feat. Paul Randolph, Eter, Wrocław / Basen, Warszawa
6 grudnia – Doug Shipton, Chmury, Warszawa
6 grudnia - Matiasa Aguayo, Powiększenie, Warszawa
6 grudnia – Kele, 1500m2, Warszawa
6-7 grudnia – Space Fest, Gdańsk (Laetitia Sadier, Doug Shipton)
6, 7 , 8 grudnia - Therion, Studio, Kraków / Stodoła, Warszawa / Eter, Wrocław
7 grudnia – Woodkid, Arena Ursynów, Warszawa
7 grudnia – Extrawelt, Prozak, Kraków
7-15 grudnia - Actus Humanus, Gdańsk (Jordi Savall, Europa Galante, Ensemble Organum)
8 grudnia – Lordi, Kwadrat, Kraków
9 grudnia - Fredrika Stahl, Filharmonia Szczecińska, Szczecin
9, 10 grudnia - Yasmin Levy & Kayah, Palladium, Warszawa / WCK, Wrocław (Ethno Jazz)
10-15 grudnia - Kev Foxa, Elbląg / Koszalin / Bydgoszcz / Poznań / Szczecin / Gorzów
12, 13 grudnia – Major Lazer, Mega Club, Katowice / Basen, Warszawa
13 grudnia - Kevin Mahogany, Blue Note, Poznań
13, 14 grudnia - Rob Coffinshaker, Kraków / Contrabasse, Opole
13-17 grudnia - Guillaume Maupin, Sieradz / Warszawa / Pajęczno / Krotoszyn / Wrocław
14 grudnia - Energii Dźwięku, Wrocław (Jarboe, Uź Jsme Doma, Public Service Broadcasting)
14 grudnia - Dianne Reeves, Teatr Wielki, Warszawa
14, 15 listopada - Kazuhisa Uchihashi, OTP, Wrocław (Solo Festiwal)
18, 19, 20, 21 grudnia – Ayo, Wrocław / Kraków / Warszawa / Gdańsk
20, 21 grudnia – Corrections House, Off Centrum, Kraków / Pod Pałacykiem, Wrocław
21 grudnia - Marduk, Grave, Azarath, Progresja, Warszawa
21 grudnia - Booka Shade, 1500m2, Warszawa

.

Fine.


4 komenarz(y)

  1. PopUp

    Warto zwrócić uwagę, że sytuacja „w sektorze prywatnym” wygląda tak, że 2,5mln dotacji z budżetu Gdyni też się dostaje

  2. Marcin

    Trochę nieetyczne jest chyba wydawanie publicznych pieniędzy na artystów podczas gdy na wszystko w budżetach brakuje.

Dodaj komentarz